Ян Альберт Ваза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Joannes Albertus Vasa.PNG

Ян Альберт Ваза (пол. Jan Albert Waza; 25 червня 1612, Варшава — 29 грудня 1634, Падуя, Венеціанська республіка) — принц Речі Посполитої з династії Ваза, кардинал, єпископ Краківський, князь-єпископ Ермланда, князь Священної римської імперії, сенатор Речі Посполитої.

Біографія[ред.ред. код]

Ян Альберт був сином короля Польщі і великого князя Литовського Сигізмунда III Вази і його дружини, ерцгерцогині Констанції Габсбург. Старшим братом Яна Альберта був польський король Ян II Казимир, молодшим — єпископ Карл Фердинанд Ваза.

У 1621 році, у віці 9-ти років, після смерті єпископа Симона Рудницького, Ян Альберт стає князем-єпископом Ермланда (Вармії), 20 жовтня 1632 — князем-єпископом Краківським, і займає обидва цих поста до 1633 року. Освіту здобув у школі єзуїтів. На його особисті кошти у місті Фромборк був зведений кафедральний собор, і для його служителів закуплені священні шати. У 1633 Ян Альберт зводиться в сан кардинала римським папою Урбаном VIII.

Помер у Падуї, під час виконання дипломатичної місії, з'якою Ян Альберт був відправлений до Італії братом, польським королем Владиславом IV, захворівши віспою.

Джерела[ред.ред. код]