1 карбованець «Ігри XXII Олімпіади в Москві (МДУ)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ігри XXII Олімпіади в Москві (МДУ)
СРСР СРСР
Номінал 1 карбованець
Маса 12.8 г
Діаметр 31 мм мм
Товщина 2.3 мм
Гурт гладкий з написом
Метал мідно-нікелевий сплав
Роки карбування 1979
Аверс
Аверс
Опис герб СРСР
Гравер С. М. Іванов
Реверс
Реверс
Опис зображення будівлі МДУ
Гравер Л. С. Камшилов

Ігри XXII Олімпіади в Москві (МДУ) (рос. Игры XXII Олимпиады в Москве (МГУ)) — ювілейна монета СРСР вартістю 1 карбованець, випущена 1 січня 1979 року. Монета присвячена XXII Літнім Олімпійським іграм у Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року — це були перші в історії Олімпійські ігри на території Східної Європи, а також перші Олімпійські ігри, проведені в соціалістичній країні. Частина змагань Олімпіади-1980 проводилася в інших містах Радянського Союзу, а саме: вітрильні регати стартували в Талліні; попередні ігри і чвертьфінали футбольного турніру відбулися в Києві, Ленінграді та Мінську; змагання з кульової стрільби пройшли на стрільбищі «Динамо» в підмосковних Митищах. Ігри відомі тим, що понад 50 країн бойкотували Олімпіаду в зв'язку з введенням в 1979 році радянських військ в Афганістан. Деякі спортсмени з країн, що бойкотували Ігри, все ж приїхали в Москву і виступали під олімпійським прапором. Цей бойкот став однією з основних причин відповідного бойкоту Радянським Союзом та низкою його союзників наступних літніх Олімпійських ігор в Лос-Анджелесі в 1984 році.

Історія[ред. | ред. код]

У 1977 році було розпочато випуск серії монет присвячених XXII Літнім Олімпійським іграм в Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року. В рамках серії було випущено: 6 монет номіналом в 1 карбованець з мідно-нікелевого сплава; 14 монет номіналом у 5 карбованців і 14 монет номіналом у 10 карбованців з срібла; 6 монет номіналом у 100 карбованців з золота 5 монет номіналом у 150 карбованців з платини. На монетах зображувалася символіка Олімпіади-80, види спорту, спортивні споруди і пам'ятки архітектури міст у яких відбувалися олімпійські ігри. Монети карбувалися на Ленінградському монетному дворі і Московському монетному дворі.

Оформлення реверсу[ред. | ред. код]

На монеті зображено будівлю МДУ — найбільший та найстаріший університет Росії.

Університет має у своєму розпорядженні понад 600 будівель і споруд, включаючи Головну Будівлю на Ленінських (Воробйових) горах. Їх загальна площа близько 1 млн м². Тільки у Москві територія, що займає МДУ, становить 205,7 га.

Опис та характеристики монети[ред. | ред. код]

Номінал
крб.
Метал Маса
грам
Діаметр
мм.
Гурт Тираж
штук
1
мідно-нікелевий сплав
12.8
31
гладкий із заглибленим написом
5 000 000
334 500 (пруф)

Аверс[ред. | ред. код]

На аверсі монети зображено герб СРСР, під ним пряма риса, нижче якої в два рядки розташовано напис «1 РУБЛЬ».

Реверс[ред. | ред. код]

На реверсі монети, в центрі, представлено зображення фасаду головної будівлі Московського державного університету імені Ломоносова, що знаходиться на Ленінських горах. У нижній частині монети представлена дата карбування «1979». Біля канта по колу викарбувано напис «ИГРЫ XXII ОЛИМПИАДЫ», «МОСКВА», «1980». Написи розділені крапками. У правому верхньому куті емблема XXII олімпійських ігор.

Гурт[ред. | ред. код]

Гурт гладкий з вдавленим написом-позначенням номіналу: «ОДИН РУБЛЬ», дублюється два рази і розділений двома крапками.

Автори[ред. | ред. код]

Вартість монети[ред. | ред. код]

Ціну монети — 1 карбованець встановив Держбанк СРСР у період реалізації монети через його філії. Сучасна вартість монети звичайного випуску серед колекціонерів України (станом на 2014 рік) становить приблизно 15 гривень.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]