СССР на стройке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:49, 26 грудня 2021, створена SashkoR0B0T (обговорення | внесок) (автоматична заміна {{Не перекладено}} вікі-посиланнями на перекладені статті)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
СССР на стройке
рос. СССР на стройке
Країна видання  СРСР
Мова російська, французька, англійська, німецька і іспанська
Головний редактор Максим Горький, П'ятаков Юрій Леонідович, Валерій Іванович Межлаук і Косарєв Олександр Васильович
Видавець Ізогіз
Засновано 1930[1]

«СССР на стройке» (укр. СРСР на будівництві; альтернативні назви: «USSR in Construction», «USSR im Bau», «URSS en construction», «URSS en Construcción») — радянський щомісячний ілюстрований журнал новин і пропаганди, що виходив від 1930 до 1941 року, і 1949 року.

Перший номер журналу вийшов під редакцією письменника Максима Горького. Журнал був орієнтований насамперед на іноземну аудиторію і виходив п'ятьма мовами. Спроба поновити видання журналу 1949 року в довоєнному форматі не мала успіху і від 1950 року він став виходити в новому форматі під назвою «Советский Союз» (укр. Радянський Союз).

У жанрі ілюстрованих новинних журналів став попередником американського журналу Life, який почав виходити 1936 року, японського журналу FRONT[ja] та інших.

1934 року з «СРСР на будівництві» виділився в самостійне видання журнал «На стройке МТС и совхозов» (укр. На будівництві МТС і радгоспів).

Редакція

Офіційними головними редакторами в 1930-і роки були Георгій П'ятаков, Валерій Межлаук, Олександр Косарев[2]. Де-факто головним редактором журналу була Євгенія Хаютіна, дружина Миколи Єжова[3].

До першого складу редколегії увійшли Михайло Кольцов, Федір Конар, Артемій Халатов[ru], Семен Урицький. Окремі номери виходили під редакцією Олександра Родченка, Еля Лисицького та інших працівників редакції. Головним художником був Микола Степанович Трошин (1897—1990).

Аудиторія

Журнал пропагував будівництво нового суспільства в СРСР і, на думку Михайла Боде, створював у закордонних читачів ідеалізовану картину життя в СРСР[4]. Серед передплатників журналу були Бернард Шоу, Герберт Велз, Джон Голсуорсі, Ромен Роллан та інші представники лівої західної інтелігенції.

За свідченням Едмунда Вілсона[ru], навіть такі переконані антикомуністи як Сідні Гук[ru] піддавалися «гіпнозу фотографій тракторів і гідроелектростанцій».

Оформлення

Художнє оформлення журналу було виконано в стилі конструктивізму. Відмінними рисами оформлення було широке застосування фотомонтажу, сторінки-вставки, використання всього діапазону фотографічної шкали контрастності. Друкувався журнал на ротогравюрному друкарському верстаті[en].

Окремі видання оформлялися ще вишуканіше. Так, номер, присвячений XVII з'їзду ВКП(б), був загорнутий у шматок тканини стратостата «СССР-1», який встановив новий світовий рекорд висоти польоту 19 кілометрів. 1934 року до випуску журналу додавалась грамплатівка. Випуск журналу, присвячений літаку АНТ-20 «Максим Горький», мав обкладинку з алюмінієвої фольги. 1936 року вийшов номер, присвячений Грузії, в оформленні якого використовувалося сусальне золото.

Над ілюстраціями в журналі працювали фотографи і художники Ель Лисицький, Олександр Родченко і його дружина Варвара Степанова, Роман Кармен, Георгій Петрусов[ru], Борис Ігнатович, Аркадій Шайхет, Євген Халдей, Марк Марков-Грінберг[ru], Макс Альперт, Дмитро Дебабов[ru], Джон Хартфілд[ru] і багато інших. Тексти писали Максим Горький, Ісаак Бабель, Михайло Кольцов, Валентин Катаєв, Яків Бєльський, Едуард Тіссе, Сергій Третяков[ru].

Див. також

Примітки

Посилання