Гайдак Микола Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гайдак Микола Григорович
Народився 12 травня 1898(1898-05-12)
с. Темрюк (Нікольський район)
Помер 12 серпня 1971(1971-08-12) (73 роки)
Міннеаполіс
Діяльність ентомолог
Заклад Міннесотський університет

Микола Григорович Гайдак (12 травня 1898, с. Темрюк (Нікольський район), Донецька область — 12 серпня 1971, Міннеаполіс, Міннесота, США) — український учений-ентомолог, професор Міннесотського університету, спеціаліст у галузі бджільництва та кормів для бджіл, доброволець армії УНР.

Біографія

12 травня 1898 — народився у c. Темрюк (Нікольський район) (Маріупольський повіт, Катеринославська губернія), де його батько Микола Степанович Гайдак працював вчителем земського училища.

Згодом родина перебралася у Київську губернію. Навчався у школі містечка Крилів Чигиринського повіту (нині затоплене Кременчуцьким водосховищем) та в гімназії міста Черкаси (закінчив зі срібною медаллю).

1917 — вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира і водночас — до Київської гарматної школи, де вступив до української спілки.

У грудні 1918 року через бої в Києві (під час антигетьманського повстання) залишив навчання в університеті й повернувся до батьків у Черкаси.

Осінь 1919 — примусово мобілізований до Добровольчої армії, але невдовзі захворів на тиф і був шпиталізований. Разом з армією генерала Бредова відступив до Польщі, де був інтернований. У таборі для інтернованих зійшовся з інтернованими вояками армії УНР.

Зголосившись добровольцем до Армії УНР, від початку серпня і до 21 листопада 1920 року брав активну участь у боях радянсько-польської війни, після чого разом з армією відступив на територію Польщі та був інтернований у таборі біля Каліша.

1922 — переїхав до Чехословаччини.

1927 — закінчив Празький політехнічний інститут. Водночас був вільним слухачем УВУ в Празі та Української господарської академії в Подєбрадах. Щоби заробити на життя, працював науковим співробітником і завідувачем польової станції бджільництва Державного дослідницького інституту бджільництва в місті Долі.

Від 1930 — в Міннесотському університеті (США; асистент, викладач, згодом професор ентомологічного відділення, 1933—1966).

З 1966 на пенсії.

Основні напрямки наукових досліджень: фізіологія, тривалість життя, вплив корму на будову тіла бджоли, розподіл діяльності життя взимку, особливості поведінки бджіл. Вивчав вміст вітамінів в кормах бджіл, роль меду в профілактиці та лікуванні анемії, значення медової дієти в харчуванні людини.

Співавтор підручника «Американське промислове пасічництво» (Подєбради, 1937).

Жертводавець на побудову православної церкви святого Михайла (Міннеаполіс, США).

Джерела