Хайят Тахрір аш-Шам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хайат Тахрір аш-Шам
араб. هيئة تحرير الشام
Flag of Hayat Tahrir al-Sham.svg
прапор Тахрір аш-Шам
Сформоване: 28 січня 2017
Ідеологія: Салафізм
Ісламізм
Лідери: Абу Джабир аль-Хашімі амір
Абу Мухаммад аль-Джулані військовий амір, офіційно з жовтня 2017 р.
Штаб-квартира: Ідліб, Сирія
Регіон діяльності: Сирія Сирія
Ліван Ліван (до серпня 2017)
Чисельність: близько 31 000
15,000–30,000 (станом на кінець 2018)
Союзники:
Опоненти:

Ворожі держави

Ворожі організації

Хайят Тахрір аш-Шам (араб. هيئة تحرير الشام‎, «Організація визволення Леванту») — повстанська військова коаліція салафітського спрямування, сформована у 2017 р. шляхом злиття в єдину армію декількох потужних антиурядових угрупувань, що беруть активну участь у громадянській війні в Сирії.

Формування[ред. | ред. код]

До складу Хайят Тахрір аш-Шам (ХТШ) увійшли такі групи повставнців як «Джабгат Фатах аш-Шам» (колишня Джабгат ан-Нусра), «Джабгат Ансаруддін», «Джейш ас-Сунна» та «Ліва аль-Хак».

Командиром (аміром) нового повстанського альянсу став Абу Мухаммад аль-Джулані (військовий амір "Джабгат ан-Нусра" від самого початку війни).

ХТШ проголосило дві первинні мети своєї боротьби: знищення тиранічного режиму Башара Асада і встановлення шаріату на території Сирії. Головними своїми ворогами ХТШ називає сирійский режим, Іран та Російську Федерацію. Окрім того, ХТШ перманентно перебуває у жорсткому війському протистоянні з ІГІЛ, а також із деякими іншими антиурядовими формуваннями (Ахрар аш-Шам, тощо). З початку 2018 р. особливо запеклі бойові підрозділи ХТШ вели з формуваннями протурецької коаліції Джабгат Тахрір Сурія у провінціях Ідліб та Алеппо.

За твердженнями представників ХТШ, ідеологічно вони зорієнтовані на керівництво Аль-Каїди.[3], зокрема ретельно прислухаються до настанов Аймана аль-Завахірі, проте організаційно не залежать від будь-яких зовнішніх сил і залишають за собою право до будь-якої тактичної дії.

Нове об'єднання моджахедів швидко отримало визнання та прихильність серед багатьох сирійських мусульман-сунітів (в першу чергу за рахунок визначної ролі Джабгат ан-Нусра упродовж війни) та закордонних прибічників ідеї джихаду, і навіть призвело до переходу деяких підрозділів Вільної сирійської армії до складу Хайят Тахрір аш-Шам.

Ударна група Malhama Tactical[ред. | ред. код]

У складі ХТШ діє окреме військове угрупування під назвою Malhama Tactical, заснована москвичем узбецького походження на псевдо Абу Рофік. У бойовому відношенні Malhama Tactical є відділенням спеціального призначення, і складається переважно з російськомовних мусульман. Низка бійців спецпідрозділу є ветеранами ВДВ ЗС РФ, а також присутні досвідчені чеченські моджахеди. Командир спецпідрозділу загинув в результаті авіаційної атаки 7 лютого 2017 р.

Бойові дії проти Збройних Сил РФ[ред. | ред. код]

Бійці Тахріра аш-Шама у селі Мушаірфа на північний схід від міста Хама, жовтень 2017

ХТШ бере активну участь у бойових діях як проти ЗС Росії, так і проти інших військових угруповань, що воюють на боці режима Башара аль-Асада. Наприклад, 18 бійців зі складу російської ЧВК Вагнера, за повідомленням інформацінного ресурсу ХТШ Sham Center [1], була повністю знищена в результаті бою 20 жовтня 2017 р. на території Сирії. ХТШ поширила ім'я та фотографії одного з ліквідованих - ним виявився уродженець Республіки Мордовія Юрій Ебель, найманець, що раніше брав участь у бойових діях проти ЗСУ на території України.[4]

Крім того, ресурси ХТШ повідомляли про низку інших бойових ударів по росіянам у 2017 р.: знищення військового гелікоптера РФ у провінції Хама, атаки на підрозділ Сил спеціальних операції РФ у провінції Хама (в результаті бою росіяни втратили до 10 вояків вбитими і пораненими), тощо.[5][6]

Резонансі атаки[ред. | ред. код]

25 лютого 2017 р. підривник-смертник із підрозділів ХТШ здійснив успішну атаку на штаб-квартиру воєнної розвідки армії Башара аль-Асада у м. Хомс. За різними даними, загинуло від 10 до 30 урядових військових, включно з керівником воєнної розвідки.[7]

Примітки[ред. | ред. код]