Дагон (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Дагон
англ. Dagon
Dagon by Zuccarello.jpg
Жанр оповідання, містика
Автор Говард Лавкрафт
Мова англійська
Написано 1917
Опубліковано 1919
Переклад Катерина Дудка, Остап Українець

«Даго́н» (англ. Dagon) — оповідання жахів Говарда Лавкрафта, написане в 1917 році. Вперше було опубліковане в журналі «The Vagrant» в листопаді 1919 року. Українською видане в 2016 році в перекладі Катерини Дудки та Остапа Українця.

Сюжет[ред.ред. код]

Острів Дагона

Оповідання подане у вигляді передсмертної записки чоловіка, який побачив істоту на ім'я Дагон. Плаваючи в рідко відвідуваних куточках Тихого океану, його корабель потрапляє в полон до німців. Проте вже менше, ніж через 5 днів оповідачеві завдяки ненадійній охороні вдається втікти на маленькій шлюпці з достатньою кількістю їжі і води. Протягом декількох днів він пливе, не зустрічаючи ні кораблів, ні землі.

В одну з ночей йому сниться кошмар, і, прокинувшись, він виявляє себе потопаючим у в'язкому, чорному болоті, досить далеко від свого човна. Все навколо усіяне кістками риб та інших морських істот, в повітрі стоїть жахливий сморід. Судячи з усього, це острів, що утворився при піднятті ділянки морського дна. Через три дні болото висихає, і він відправляється до невідомої мети. Вдалині видніється досить високий пагорб. Оповідач прямує до нього, дорогою засинає і бачить кошмари. За пагорбом знаходиться каньйон, він спускається в нього і бачить там дивний стовп з древнім, таємничим різьбленням. На стовпі зображено сцени життя людиноподібних водяних істот, ієрогліфічні написи невідомою мовою. Несподівано з товщі води з'являється величезна істота Дагон і охоплює стовп своїми руками. Після цього видовища головний герой, нічого не тямлячи, тікає з острова на шлюпці, і перебуваючи в стані тимчасового божевілля, виспівує моторошні й незрозумілі пісні. Вранці його знаходить американський корабель і везе в Сан-Франциско, де головний герой отямлюється в госпіталі.

Оповідач не може звільнитися від жахливих спогадів, втрачає відчуття різниці між реальністю і фантазією. Він чує шум за дверима і йому ввижається рука. Єдиний вихід бачиться в самогубстві — викинутися з вікна.

Адаптації[ред.ред. код]

  • «Дагон» (2001) — фільм Стюарта Гордона, знятий за мотивами оповідань «Дагон» і «Тінь над Іннсмутом».
  • «Дагон: війна світів» (англ. Dagon: War of Worlds) (2015) — аудіоадаптація оповідання, створена товариством H. P. Lovecraft Historical Society як частина серії «Dark Adventure Radio Theatre»[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Dark Adventure Radio Theatre - Dagon: War of Worlds. www.cthulhulives.org. Процитовано 2016-03-16. 

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Лавкрафт Говард Філіпс. Повне зібрання прозових творів у трьох томах. Т. 1. / Говард Філіпс Лавкрафт; пер. з англ. Катерини Дудки, Остапа Українця. — К.: Вид-во Жупанського, 2016. — (Майстри світової прози).