Чишкун звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чишкун звичайний
Medlar pomes and leaves.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Розові (Rosaceae)
Підродина: Яблуневі (Maloideae)
Рід: Чишкун (Mespilus)
Вид: Чишкун звичайний
Біноміальна назва
Mespilus germanica
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Crataegus germanica
EOL logo.svg EOL: 633332
IPNI: 726564-1
ITIS logo.svg ITIS: 506235
IUCN logo.svg МСОП: 79920045
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 36616

Чишкун звичайний, мушмула (Mespilus germanica L.) — дерево або кущ з родини розуватих, 3—4 м заввишки. Дико росте в південному Криму, там таки чишкун звичайний вирощують по садах. Плоди її споживають свіжими й солять, з них виготовляють пастилу й вино.

Чишкун звичайний

Поширення[ред. | ред. код]

Свою назву мушмула німецька отримала незаслужено, адже це дерево походить з Південно-Західної Азії й Південно-Східної Європи та було завезено до Німеччини римлянами. Згодом епітет «германська» став видовою назвою рослини. Мушмулі германській необхідне тепле літо і м'яка зима. Мушмула в дикому виді росте також на південному березі Криму, в Грузії, Вірменії та Азербайджані. Поодинокі рослини зустрічаються в садозахисних насадженнях центральних районів України (наприклад, в місті Умань, куди рослину було завезено в радянські часи як слаборослу підщепу для груші). Вона надає перевагу сонячним сухим місцям та слабокислому ґрунту. В Алжирі дуже часто зустрічається в садах будинків колоніальних часів у передмістях великих міст.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Illustration Mespilus germanica0.jpg

Мушмула германська — плодове дерево, що за ідеальних умов виростає до 8 м, але частіше це дерево 2-5 метрів заввишки. Листя дерева темно-зелені еліптичні, 8-15 см завдовжки й 3-4 см шириною, але восени, перед падінням, вони змінюють забарвлення на червоний. П'ятилисткові білі квіти з'являються пізньою весною. Плід краснувато-коричневого кольору, діаметром 2-3 см, з розгорнутими постійними чашолистками, що надають йому порожнистого вигляду. Плоди мушмули німецької тверді та кислі. Вони придатні до вживання в їжу лише після підзаморозки або тривалого зберігання (у тому випадку якщо плоди знімаються з дерева до настання заморозків). При цьому вони стають солодкими та м'якими, але набувають зморшкуватої структури та зменшуються в об'ємі.

Культивування[ред. | ред. код]

Мушмула германська культивується вже 3000 років в прикаспійських областях Азербайджану. Вона стала вирощуватись древніми греками близько 700 р. до н. е. й древніми римлянами близько 200 р. до н. е. В давньоримську та середньовічну епохи ця рослина була найважливішою плодовою культурою. Однак в 17—18 ст. інтерес до неї поступово згасав, і вона замінялась іншими культурами, а в теперішній час культивується доволі рідко.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Мушмула звичайна // Лікарські рослини : енциклопедичний довідник / за ред. А. М. Гродзінського. — Київ : Видавництво «Українська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр «Олімп», 1992. — С. 287. — ISBN 5-88500-055-7.
Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Чишкун звичайний