ТУ1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ТУ1
Основні дані
Рік будування 1954
Країна будування СРСР СРСР
Завод Калузький машинобудівний завод
Разом побудовано 2
Країни експлуатації СРСР СРСР
Україна Україна
Росія Росія
Узбекистан Узбекистан
Роки експлуатації 19541992
Ширина колії 750 мм
Рід служби Пассажирський
Технічні дані
Конструкційна швидкість 50 км/год
Осьова формула 2О−2О
Робоча маса 32 т
Порожня маса 30 т
Зчіпна маса 32 т
Навантаження від
рушійних осей на рейки
8 т
Тип дизеля 1Д12
Потужність дизеля 300 к.с. (195 кВт)
Тип передачі електрична
Тип ТЕД ДК806А

Тепловоз ТУ1 — прототип тепловоза ТУ2, побудований Калузьким машинобудівним заводом у 2 екземплярах 1954. Перший радянський вузькоколійний тепловоз.

Історія

На початку 1950-их років за «Планом реконструкції тяги» на Радянських залізницях і для роботи на споруджуваних вузькоколійних залізницях на цілинних землях проектно-конструкторському бюро Центрального управління машинобудівними заводами наказали розробити, а Калузькому машинобудівному заводу побудувати дослідний зразок вузькоколійного тепловоза. Окрім роботи в районах освоєння цілинних земель, тепловоз передбачалося використовувати на вузькоколійних залізницях Міністерства шляхів сполучення для заміни паровозів Гр, К4 та інших. На той час на радянські залізниці широкої колії вже почали надходити серійно виготовлені тепловози заводу «Алко» (США) і вітчизняні аналоги ТЕ1 і двосекційні ТЕ2.

Електрична передача відмінно зарекомендувала себе на локомотивах широкої колії, тому за основу нового вузькоколійного локомотива взяли тепловоз з електропередачею. Оскільки тепловоз створювався найперше для водіння поїздів, вирішено було застосувати кузов вагонного типу з двома кабінами управління, щоб не розвертати локомотив на кінцевих станціях. Як силову установку було вирішено застосувати 12-ти циліндровий V-подібний 300-сильний двигун 1Д12-300, який задовольняв всі вимоги потужних і масогабаритних характеристик. До липня 1955 Калузький завод виготовив перший екземпляр тепловоза, який отримав позначення ТУ1-001.

Експлуатація

Тепловоз був направлений для випробувань на Гайворонське відділення Південно-Західної залізниці. Незабаром був побудований другий локомотив ТУ1-002. За результатами випробувань було виявлено погане узгодження в роботі тягового генератора ПН-750 з дизелями типу 1Д12-300 й інші дрібні зауваження.

Тепловози ТУ1-001, -002 після роботи на вузькоколійних залізницях Міністерства шляхів сполучення потрапили на дитячі залізниці — на Київську та Ташкентську відповідно, де пропрацювали до 1992 року, після чого були порізані на металобрухт.

Посилання