Що приносить місяць

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Що приносить місяць»
Автор Говард Лавкрафт
Країна США США
Мова англійська
Серія Цикл снів
Жанр вірш прозою і фантастика жахів
Видано 1923
Видано українською Видавництво Жупанського
Перекладач(і) Остап Українець Катерина Дудка
Попередній твір Гіпнос
Наступний твір Азатот

Що приносить місяць (англ. What the Moon Brings) — оповідання в прозі американського письменника-фантаста Говарда Лавкрафта, написане 5 червня 1922 року та вперше опубліковане в журналі «National Amateur» у травні 1923 р. Воно коротше, ніж більшість інших оповідань Лавкрафта, і є, по суті, фрагментом. В основі оповідання лежить один зі снів Лавкрафта, що є поширеним прийомом.

Сюжет[ред. | ред. код]

Ця історія розказана від першої особи, від імені неназваного оповідача. Історія описує сюрреалістичну картину сновидінь. Одного вечора оповідач блукає своїм садом і в місячному сяйві бачить багато дивних речей. Незабаром він доходить до струмка:

Тихі та іскристі, яскраві та грізні, ці прокляті місяцем води поспішали невідомо куди; а з укріплених берегів білі квіти лотоса тріпотіли одна за одною на опіатному нічному вітрі і відчайдушно падали в потік, жахливо закручуючись під арочним різьбленим мостом і дивлячись назад зі зловісною покірністю спокійних, мертвих обличь.

Оригінальний текст (англ.)
Silent and sparkling, bright and baleful, those moon-cursed waters hurried I knew not whither; whilst from the embowered banks white lotus-blossoms fluttered one by one in the opiate night-wind and dropped despairingly into the stream, swirling away horribly under the arched, carven bridge, and staring back with the sinister resignation of calm, dead faces.

Перейшовши міст, він розуміє, що сад не має кінця. Там, де колись стояли стіни, тепер ростуть дерева та кущі, а в кожному кутку стоять жахливі кам'яні ідоли. Мертві обличчя спонукають його йти далі й далі, як струмок перетворюється на річку, перш ніж вивести його на берег моря. Раптом лотосові обличчя зникають, коли місяць занурюється в обрій:

І коли я побачив, як зникають у ньому лотосові обличчя, мені закортіло закинути сіті, щоб упіймати їх і вивідати від них таємниці, що їх приніс місяць уночі. Але коли місяць зайшов на захід і тихий приплив відступив від похмурого берега, я побачив у цьому світлі старі шпилі, що їх майже не вкрили хвилі, і білі колони, прикрашені феєрією зелених водоростей. І знаючи, що до цього затонулого місця прийшли всі мертві, я затремтів і не захотів більше розмовляти з лотосовими обличчями.

Оригінальний текст (англ.)
And as I saw therein the lotus-faces vanish, I longed for nets that I might capture them and learn from them the secrets which the moon had brought upon the night. But when that moon went over to the west and the still tide ebbed from the sullen shore, I saw in that light old spires that the waves almost uncovered, and white columns gay with festoons of green seaweed. And knowing that to this sunken place all the dead had come, I trembled and did not wish again to speak with the lotus-faces.

Невдовзі він опиняється перед руїнами стародавнього міста, міста мертвих. Оповідач бачить кондора і хоче розпитати його про загиблих людей, яких він знав. Він деякий час дивиться на море, спостерігаючи за брижами на ньому, які він приписує морським черв'якам. Раптом він відчуває озноб і помічає щось далеке під хвилями:

І плоть моя тремтіла не без причини, бо, підвівши очі, я побачив, що вода спала дуже низько, оголивши більшу частину величезного рифу, край якого я бачив раніше. І коли я побачив, що риф був лише чорною базальтовою короною жахливого ейкона, чиє жахливе чоло тепер виднілося в тьмяному місячному світлі, і чиї мерзенні копита, мабуть, розгрібають пекельний бруд на багато миль нижче, я закричав і закричав, щоб приховане обличчя не піднялося над водою, і щоб приховані очі не подивилися на мене після того, як сховався той підступний і зрадливий жовтий місяць.

Оригінальний текст (англ.)
Nor had my flesh trembled without cause, for when I raised my eyes I saw that the waters had ebbed very low, shewing much of the vast reef whose rim I had seen before. And when I saw that the reef was but the black basalt crown of a shocking eikon whose monstrous forehead now shown in the dim moonlight and whose vile hooves must paw the hellish ooze miles below, I shrieked and shrieked lest the hidden face rise above the waters, and lest the hidden eyes look at me after the slinking away of that leering and treacherous yellow moon.

Рятуючись від цієї жахливої істоти, він пливе до затонулого міста:

І щоб врятуватися від цієї невблаганності, я з радістю і без вагань занурився у смердюче мілководдя, де серед зарослих бур'янами стін і затоплених вулиць товсті морські черв'яки бенкетують мертвими світу.

Оригінальний текст (англ.)
And to escape this relentless thing, I plunged gladly and unhesitantly into the stinking shallows where amidst weedy walls and sunken streets fat sea-worms feast upon the world's dead.

Оповідач явно віддає перевагу смерті, а не божевіллю, перед цим уявним більшим жахом, що розкривається у різьбленій величі. Казка закінчується, не підтверджуючи, чи це був кінець життя оповідача, чи ні.

Література[ред. | ред. код]

  • Joshi, S.T.; Schultz, David E. (2004). An H.P. Lovecraft Encyclopedia (англійською) . Hippocampus Press. ISBN 978-0974878911.

Посилання[ред. | ред. код]