Хезболла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хезболла

حزب الله‎

Ḥizbu 'llāh
Країна  Ліван[1]
Голова партії Хассан Насралла
Ген. секретар Саїд Гасан Насралла
Засновник Хуссейн Фадлалла, Ali Akbar Mohtashamipur і Imad Mughniyahd
Дата заснування 1985 (офіційно)
Штаб-квартира Бейрут, Ліван
Ідеологія Правий радикалізм, Ісламізм, Шиїзм, Антиімперіалізм, Ісламський націоналізм, Теократія, Панісламізм, Антизахідництво, Антисемітизм, Арабський націоналізм
Союзники та блоки Хамас
Девіз

Арабською: فَإِنَّ حِزْبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلْغَالِبُونَ

«Ті, які беруть своїм покровителем Аллаха та Посланця Його й ті, які увірували, воістину, є вони прихильниками Аллаха, i вони — переможці!» (Коран 5:56)
Офіційний сайт moqawama.org
Райони шиїтської більшості, де Хезбалла має значну підтримку

Хезболла, Хезбалла[2], Гезболла[3][4][5] (араб. حزب الله‎, Ḥizbu 'llāh — партія Бога або партія Аллаха), також Хізболла або Хізбулла — ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація і політична партія[6][7].

Визнана терористичною організацією урядами Ізраїлю[8], США[9], Канади[10] та Бахрейну[11]. Європейський Союз[12], Велика Британія, Австралія та Нідерланди визнають терористичною Зовнішню Організацію Безпеки Хезболли[13][14][15]. З погляду деяких країн мусульманського світу вважалась групою опору окупантам[6], проте Ліга арабських держав визнала Хезболлу терористичною організацією в березні 2016 року[16].

Заступник Генерального секретаря ООН Марк Мелоч Браун (Mark Malloch Brown) заявив, що хоч «Хезболла використовує терористичну тактику»[17], марно називати її терористичною організацією; краще б Сполучені Штати й міжнародна спільнота (на його думку) визнали Хезболлу за законну політичну партію[18].

Як політична партія після виборів 2005 року Хезболла має 14 своїх представників у парламенті Лівану, крім того, вона майже повністю контролює південну частину території Лівану.

Хезболла сформована у відповідь на ізраїльську окупацію Лівану 1982 року за підтримки прихильників Аятоли Хомейні. Хезболла розглядає Ізраїль як «нелегальне узурпаторське угрупування, засноване на зрадливості, різанинах та ілюзіях». Здебільшого вона підтримується шиїтським населенням Лівану, та є однією з двох впливових шиїтських організацій Лівану (друга — Амаль). Хезболла не тільки збройна та політична структура, вона також організує широку соціальну програму. Її громадське крило управляє лікарнями, агенціями новин та шкільництвом. Її кампанія реконструкції (Джихад аль-Біна) відповідає за численні економічні й інфраструктурні проєкти в Лівані. Група керує щонайменше чотирма лікарнями, 12 невеликими клініками, 12 школами та двома сільськогосподарськими центрами, які забезпечують фермерів технічною допомогою і навчанням. Вона також має екологічний відділ і широку соціальну програму допомоги.

Зародження[ред. | ред. код]

Хезболла сформована для поборювання ізраїльської окупації слідом за вторгненням до Лівану в 1982 році. Одним із початкових гасел також було перетворення Лівану на ісламську республіку на кшталт Ірану. Офіційно ж організація заснована 16 лютого 1985 року, коли Шейх Ібрагім аль-Амін оголосив маніфест групи. Після заснування до Хезболли повністю або частково приєднався цілий ряд шиїтських груп, наприклад Ісламський Джихад, Організація пригноблених Землі та Організації революційного правосуддя. Ці назви та Хезболла вважаються синонімами з точки зору США та Ізраїлю[19].

Допомога грошима та зброєю[ред. | ред. код]

Є підозра, що Хезболла має істотну підтримку з Сирії та Ірану грошима, зброєю та навчанням. США оцінюють розмір допомоги з Ірану в 60—100 мільйонів доларів щороку. Згідно з американськими джерелами, 3 тис. членів Хезболли пройшли військовий вишкіл в Ірані, серед них 50 пілотів. Окрім того, Іран поставив близько 11,5 тис. ракет.

Сирія та Іран спростовують твердження, що їхня зброя надходить до бойовиків. Також тільки Іран, але не Сирія, допомагають Хезболлі грошима, і лише з гуманітарною метою. Згідно з Хусейном Наблусі, представником Хезболли, група збирає більшу частину грошей пожертвами.

Політична активність[ред. | ред. код]

Хезболла — активний учасник політичного життя Лівану. У 1992 році вона вперше взяла участь у ліванських виборах, отримавши 12 місць зі 128 в парламенті. Також вона отримала 10 місць у 1996-му і 8 у 2000 роках. На виборах 2005 року вона отримала 14 місць у парламенті країни та 23 місця (в альянсі Амаль-Хезболла) в Південному Лівані.

Член групи Мугамед Фнейш, призначений міністром енергетичних і водних ресурсів, сказав:

Ми — політична сила, яка взяла участь у списках виборців під лозунгом захисту Лівану й дістали високий рівень підтримки… Опір Хезболли (проти Ізраїлю) жодним чином не суперечить її політичній ролі. Як приєднання до уряду і парламенту — національний обов'язок, так і захист країни.

Хезболла також має молодіжні організації в університетах країни, приваблюючи молодь до політичної активності.

Діяльність за межами Лівану[ред. | ред. код]

Боснія і Герцеговина[ред. | ред. код]

Докладніше: Боснійська війна

Хезболла надала бойовиків для участі в боях на боці боснійських мусульман[20] під час Боснійської війни в рамках ширшої участі Ірану. Уряд боснійських мусульман є клієнтом іранців, написав агент ЦРУ Роберт Баєр, який перебував у Сараєво під час війни. «Якщо доведеться обирати між ЦРУ та іранцями, вони оберуть іранців у будь-який день». Наприкінці війни опитування громадської думки показали, що близько 86 відсотків боснійських мусульман позитивно ставляться до Ірану. «Хезболла» відправила 150 бійців на боротьбу проти Армії боснійських сербів[21]. Всі іноземні шиїтські радники і бойовики залишили Боснію після закінчення конфлікту[джерело?].

Бахрейн[ред. | ред. код]

7 квітня 2013 року уряд Бахрейну схвалив пропозицію парламенту скласти список терористичних організацій і додати до нього Хезболлу, а також наказав міністерствам внутрішніх та закордонних справ вжити заходів щодо втілення цієї резолюції. Цей крок зроблений після виявлення в Бахрейні терористичних осередків і терористичних актів цієї ліванської шиїтської організації та після протестів шиїтів у королівстві, які почалися в лютому 2011 року і які, на думку влади, керовані й фінансовані Іраном та Хезболлою[11].

Влада у Бахрейні з острахом сприймає втручання у внутрішні справи країни Хезболли та Ірану, оскільки побоюється, що Іран може підбурювати шиїтську більшість населення королівства та перетворити країну на свою провінцію[11].

Нігерія[ред. | ред. код]

30 травня 2013 року влада Нігерії повідомила про затримання трьох ліванців — членів руху «Хезболла». Їх заарештували в місті Кано на півночі країни. Під час обшуку їхніх резиденцій на одній із них виявили склад зброї. Влада країни не виключає можливості зв'язку «Хезболли» та нігерійського угруповання «Боку Харам»[22][23].

Сирія[ред. | ред. код]

До промови Хассана Насралли 25 травня 2013 року на честь річниці виведення ізраїльських військ з Лівану Хезболла намагалася тримати в таємниці участь у громадянській війні в Сирії. Однак лідер організації, Насралла, відкрито визнав, що бійці Хезболли вже деякий час беруть участь у війні на боці лояльних до Ассада сил[24]. Уже через кілька годин після виступу Насралли в ЗМІ країн Перської затоки стали з'являтись статті з гострою критикою політики й діяльності Хезболли, а також заклики визнати організацію терористичною та вжити заходів проти її економічних і політичних активів у регіоні. Деякі видання (Al-Madina, Al-Watan) стверджували, що Хезболла воює проти братів-мусульман на боці Ірану та Росії[25].

Бійці Хезболли виступили на боці режиму Ассада в боях за прикордонне сирійське місто Кусейр[26]. За повідомленнями ЗМІ в боях загинув один із польових командирів Хізбалли Фаді аль-Джаззар[27]. 5 червня проурядовим військам вдалось відновити контроль над містом[28]. За даними ЗМІ в боях за місто загинуло близько 40 бойовиків угрупування[29].

3 червня стались бої на території Лівану між антиурядовими бойовиками з Сирії та бойовиками ліванського шиїтського угруповання «Хезболла», яке підтримує сирійський уряд. Згідно з джерелом, бій відбувся в районі міста Баальбек на сході долини Бекаа. У результаті загинули близько 15 сирійських повстанців, а також один боєць «Хезболли». Утім, точна кількість жертв збройного зіткнення у віддаленому прикордонному районі невідома.

Бій пройшов на тлі ракетних обстрілів, які мали місце протягом останніх днів з території Сирії по ряду об'єктів у ліванській долині Бекаа, що є оплотом угруповання. Згідно з державним інформагентством Лівану NNA, останній обстріл відбувся у неділю по поселенню Гермель. Перед цим трьома ракетами був обстріляний і шиїтський квартал на південному сході столиці Бейрута[30].

Станом на початок 2016 року, за даними Армії оборони Ізраїлю, в Сирії перебувало близько 6—7 тисяч бійців, за час громадянської війни в Сирії загинуло близько 1300 бойовиків цієї організації (вдвічі більше, ніж втрачено у війні з Ізраїлем 2006 року). Іще близько 10 тисяч бойовиків були поранені. За тими ж оцінками Хезболла мала всього близько 20 тисяч бойовиків і приблизно таку саму кількість резервістів[31]. Також організація зазнала репутаційних втрат: «Хезболла» зазнала критики у всьому суннітському співтоваристві[32].

Латинська Америка[ред. | ред. код]

За повідомленням газети «Corriere della Sera», в 2011 році Хезболла розпочала створення опорної тилової бази на Кубі. За даними видання, у серпні 2011 року три високопоставлені представники організації прибули з Мексики на Кубу із завданням керівництва організувати на острові плацдарм. Очікується, що до них приєднаються ще 23 бойовики, відібрані Талалем Хамією, який курирує у Хезболлі секретні операції. На створення бази виділено бюджет у розмірі півтора мільйона доларів. Автор статті нагадує, що Хезболла протягом багатьох років діє у Латинській Америці, дуже часто на користь Ірану. Опорні пункти руху знаходяться у Парагваї, Бразилії, Венесуелі, Аргентині. За підтримки Ірану бойовики Хезболли двічі здійснювали акції в Аргентині: напад на посольство Ізраїлю та на представництво єврейської організації[33].

Ізраїль[ред. | ред. код]

Після вторгнення ХАМАСу в Ізраїль в жовтні 2023, «Хезболла», будучи союзником Хамасу попереджала, що відновлення боїв у секторі Газа може спровокувати ескалацію, перетворивши північ Ізраїлю та Західний берег на поля битв[34][35]. З початку війни «Хезболла» почала активно атакувати військові об'єкти та цивільну інфраструктуру на півночі Ізраїлю. Так, 8 жовтня терористи обстріляли ракетами території ферми Шебаа[36], і навіть атакували протитанковими ракетами мирне населення єврейських прикордонних поселеннь. У відповідь бойові літаки Ізраїлю здійснили нальоти на прикордонні поселення на півдні Лівану[37][38].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.clarin.com/politica/atentado-amia-hace-16-anos-pista-apuntaba-reda-terrorista-sancionado-ee-uu_0_3_A0bBLwi.html
 2. “Той, хто вбив душу не за душу, той наче вбив усіх людей...”
  Релігійний екстремізм в ім'я ісламу: чи загрожує він Україні?
  [Архівовано 11 липня 2019 у Wayback Machine.] Радіо Свобода
 3. Лідер угруповання Гезболла закликає зосередити увагу на питанні палестинців [Архівовано 11 липня 2019 у Wayback Machine.] Голос Америки
 4. Гезболлаг [Архівовано 11 липня 2019 у Wayback Machine.] Універсальний словник-енциклопедія
 5. Армія Лівану розпочала переговори з "ІД" про долю своїх бійців - ТСН. Архів оригіналу за 11 липня 2019. Процитовано 11 липня 2019.
 6. а б Jamail, Dahr (20 липня 2006). Hezbollah's transformation. Asia Times. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 23 жовтня 2007.
 7. Hezbollah (a.k.a. Hizbollah, Hizbu'llah). Рада з міжнародних відносин. 13 вересня 2008. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 15 вересня 2008.
 8. Israel Ministry of Foreign Affairs (11 квітня 1996). Hizbullah. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 25 липня 2006.
 9. U.S Department of State (1 жовтня 1999). Background Information on Foreign Terrorist Organizations. Архів оригіналу за 27 березня 2002. Процитовано 25 липня 2006.
 10. Canada Gazette (12 лютого 2003). Canada Gazette Vol. 137, no 1. Архів оригіналу за 4 червня 2008. Процитовано 25 липня 2006.
 11. а б в Arab World Precedent: Bahrain Adds Hizbullah To List Of Terrorist Organizations. Inquiry & Analysis Series Report No.965. MEMRI. 7 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 8 травня 2013.
 12. Euronews: ЄС покарав «Хезболлу» [Архівовано 28 липня 2013 у Wayback Machine.](укр.)
 13. Proscribed terrorist groups. The Home Office Department, UK. 14 жовтня 2005. Архів оригіналу за 18 березня 2009. Процитовано 25 липня 2006. «Home Office»
 14. Hizballah external security organisation listed. Archive for Daryl Williams Attorney-General for Australia. 17 червня 2003. Архів оригіналу за 28 серпня 2006. Процитовано 25 липня 2006.
 15. De Minister van Buitenlandse Zaken. Beantwoording toezegging inzake de positie van Hezbollah (данською) . Архів оригіналу за 10 червня 2005. Процитовано 7 серпня 2006. {{cite web}}: Недійсний |deadurl=404 (довідка)
 16. Ліга арабських держав визнала Хезболлу терористичною організацією. Новое Время. 11 березня 2016. Архів оригіналу за 14 березня 2016. Процитовано 14 березня 2016.
 17. U.N.'s Malloch Brown Questions Hezbollah's 'Terror' Designation. FOX News. Архів оригіналу за 3 серпня 2006. Процитовано 7 серпня 2006.
 18. U.N. boss: Hezbollah deserves U.S. respect. World Net Daily. 3 серпня 2006. Архів оригіналу за 27 вересня 2011. Процитовано 7 серпня 2006.
 19. Ким є "Хезболла"? (англ.) . Архів оригіналу за 10 травня 2020.
 20. Що таке ліванська організація «Хезболла» і як її терористи загрожують Ізраїлю та світу
 21. Я — свидетель «Хезболлы». Джозеф Нажжар
 22. У Нігерії затримали трьох ліванців з руху “Хезболла”. euronews. 31 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 23. Nigeria: Hezbollah armoury discovered in Kano city. BBC News Africa. 30 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 24. E. B. Picali and H. Varulkar (13 червня 2013). Inquiry & Analysis Series Report No.980: Lebanon Openly Enters Fighting In Syria. MEMRI - The Middle East Media Research Institute. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
 25. Special Dispatch No.5331: Anger In Arab World Following Nasrallah's Admission That Hizbullah Is Involved In Syria Fighting. MEMRI - The Middle East Media Research Institute. 10 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
 26. Hezbollah steps up Syria battle, Israel threatens more strikes. Reuters. 19 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 27. Hezbollah commander killed in assault on Syria border town. The Times of Israel. 19 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 28. Syrian army retakes key town of Qusair from rebels. BBC News Middle East. 5 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 29. Jean Aziz (27 травня 2013). Hezbollah Confesses To Hand in Qusair Battle. Lebanon Pulse. Al-Monitor. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
 30. Сирійські повстанці вступили в бій з "Хізбаллою" на території Лівану. Укрінформ. 3 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
 31. Yaakov Lappin (4 February 2016). Russian influence over Hizbullah may reduce chances of escalation with Israel. IHS Jane's Defence Weekly. Архів оригіналу за 14 березня 2016. Процитовано 14 березня 2016.
 32. How has the Syrian civil war affected Hezbollah, and what should the U.S. do?. The Brookings Institution. 1 квітня 2016. Процитовано 11 листопада 2023.
 33. «Хизбалла» высаживается на Кубе
 34. The Observer view on Israel: it must heed warnings over Gaza death toll. Guardian News. 2 грудня 2023. Процитовано 11 листопада 2023.
 35. Hezbollah leader threatens escalation in fighting with Israel. Guardian News. 3 листопада 2023. Процитовано 11 листопада 2023.
 36. Israel, Hezbollah exchange artillery, rocket fire. Reuters. 8 жовтня 2023. Процитовано 11 листопада 2023.
 37. Watch: Israeli bombing of Lebanese towns. MTV Lebanon. 9 жовтня 2023. Процитовано 11 листопада 2023.
 38. Israel kills three Lebanon militants; Israeli officer killed in raid. Reuters. 10 жовтня 2023. Процитовано 11 листопада 2023.

Посилання[ред. | ред. код]