Фелденкрайз Моше

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Моше Фелденкрайз
Moshe Feldenkrais.png
Народився 6 травня 1906(1906-05-06)
Славута, Україна
Помер 1 червня 1984(1984-06-01) (78 років)
США
Alma mater Паризький університет і École Spéciale des Travaux Publics[d]
Науковий ступінь доктор наук
Відомий завдяки: розробці Методу Фелденкрайза

Моше́ Фелденкра́йз (*6 травня 1906, Славута, Україна — †1 червня 1984, США) — інженер, фізик, винахідник, фахівець з бойових мистецтв.

Біографія[ред.ред. код]

Коли Моше Фелденкрайзу було зовсім мало років, родина перебралась до Корця, потім до Барановичів (Білорусь). Часті переїзди та бойові дії Першої Світової війни не дозволили майбутньому винахідникові одержати пристойну освіту.

Навчався в Сорбонні (Париж).

1918 року в 14 років він відправився в паломництво до Палестини. Повернувшись до родини на землі майбутнього Ізраїлю, Моше одержав вищу освіту й працював картографом у Британському бюро геології, геодезії та картографії. Вступив до групи самооборони, де освоїв боротьбу джио-джитсу та розробив власну техніку самооборони. У Франції одержав освіту механіка й електротехніка. 1933 зустрівся з професором Кано — створювачем дзюдо. Захопився цим видом боротьби й першим серед європейців виборов чорний пояс з дзюдо.

Паралельно всьому цьому М. Фелденкрайз намагався здійснити свою мрію — стати дослідником-науковцем. У Парижі він працює асистентом у Фредеріка Жоліо-Кюрі в Інституті радію, вчиться в Сорбонні, пізніше захищає дисертацію на ступінь доктора наук. 1935—37 — в лабораторії Arcueil Cachan, де бере участь у роботі по створенню генератора Ван де Граафа, який використовувався в експериментах з розщеплення атома. 1939—40 працював з Полем Ланжевеном — вивчав магнетизм та ультразвук. 1940 напередодні вступу до Франції нацистів виїздить до Великої Британії, де 1940-45 проводив дослідження методів боротьби з німецькими підводними човнами для Британського адміралтейства.

В 1942 році публікує підручники з самооборони «Практичне керівництво для ведення бою без зброї» та «Дзюдо». Також вів практичні заняття з самооборони. В 1949 році побачила світ книга, присвячена Методу Фелденкрайза «Тіло та набута поведінка».

В 1951 переїздить до Ізраїлю, де очолює Відомство електроніки ізраїльської армії. З 1954 залишає наукову роботу, постійно живе в Тель-Авіві. Пише книгу «Сильна особистість» та викладає свій метод. Серед його учнів, зокрема, — прем'єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон. М. Фелденкрайз повністю віддається пропаганді здорового способу життя, радості людського існування, чого можна досягти, освоївши його метод. Володіючи 6-ма мовами, вчений написав декілька книг про свій метод оптимістичного людського буття.

Моше Фелденкрайз залишив по собі групу добре навчених та тренованих послідовників, які працюють в багатьох країнах світу.

Література[ред.ред. код]

  • Абліцов А. В. Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті — К. : КИТ, 2007. — 436 с.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.