Прейпич Микола Христофорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:18, 4 жовтня 2020, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (заміна синтаксу відповідно до обговорення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прейпич Микола Христофорович
Народився27 жовтня 1896(1896-10-27)
Резекне, Вітебська губернія, Російська імперія
Помер23 лютого 1946(1946-02-23) (49 років)
Ленінград, РРФСР, СРСР
Країна Російська СФРР
 СРСР
Діяльністьастроном, метролог, викладач університету
Alma materфізико-математичний факультет Санкт-Петербурзького університетуd
Саратовський університет (1921)
Галузьастрономія і метрологія
ЗакладГоловна палата мір і ваги
Вчене званняпрофесор[d]

Микола Христофорович Прейпич (27 жовтня 1896(18961027) — 23 лютого 1946) — радянський астроном-метролог.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився в Режиці (нині — Латвія), вищу освіту здобув у Петроградському і Саратовському університетах, останній закінчив у 1921. У 1919—1921 служив в Червоній Армії. З 1922 був керівником лабораторії часу Головної палати мір і ваги (пізніше Всесоюзний науково-дослідний інститут метрології ім. Д. І. Менделєєва). З 1935 — професор.

Основні праці в області астрономічного визначення часу. Розробив методику всіх основних операцій з визначення точного часу, прийому ритмічних радіосигналів (спосіб Кука—Прейпича), зберігання часу, інтерполяції і екстраполяції часу із застосуванням методів теорії ймовірностей, об'єднанню результатів різних служб часу і обчисленню зведених моментів ритмічних сигналів. Автор 12 винаходів у галузі підвищення точності і контролю вимірювань часу, в тому числі приладу Прейпича—Барановського. Завдяки діяльності керована Прейпичем лабораторія часу стала провідною в СРСР, а в 1924, після встановлення наукових зв'язків з Міжнародним бюро часу в Парижі, увійшла в число 9 головних служб часу світу. Брав активну участь у діяльності Комісії з техніки служби часу та Комітету служби часу Відділення фізико-технічних наук АН СРСР, а також у роботах комісій з термінології та вироблення загальносоюзних стандартів .

Лауреат премії Менделєєвського конкурсу метрологічних робіт за роботу зі складання зведених моментів.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Р. (1977). Прейпич Николай Христофорович. Астрономы. Биографический справочник (на сайте Астронет). отв. редактор Богородский А. Ф. (вид. 2-ге, 416 с.). Киев: Наукова думка.(рос.)