Дагон (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дагон
Оригінал англ. Dagon
Жанр оповідання, містика
Автор Говард Лавкрафт / Говард Лавкрафт
Мова англійська
Написаний 1917
Виданий 1919

Дагон (англ. Dagon) — оповідання жахів Говарда Лавкрафта, написане в 1917 році. Вперше було опубліковане в журналі «The Vagrant» в листопаді 1919 року.

Сюжет[ред.ред. код]

Оповідання подане у вигляді передсмертної записки чоловіка, який побачив істоту на ім'я Дагон. Плаваючи в рідко відвідуваних куточках Тихого океану, його корабель потрапляє в полон до німців. Проте вже менше, ніж через 5 днів оповідачеві завдяки ненадійній охороні вдається втікти на маленькій шлюпці з достатньою кількістю їжі і води. Протягом декількох днів він пливе, не зустрічаючи ні кораблів, ні землі.

В одну з ночей йому сниться кошмар, і, прокинувшись, він виявляє себе потопаючим у в'язкому, чорному болоті, досить далеко від свого човна. Все навколо усіяне кістками риб та інших морських істот, в повітрі стоїть жахливий сморід. Судячи з усього, це острів, що утворився при піднятті ділянки морського дна. Через три дні болото висихає, і він відправляється до невідомої мети. Вдалині видніється досить високий пагорб. Оповідач прямує до нього, дорогою засинає і бачить кошмари. За пагорбом знаходиться каньйон, він спускається в нього і бачить там дивний стовп з древнім, таємничим різьбленням. На стовпі зображено сцени життя людиноподібних водяних істот, ієрогліфічні написи невідомою мовою. Несподівано з товщі води з'являється величезна істота Дагон і охоплює стовп своїми руками. Після цього видовища головний герой, нічого не тямлячи, тікає з острова на шлюпці, і перебуваючи в стані тимчасового божевілля, виспівує моторошні й незрозумілі пісні. Вранці його знаходить американський корабель і везе в Сан-Франциско, де головний герой отямлюється в госпіталі.

Оповідач не може звільнитися від жахливих спогадів, втрачає відчуття різниці між реальністю і фантазією. Він чує шум за дверима і йому ввижається рука. Єдиний вихід бачиться в самогубстві — викинутися з вікна.

Адаптації[ред.ред. код]

  • Дагон (2001) — фільм Стюарта Гордона, знятий за мотивами оповідань «Дагон» і «Тінь над Іннсмутом».

Посилання[ред.ред. код]