Шахи острова Льюїс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шахи з острова Льюїс.
Верхній ряд: Король, Ферзь, Слон; нижній ряд: Кінь, Тура, Пішак, внизу збільшена репродукція ферзя

Шахи острова Льюїс — 78 середньовічних шахових фігур з моржового ікла, виявлених 1831 року на березі затоки Уйґ на острові Льюїс (група островів Зовнішні Гебриди біля берегів Шотландії) разом з 14 шашками для гри типу нард і пряжкою для ременя. Існує припущення, що «фігурки використовували не тільки для шахів, але і для гри в гнефатафль (hnefatafl)»[1].

Виготовлені в XII столітті норвезькими різьбярами, ймовірно, з Тронхейма, де були знайдені схожі артефакти[2]. Також є думки, що шахи могли виготовити в Британії чи Ісландії. У той час Зовнішні Гебриди (до яких відноситься Льюїс) входили до складу земель норвезької корони.

Знайдено 8 королів, 8 ферзів, 16 слонів, 15 коней, 12 тур і 19 пішаків. Окремі фігурки відрізняються одна від одної виглядом, оздобленням і величиною (нема двох однакових).

Після опублікування знахідки 11 шахових фігур було придбано приватною особою і згодом вони увійшли до фондів Національного музею Шотландії [3]. Решта 82 предмети (67 шахових фігур, шашки і пряжка) зберігаються в фондах Британського музею[4].

Обговорюється питання про тривалу експозицію фігур у шотландських музеях [5].

Шахові артефакти з острова Льюїс неодноразово відтворювали у сувенірних шахових наборах, вони фіґурували у п'єсах і фільмах.

У кіно[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • W.Litmanowicz, J.Giżycki, Szachy od A do Z, Warszawa, Sport i Turystyka, 1986, t. 1, ss. 519

Посилання[ред.ред. код]