Клітинна мембрана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Цитоплазматична мембрана)
Перейти до: навігація, пошук
Схема будови клітинної мембрани тваринної клітини

Кліти́нна мембра́на, також плазмале́ма, плазмати́чна або цитоплазмати́чна мембра́на - зовнішня оболонка живої клітини, яка відокремлює цитоплазму клітини від навколишнього середовища. Складається з двох шарів ліпідів, також містить білки і вуглеводи.

Клітинна мембрана є напівпроникним бар'єром, що вибірково пропускає молекули всередину клітини та з неї назовні. Структури мембрани підтримують сталий вміст води, іонів, речовин всередині клітини. Плазмалема часто містить додаткові утворення для руху, захисту, живлення, взаємодії з іншими клітинами.

Будова[ред.ред. код]

Хімічний склад[ред.ред. код]

Основу клітинної мембрани складають фосфоліпіди: сфінгомієліни, фосфатидиламіни, фосфогліцериди, фосфоінозитиди. Мембрана тваринної клітини містить похідні холестеролу. Фосфоліпіди орієнтовані гідрофільними голівками назовні мембрани, а гідрофобними хвостами до середини. Ліпіди розташовані у мембрані нерівномірно, зовнішній та внутрішній шар розрізняються за складом, що має значення при багатьох клітинних процесах, зокрема апоптозі. Також відрізняються спеціальні утворення - ліпідні рафти.

Білки мембрани можуть пронизувати її наскрізь, знаходитися на позаклітинній поверхні або кріпитися на цитоплазматичному боці. Трансмембранні домени білків гідрофобні, часто утворюють альфа-спіралі. Серед мембранних білків багато рецепторів, іонних каналів, іонних насосів, білків клітинної адгезії, транспортних білків.

Позаклітинні ділянки білків і деяких фосфоліпідів вкриті залишками вуглеводів. Це шестивуглецеві цукри, нейрамінова кислота тощо.

Структура[ред.ред. код]

Функції[ред.ред. код]

Плазматична мембрана дозволяє потрапляти до клітини певним молекулам та іонам, наприклад, глюкозі, амінокислотам і ліпідам. Це напіврідкий шар молекул, зокрема протеїнів і фосфоліпідів, деякі з яких постійно рухаються, надаючи мембрані рухливості.

Деякі функції біологічних мембран, ВРЕ
функція вид мембрани
Активний транспорт речовин Всі види мембран
Загальна і вибіркова дифузія невеликих молекул і іонів
Регулювання транспорту йонів і продуктів метаболізму усередині клітин
електроізоляційні властивості мієлін
Генерація нервового імпульсу Мембрани нервових клітин
Перетворення світлової енергії в хіміч. енергію аденозинтрифосфорної к-ти (АТФ) мембрани хлоропластів
Перетворення енергії біол. окислення в хім. енергію макроергіч. фосфатних зв'язків в молекулі аденозинтрифосфорної к-ти (АТФ) мембрани мітохондрій
Фагоцитоз, піноцитоз, антигенні властивості Мембрани спеціалізованих клітин

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Літ-ра[ред.ред. код]

  • Руководство по цитологии, т. 1, М.- Л., 1965, гл. 2;
  • Р о б е р т и с Э. д е, Новинский В., С а э с Ф., Биология клетки, пер. с англ., М., 1967;
  • Робертсон Дж., Мембрана живой клетки, в сб.; Структура и функция клетки, пер. с англ., М., 1964;
  • F i п е a n J. В., The molecular organization of cell membranes, «Progress in Biophysics and Molecular Biology». 1966, v. 16, p. 143 — 70.
Сахарин Це незавершена стаття з молекулярної біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.