1 карбованець «115-річчя з дня народження В. І. Леніна»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
115-річчя з дня народження В. І. Леніна
СРСР СРСР
Номінал 1 карбованець
Маса 12.8 г
Діаметр 31 мм мм
Товщина 2.3 мм
Гурт гладкий з написом
Метал мідно-нікелевий сплав
Роки карбування 1985
Аверс
Аверс
Опис герб СРСР
Реверс
Реверс
Опис портрет В. І. Леніна
Гравер А. В. Козлов

115-річчя з дня народження В. І. Леніна — ювілейна монета СРСР вартістю 1 карбованець, випущена 18 квітня 1985 року. Монета присвячена 115-річчя з дня народження В. І. Леніна (1870—1924) — революціонера, політичного діяча Російської імперії і Радянського Союзу, лідера російських більшовиків, публіциста, філософа-матеріаліста. Першої Голови Раднаркому — уряду РРФСР, одного з головних творців тоталітарної держави СРСР, теоретика комунізму, лідера міжнародного комуністичного руху.

Один з організаторів збройного Жовтневого перевороту восени 1917 року та Громадянської війни в Росії. В подальшому ініціатор червоного терору та примусової заготівлі сільськогосподарських продуктів, так званої «продрозверстки», яка стала головною причиною Голоду в Україні 1921—1923 р. та Голоду в Поволжі 1921—1922 р.; конфіскації приватної власності та церковних цінностей.

Його модифікація традиційної доктрини марксизму, відповідно до специфічних російських умов, отримала назву марксизм-ленінізм і використовувалась для обґрунтування комуністичної ідеології. У радянській історіографії і комуністичній пропаганді іменувався «вождем світового пролетаріату» та «основоположником ленінізму», всіляко оспівувався та звеличувався; про колишній культ Леніна досі свідчать численні пам'ятники на центральних площах міст і містечок на колишній території СРСР; його портрет був зображений на радянських грошових банкнотах.

Історія[ред. | ред. код]

Монета карбувалася на Ленінградському монетному дворі у рамках серії присвяченої великим особистостям, розпочату у 1983 році.

Це друга ювілейна монета СРСР присвячена дню народження В. І. Леніна, у 1970 році була випущена монета вартістю 1 карбованець на честь «100-річчя народження Леніна».

У 1988 році було викарбувано спеціальну партію цього рубля з якістю пруф для колекціонерів, на гурті таких монет було зроблено напис «1988 • Н», усі інші параметри були без змін. Монети цієї партії за вартістю значно дорожче від звичайних екземплярів 1985 року випуску.

Опис та характеристики монети[ред. | ред. код]

Номінал
крб.
Метал Маса
грам
Діаметр
мм.
Гурт Тираж
штук
1
мідно-нікелевий сплав
12.8
31
гладкий із заглибленим написом
2 000 000
40 000 (пруф)

Аверс[ред. | ред. код]

У центрі верхньої частини монети розміщено зображення Державного герба СРСР. Зліва від герба розміщені дві великі літери «СС», праворуч — «СР». Нижче герба вибитий номінал монети у вигляді цифри «1» і напису «РУБЛЬ». Цифра «1» розташована на верхньому рядку, а напис — на нижньому. Під номіналом вибитий рік — «1985», в якому була викарбувана монета.

Реверс[ред. | ред. код]

У самому центрі поля монети розміщений великий погрудний портрет вождя пролетаріату. Голова Леніна повернена ліворуч, весь портрет трохи зміщений праворуч, щодо центральної осі поля монети. Зліва від портрета Леніна в два рядки вибиті роки його життя: «1870» (верхній рядок), «1924» (нижній рядок). У нижній частині монети, по краю, вибито півколом напис: «В. И.ЛЕНИН».

Гурт[ред. | ред. код]

Гурт гладкий з вдавленим написом-позначенням номіналу: «ОДИН РУБЛЬ», дублюється два рази і розділений двома крапками.

Автори[ред. | ред. код]

Вартість монети[ред. | ред. код]

Ціну монети — 1 карбованець встановив Держбанк СРСР у період реалізації монети через його філії. Cьогоднішня вартість монети звичайного випуску серед колекціонерів України (станом на 2014 рік) становить приблизно 90-120 гривень, монети викарбувані з якістю пруф понад 250 гривень.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]