Вертіль Олександр Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вертіль Олександр Васильович
Файл:Вертіль(Бурлюк, фото).jpg
Народився 27 листопада 1958(1958-11-27) (65 років)
Миколаївка (Білопільський район)
Громадянство Україна Україна
Діяльність поет, перекладач, журналіст
Alma mater Факультет журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка (1980)
Заклад Урядовий кур'єр
Мова творів українська
Членство Національна спілка журналістів України і Національна спілка письменників України
Нагороди

Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Олександр Васильович Вертіль (*27 листопада 1958 р.)  — український письменник: поет, перекладач та журналіст. Член НСПУ. Голова Сумської організації НСПУ. Член Президії НСПУ

Біографія

Родина

Народився у селі Миколаївка Білопільського району в родині селян Василя Семеновича Вертіля (1925—1995) та Віри Трохимівни Вертіль (у дівоцтві Мироненко). Дитинство проходило в хуторі Гринівка (тепер Володимирівка, за 5 км від Тернів) Недригайлівського р-ну. Село, як і багато інших в Україні занепадає. Сам Олександр Васильович про це говорить:

На жаль, воно катастрофічно щезає, як і сотні інших сільських населених пунктів України. Принаймні, коли кілька років тому довелося побувати в тих краях, то з величезним трудом зорієнтувався, де стояла приземкувата і маленька хатинка маминих батьків, а моїх дідуся Трохима Дмитровича та бабусі Марії Василівни.

Навчання

До школи пішов у 1965 р. У січні 1974 р. в районній газеті «Радянська правда» (м. Білопілля) Олександр Вертіль, як він говорить, «Вперше побачив своє прізвище», надрукували статтю «Подорож до братньої республіки», навчався тоді у 9-му класі. Надалі постійно друкувався у «Радянській правді» і молодіжній газеті «Червоний промінь».

Закінчивши у 1975-му школу планував поступити на факультет журналістики до Київського університету імені Т.Шевченка. Однак матеріальна скрута батьків стала на заваді цих планів. Бо у той час у Воронезькому технологічному інституті навчався старший брат Володимир і батьки не мали можливості допомагати двом студентам одночасно. Олександр вступає до Сумського педагогічного інституту (тепер Педагогічний університет ім. Макаренка). Через два роки, коли брат закінчив свій навчальний заклад і почав самостійне життя, Олександр перейшов на навчання до омріяного Київського університету.

Навчаючись у Києві, ходив на заняття студії ім. М. Рильського. Тоді студійцями були Оксана Забужко, Василь Герасим'юк, Василь Бондар, Василь Осадчий, Михайло Василенко та чимало інших. Тоді ж познайомився з Миколою Вінграновським, Миколою Лукашем, Володимиром Яворівським, Віктором Тереном, іншими відомими письменниками. Ці знайомства зумовили майбутнє Олександра, він вирішує пов'язати життя з літературою.

Творчі починання

Файл:Вертіль та І.Драч(Бурлюк, фото).jpg
Олександр Вертіль та Іван Драч

Офіційно дебютував наприкінці 70-их в альманасі «Вітрила −79» (київське видавництво «Молодь»). У листопаді того ж року в газеті «Київський університет» дали велику добірку. Невдовзі надрукувався у квартальнику «Поезія  — 80» (в-во «Радянський письменник»), журналах «Дніпро» і «Ранок». На початку 80-х готував першу книжку, але з'явилася вона лише в 1990—1991 р, навіть дві  — «Троянди на пероні» («Молодь») і «Ювілей літа» (Харків, «Прапор»). Свого часу (у 80-х) на заваді ставала повна відсутність ідейних творів про Комуністичну партію, Володимира Леніна, комсомол. І досі в домашньому архіві Вертіля зберігаються закриті рецензії, в яких відомі письменники (деякі і досі живі-здорові, до того ж стоять у перших лавах борців за вільну Україну), які звинувачують його у повній аполітичності, відсутності пульсу комуністичного часу, мовляв, такий лірик не потрібен країні, яка будує БАМ, наближає комуністичне майбутнє і т. д. тощо


У видавництві мені відверто пропонували написати кілька патріотичних віршів-паротягів, аби дати «зелене світло» рукопису. Спокуса була, бо дуже хотілося бодай маленького «метелика», але їй не піддався. І лише коли відпала потреба в подібній «патріотиці», обидві книжки нарешті вийшли у світ. Однак на той час у них були зовсім нові поезії, бо так звані студентські вірші залишив собі «на згадку».


…Пропонували написати про недалекий комуністичний час, вождя світового пролетаріату. А один працівник обкому партії на повному серйозі замовляв вірш про …театр імені М.Щепкіна, мовляв, радянська влада надає великого значення духовності і культурі, тож напишіть про будівництво цього закладу і ми посприяємо у виході збірки. Не писав і навіть не обіцяв».

Служба у Гетьманській столиці

Військову повинність Олександр Вертіль відбував у таборах, організованих військовою кафедрою при КДУ у Гетьманській столиці — Батурині. Як згадує Олександр Васильович у листах додому студенти-вояки жартома писали рідним, що служать на кордоні, потім додавали  — Сумської і Чернігівської областей.

Творчий доробок

У творчому активі Олександра Вертіля книги поезій:

  • «Троянди на пероні» (1990, Київ, «Молодь»);
  • «Ювілей літа» (Харків, 1991);
  • «Слобожанська сіль» (1996, Суми, «Слобожанщина»);
  • «Паморозь» (2004, Суми, «Слобожанщина»);
  • «Без назви» (2007, Суми, «Мрія»);
  • «На просторі часу» (у 2 томах, 2008, Суми, «Мрія»);
  • «Світило Бурлюка зійшло…» (2009, в-во Української академії банківської справи НБУ, переклади поезій основоположника футуризму Давида Бурлюка з російської на українську).

Лауреат чотирьох літературних премій  — імені Пилипа Рудя, імені Олександра Олеся, імені Василя Мисика, імені Сосюри.[1] Вірші перекладалися російською, білоруською, болгарською, італійською мовами.

Член Національної спілки письменників України з червня 1992 року, голова Сумської організації НСПУ з вересня 2003-го, член Президії НСПУ.

Примітки

Джерела