Ґеттінґенський рукопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ґеттінґенський рукопис (Рукопис із Ґеттінґена) — шаховий рукопис латинською мовою, створений близько 1490-1500 років. Назву отримав від того, що зберігається в бібліотеці Ґеттінґенського університету (Німеччина). Його історична цінність полягає в тому, що це перший твір, який описує шахи за сучасними правилами, що сформувалися в Європі наприкінці XV сторіччя.

Авторство та час створення[ред.ред. код]

Фахівці схильні вважати автором рукопису іспанця Луїса Раміреса де Лусену (хоча є думки про можливе французьке походження твору), позаяк деякі приклади у книзі збігаються з матеріалами, що подані в книзі Лусени «Повторення любові і Мистецтво гри в шахи», надрукованій іспанською близько 1495-1497 років. Книга Лусени є прикладом перехідного періоду в історії європейських шахів, бо подає деякі задачі ще за старими правилами шатранджу, тоді як у Ґеттінґенському рукописі всі позиції подано вже за сучасними правилами шахів, тому припускають, що рукопис виник уже після виходу книги Лусени, тобто після 1497 року.

Німецький дослідник Фріц Клеменс Ґершен (нім. Fritz Clemens Görschen; нар. 15.11.1911 — пом. 28.01.1981, Фленсбург) проаналізував рукопис і заявив, що стиль латинської мови і побудови висловлювань вказує на те, що автор «мав хорошу гуманістичну освіту, твір писав для принца, або іншої високоповажної особи й походив з Іспанії чи, менш імовірно, з Португалії»[1].

Зміст[ред.ред. код]

На 33 сторінках подано 12 дебютів і 30 завдань, що ґрунтуються вже на сучасних правилах (збільшено дальність ходів слона та ферзя).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Дані про рукопис на schach-goettingen.de (нім.)
  • Шахматный словарь. — Москва: Физкультура и спорт, 1964. — С. 10
  • W. Litmanowicz, J. Giżycki, Szachy od A do Z, Warszawa, Sport i Turystyka, 1986, s. 290
  • Шахматы. Энциклопедический словарь. — Москва: Советская энциклопедия, 1990. — С. 84