Ян Вацлав Антонін Стаміц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Я.Стаміц

Ян Вацлав Антонін Стаміц (чеськ. Jan Václav Antonín Stamic; нім. Johann Wenzel Anton Stamitz;19 червня 1717 — 27 березня 1757) — чеський композитор і скрипаль. Батько Карла Стаміц і Антона Стаміц.

Народився в сім'ї органіста у містечку Гавличкув Брод. Навчався в гімназії в Їглава, потім в Карловому університеті в Празі. У 1741 р. перебрався в Мангейм, в 1743 р. став першою скрипкою мангеймського придворного оркестру, в 1745 році — Його диригентом. У 17541755 роках працював в Парижі, останні роки провів у Мангеймі.

Стаміц вважається основоположником мангеймської музичної (композиторської та оркестрової) школи, для якої характерні, зокрема, безпрецедентна самостійність партій духових інструментів та інтенсивне використання крещендо всього оркестру на противагу стриманій динаміці барокової музики.

Стаміцу належить близько 50 симфоній — вважається, що саме він першим став систематично писати чотиричастинні симфонії, додаючи до більш раннього тричастинного циклу менует або тріо перед фіналом. Стаміц написав також ряд оркестрових концертів (головним чином, для скрипки і для флейти) урочисту месу (1755), чимало сонат.

Посилання[ред.ред. код]