Багланова Роза Тажибаївна
Роза Тажибаївна Багланова ( каз. Роза Тәжібайқызы Бағланова 1 січня 1922, Казалінськ - 8 лютого 2011, Алма-Ата ) - радянська, казахська оперна і естрадна співачка ( сопрано ). Народна артистка СРСР ( 1967 ). Народний Герой Казахстану ( 1996 ).
Біографія
Народилася 1 січня 1922 року в Казалінську (нині - Кизилординської області, Казахстан ). Походить з роду жагалбайли племені Жетиру Молодшого жуза [1] .
Після школи, в 1939 - 1941 роках, навчалася в Кизил-Ординському педагогічному інституті . Після смерті батька, коли сім'ї стало жити важко, вступила до Ташкентського текстильного інституту, оскільки там забезпечували житлом в гуртожитку, безкоштовним харчуванням і можна було підробляти ткалею. У Ташкенті її спів випадково почув соліст Ташкентського оперного театру і одночасно директор філармонії М. Карі-Якупов .
З 1941 року працювала в Самарканді, в Державному жіночому ансамблі пісні і танцю Узбецької РСР Узбецької філармонії. Влітку 1941 року одержала направлення до Московської консерваторії, але почалася війна, і вона пішла на фронт разом з ансамблем. У складі бригади артистів виступала перед бійцями Червоної армії прямо на передовій. Її фронтові концерти користувалися величезним успіхом, вона співала пісні і частівки з репертуару Л. А. Русланової, в тому числі і пісню «Ах, Самара-городок». За спогадами її самої, цю пісню вона вперше почула на одному з фронтових концертів у виконанні Л. Русланової, після чого почала виконувати її сама. Самій Л. Руслановій виконання Рози дуже сподобалося, і вона фактично подарувала казахській співачці -початківці цю пісню, котра стала її «візитівкою». 9 травня 1945 року брала участь у Переможному концерті в Берліні .
Після війни повернулася на велику сцену, стала однією з найвідоміших співачок, які користувалися популярністю в Радянському Союзі . Стала першою казахської співачкою, яка отримала широке і всенародне визнання в СРСР .
У 1947 - 1949 роках працювала в Казахському державному академічному театрі опери та балету ім. Абая, в 1949 - 1960 - в Республіканської філармонії ім. Джамбула. Знялася в радянсько-угорському документальному фільмі «Юність світу» (1949).
У 1947 - 1949 роках працювала в Казахському державному академічному театрі опери та балету ім. Абая, в 1949 - 1960 - в Республіканської філармонії ім. Джамбула. Знялася в радянсько-угорському документальному фільмі «Юність світу» (1949).
У 1960 році стала провідним майстром сцени Казахського державного концертного об'єднання « Казахконцерт ». В її репертуарі - твори світового оперного мистецтва, народні пісні різних країн і пісні сучасних композиторів.
Роза Багланова - національний символ цілої епохи. Її внесок у розвиток і популяризацію казахської народної музики і творчості композиторів Казахстану належно поцінований глядачами і державою. .
Гастролювала за кордоном ( Польща, НДР, Угорщина, Австрія, Чехословаччина, Китай, Корея, Індія, Бірма, Канада, Швеція, Бельгія та ін. ).
У 2007 році, у видавництві «Атамура» вийшла її автобіографічна книга «Айналайин халқимнан еркелеткен» ( «Вдячна народові моєму за ласку до мене»).
Визнання
- Ім'я співачки включено до першого випуску про жінок світу англо-американської енциклопедії «Хто є хто».
- Студія « Казахфільм » імені Ш. Айманова зняла про співачку документальний фільм «Наша Роза», в якому йдеться про великий творчий шлях артистки.
- Всесоюзну популярність співачці принесла російська народна пісня «Самара-городок».
- У 2011 році вийшов документальний фільм про артистку «Ах, Самара-городок» (кінокомпанія MG Production, режисер А. Кистаубаєв).
Відзнаки
- Народний Герой Казахстану ( Халик Кахармани ) ( 1996 )
- Народна артистка Казахської РСР ( 1955 ) [2]
- Народна артистка СРСР ( +1967 )
- Народна артистка Киргизстану ( 1 996 ) - за великі заслуги в зміцненні братніх відносин між казахським і киргизьким народами і значний внесок у взаємне розвиток і збагачення національних культур [3]
- Орден Леніна (1959)
- Орден Трудового Червоного Прапора
- Орден Дружби народів (1981)
- Орден Отан (1996)
- Медаль «За бойові заслуги» (1943, вручав в Києві маршал І. С. Конєв )
- Медаль «За трудову доблесть»
- Медаль «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.» ( 1945, вручав в Варшаві маршал К. К. Рокоссовський [1] )
- Медаль «Шапагат» ( «Милосердя») ( 1995 )
- Медаль «Астана»
- Медаль «10 років незалежності Республіки Казахстан»
- Медаль «60 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. »(Казахстан)
- Медаль «50 років Цілині»
- Медаль «10 років Астані»
- Медаль «За освоєння цілинних земель»
- Дипломант ІІ Всесоюзного конкурсу артистів естради в Москві ( 1946 )
- Лауреат ІІ Міжнародного фестивалю молоді і студентів у Будапешті (спеціальний приз за виконання народних пісень, +1946 )
- Міжнародна премія «Данекер» ( 2000 )
- Незалежна загальнонаціональна премія « Тарлан » ( «За внесок» в розділі «Музика», «Клуб меценатів Казахстану», 2004)
- Щорічна громадська національна премія «Алтин Журек» - в номінації «Мистецтво і милосердя» ( Алмати, 2007 )
- Президентська стипендія Фонду підтримки культури, освіти та соціальних програм (2011)
- Почесний президент Всесвітнього товариства мусульманок
- Почесний громадянин кількох міст
- Почесний громадянин Кизилординській області (2007).
Примітки
- Багланова Роза Тажибаевна - БСЭ
- Кращі люди Казахстану - Багланова Роза Тажібаевна
Посилання
- ↑ Жағалбайлы руы Кіші жүзге қайдан келген?
- ↑ Театральная Энциклопедия. драма опера балет оперетта цирк эстрада драматург режиссёр
- ↑ Указ Президента Кыргызской Республики от 15 марта 1996 года УП № 101 «О присвоении почётного звания «Народный артист Кыргызской Республики» Баглановой Р.Т.»