Дагон (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дагон
англ. Dagon
Dagon by Zuccarello.jpg
Жанр оповідання, містика
Автор Говард Лавкрафт
Мова англійська
Написано 1917
Опубліковано 1919
Переклад Катерина Дудка, Остап Українець

«Даго́н» (англ. Dagon) — оповідання жахів Говарда Лавкрафта, написане в 1917 році. Вперше було опубліковане в журналі «The Vagrant» в листопаді 1919 року. Українською видане в 2016 році в перекладі Катерини Дудки та Остапа Українця.

Сюжет[ред.ред. код]

Острів Дагона

Оповідання подане у вигляді передсмертної записки чоловіка, який побачив істоту на ім'я Дагон. Плаваючи в рідко відвідуваних куточках Тихого океану, його корабель потрапляє в полон до німців. Проте вже менше, ніж через 5 днів оповідачеві завдяки ненадійній охороні вдається втікти на маленькій шлюпці з достатньою кількістю їжі і води. Протягом декількох днів він пливе, не зустрічаючи ні кораблів, ні землі.

В одну з ночей йому сниться кошмар, і, прокинувшись, він виявляє себе потопаючим у в'язкому, чорному болоті, досить далеко від свого човна. Все навколо усіяне кістками риб та інших морських істот, в повітрі стоїть жахливий сморід. Судячи з усього, це острів, що утворився при піднятті ділянки морського дна. Через три дні болото висихає, і він відправляється до невідомої мети. Вдалині видніється досить високий пагорб. Оповідач прямує до нього, дорогою засинає і бачить кошмари. За пагорбом знаходиться каньйон, він спускається в нього і бачить там дивний стовп з древнім, таємничим різьбленням. На стовпі зображено сцени життя людиноподібних водяних істот, ієрогліфічні написи невідомою мовою. Несподівано з товщі води з'являється величезна істота Дагон і охоплює стовп своїми руками. Після цього видовища головний герой, нічого не тямлячи, тікає з острова на шлюпці, і перебуваючи в стані тимчасового божевілля, виспівує моторошні й незрозумілі пісні. Вранці його знаходить американський корабель і везе в Сан-Франциско, де головний герой отямлюється в госпіталі.

Оповідач не може звільнитися від жахливих спогадів, втрачає відчуття різниці між реальністю і фантазією. Він чує шум за дверима і йому ввижається рука. Єдиний вихід бачиться в самогубстві — викинутися з вікна.

Адаптації[ред.ред. код]

  • «Дагон» (2001) — фільм Стюарта Гордона, знятий за мотивами оповідань «Дагон» і «Тінь над Іннсмутом».
  • «Дагон: війна світів» (англ. Dagon: War of Worlds) (2015) — аудіоадаптація оповідання, створена товариством H. P. Lovecraft Historical Society як частина серії «Dark Adventure Radio Theatre»[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Dark Adventure Radio Theatre - Dagon: War of Worlds. www.cthulhulives.org. Процитовано 2016-03-16. 

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Лавкрафт Говард Філіпс. Повне зібрання прозових творів у трьох томах. Т. 1. / Говард Філіпс Лавкрафт; пер. з англ. Катерини Дудки, Остапа Українця. — К.: Вид-во Жупанського, 2016. — (Майстри світової прози).