Фінал Світового Туру ATP

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Логотип Кубка Мастерс

Фінал Світового Туру ATP (англ. ATP World Tour Finals) , або Підсумковий турнір — щорічний тенісний турнір серед чоловіків, завершує професійний сезон. У турнірі беруть участь гравці та пари, які показали найкращі результати в поточному році. Проводиться разом з ATP та ITF. П'ятий, вслід за турнірами Великого шолому, за значимістю особистий турнір у чоловічому тенісі.

Історія[ред.ред. код]

Офіційна історія турніру бере початок у 1970 році, коли Міжнародна федерація тенісу (ITF) почала проводити турнір «Мастерс» (англ. The Masters). На турнір потрапляли вісім найкращих (в 1970 та 1971 — шість найкращіх) тенісистів згідно з підсумками серії турнірів «Гран-прі».

Перший турнір був проведений в Токіо, і першим переможцем став американець Стив Сміт, який переміг австралійця Рода Лейвера за результатами особистих зустрічей. Род Лейвер, единий володар Великого шолому (за часів відкритої ери), який незадовго після цього завершив кар'єру, так і не вигравши Мастерс.

У 1990 Асоціація тенісистів-професіоналів, до якої на той час перейшла головна роль в організації чоловічого професійного тура, повідомила про створення «Чемпіонату світу АТР-туру» (англ. ATP Tour World Championship), склад учасників визначався відповідно до рейтингу АТР. Одночас ITF, яка в ті роки пробувала суперничати з АТР за роль головної організаційної структури тенісу, спробувала створити альтернативний турнір, який отримав назву Кубок Великого шолому (англ. Grand Slam Cup); до участі в турнірі допускалися 16 (а в 1998 та 1999 — 12) гравців, які показали найкращі результати на турнірах Великого шолому за рік.

У 1999 організації остаточно домовилися про розмежування повноважень та співробітництві. Одним з результатів домовленостей стало прийняття 9 грудня 1999 рішення про возєднання двох конкуруючих турнірів в один — Кубок Мастерс[1].

Перший об'єднанний турнір за сучасним форматом був проведений в листопаді 2000 у Лісабоні, Португалія. Чемпіоном став бразильський тенісист Густаво Куертен, якй переміг у фіналі турніра американця Андре Агасі. Одержавши перемогу, Куертен закінчив рік і якості першої ракетки світу. Це був єдиний випадок в історії випадок, коли доля першого місця у рейтингау вирішувалася в останньому матчі сезону — у випадку програшу Куертеном фіналу перше місто рейтингу доставалось росіянину Марату Сафіну.

У період 19731986 рр. турнір проводився у січні наступного року, всі інші — наприкінці сезону в той же рік.

Парний розряд протягом довгого часу був окремим змаганням, а в сезонах 2001 та 2002 не проводився зовсім. З 2003 проводиться водночас із змаганнями в одиночному розряді.

З 2009 турнір перейменували на Фінал Світового Туру АТР (англ. ATP World Tour Finals).

Місце проведення[ред.ред. код]

Регламент[ред.ред. код]

Крітерії участі[ред.ред. код]

Система розіграша[ред.ред. код]

Грошові призи та рейтингові очки[ред.ред. код]

Призові, одиночний розряд[ред.ред. код]

Призові, парний розряд[ред.ред. код]

Переможці та фіналісти[ред.ред. код]

Одиночний розряд[ред.ред. код]

Парний розряд[ред.ред. код]

Статистика[ред.ред. код]

Найбільша кількість перемог - одиночний розряд[ред.ред. код]

Рекорди[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. История соревнований на официальном сайте(англ.)

Посилання[ред.ред. код]