Apple II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Apple II, що з'явився в 1977 році, пропонував користувачам інтегровану клавіатуру, кольорову графіку, звук, пластиковий корпус, вісім слотів розширення і два дисководи.

Apple II (у найменуванні різних моделей використовувалося також написання «Apple ][» і «Apple //») — перший комп'ютер, що серійно випускався компанією Apple Computer. Це прямий спадкоємець комп'ютера для ентузіастів Apple I, який ніколи не вироблявся у великих кількостях, але вже містив багато ідей, які забезпечили успіх Apple II.

Комп'ютер був вперше представлений у 1977 році на виставці West Coast Computer Fair і став одним з найперших і найуспішніших персональних комп'ютерів того часу. Вироблялося кілька моделей Apple II, і найпопулярніша з них, з відносно невеликими змінами, продавалася до 1990-х. Всього було виготовлено від 5 до 6 мільйонів екземплярів Apple II[1].

На відміну від інших машин того часу, Apple II виглядав більш схожим на офісний інструмент, ніж на елемент електронного обладнання. Це був комп'ютер, який підходив для домашньої обстановки, столу менеджера або шкільного класу.

Також унікальним для того часу було використання кольору і графічних режимів високої роздільної здатності, його звукових можливостей, а також вбудованої мови програмування Бейсік. У порівнянні з більш ранніми машинами, ці можливості були добре документовані та прості у вивченні. Тим самим, Apple II позначив початок революції в області персональних комп'ютерів: це була машина для мас, а не тільки для любителів, учених чи інженерів.

Оригінальний Apple II[ред. | ред. код]

Перші комп'ютери Apple II (Apple ][), що з'явилися у продажу 10 червня 1977 року, були оснащені процесором MOS Technology 6502 з тактовою частотою 1 МГц, 4 КБ ОЗП (розширюваними до 48 КБ), 4 КБ ПЗП, що містив монітор і інтерпретатор Integer BASIC (він же Basic для цілочислових операцій), інтерфейсом для підключення касетного магнітофона.

Відеоконтролер мав кілька режимів.

  • Текстовий, 24 рядки по 40 символів, чорно-білий. Символи могли бути звичайними, інверсними та миготливими;
  • Графічний кольоровий, з роздільною здатністю 280 на 192 пікселі при 6 кольорах. Завдяки особливостям стандарту NTSC схема відеоконтролера була вельми проста (хоча це і накладало серйозні обмеження на якість зображення), біти в області пам'яті, відведеної під графічний екран безпосередньо ставилися у відповідність фазі сигналу. Кольори кодувалися наступним чином: два біта зі значенням 11 давали дві білі крапки в рядку, 00 — дві чорні. 10 — червону чи блакитну в залежності від старшого біта байта + чорну, 01 — чорну + зелену / пурпурну в залежності від значення старшого біта. Таким чином, однорідне зафарбовування було можливо тільки білим або чорним кольором;
  • Графічний, з низькою роздільною здатністю, 40 на 48 кольорових елементів при 16 кольорах.

Допускалися змішані режими, в яких 4 нижні рядки екрану відводилися під текст, а решта верхня частина — під графіку високого або низького розрізнення. Всього використовувалися дві сторінки по 8 Кбайт для графіки високої роздільної здатності, і дві по 1 Кбайт — для тексту або графіки низького дозволу. Ці сторінки розташовувалася за фіксованими адресами в основний оперативної пам'яті й, якщо відповідний відеорежим не використовувався, могли використовуватися як звичайний ОЗП. Під час зворотного ходу променя розгортки відеоконтролер продовжував інкрементувати адреси пам'яті, через що після кожної текстового чи графічного рядка в пам'яті розташовувалися невживані байти (деякі програми використовували їх для зберігання своїх даних). Щоб уникнути конфліктів при доступі до пам'яті між центральним процесором і відеоконтролером, використовувалася дуже проста схема: коли сигнал основної тактової частоти перебував у стані логічного 0, з пам'яттю працював процесор, а коли 1 — відеоконтролер.

Для підключення монітора або телевізора (через модулятор) використовувався композитний відеовихід у форматі NTSC. У комп'ютерах, що продаються в Європі, використовувався додатковий кодер PAL, розміщений на платі розширення.

Звук забезпечувався динаміком, керованим через регістр у пам'яті (використовувався 1 біт).

Комп'ютер мав 8 роз'ємів розширення, 1 з яких дозволяв підімкнути додаткове ОЗП, інші ж як правило використовувалися для забезпечення введення-виведення (послідовні і паралельні порти, контролери зовнішніх пристроїв).

Початкова роздрібна ціна комп'ютера становила 1298 доларів США з 4 КБ ОЗП, або 2638 доларів за модель з 48 КБ.

З тим щоб відобразити унікальну на той момент особливість — кольорову графіку, логотип на корпусі комп'ютера містив кольори веселки. Цей логотип компанія зберігала до початку 2000 року.

З'явився пізніше 5 ¼-дюймовий дисковод Disk II надав користувачам значно більший об'єм для збереження даних. Дисководи (до 2-х штук) підключалися через карту контролера, що вставляється в один зі слотів розширення (зазвичай, слот 6). Дисководи були односторонні, дозволяють (використовуючи DOS 3.3) записувати 35 доріжок, 16 секторів по 256 байт на кожній стороні дискети. Таким чином, на одній стороні дискети, яка сприймається як окремий диск, записувалося 140 КБ. Інтерфейс Disk II, створений Стівом Возняком, досі вважається зразком інженерного мистецтва. У той час як інші подібні контролери складалися з безлічі мікросхем для синхронізації введення / виводу з обертанням диска, позиціювання головки на потрібну доріжку і кодування даних в магнітні імпульси, контролер Стіва нараховував лише кілька мікросхем; Apple DOS брала на себе більшу частину цих функцій. Використаний в контролері принцип кодування Group Code Recording було набагато простіше реалізувати програмно, ніж зазвичай використовуваний MFM. Згідно з легендою, Стів повторював розводку плати контролера кілька разів, коли розумів, що перенесення ще однієї функції в програму дозволить йому усунути ще одну мікросхему. У результаті, мала кількість мікросхем зробила Disk II першим контролером гнучких дисків, застосованим у персональних комп'ютерах. Як побічний ефект, така схема спростила розробникам пропрієтарного програмного забезпечення реалізацію захисту від копіювання своїх носіїв.

Інші моделі родини[ред. | ред. код]

Apple II Plus[ред. | ред. код]

Apple II Plus з двома дисководами.

У червні 1979 року оригінальна модель була заміщена моделлю Apple II Plus (Apple ][+), в ПЗП якої був поміщений Applesoft BASIC, розроблений Microsoft. Для попередньої моделі ця можливість надавалася у вигляді оновлення. Цей діалект підтримував операції з плавучою точкою і став стандартним діалектом Бейсіка для комп'ютерів Apple.

Apple II Plus мав 48 КБ ОЗП, розширюване до 64 КБ за допомогою карти розширення language card, що вставляється в слот 0. Мікропроцесор MOS Technology 6502 підтримував максимум 64 КБ пам'яті, і машина з 48 КБ ОЗП досягала цієї межі, використовуючи залишилися 16 КБ під ПЗП і адреси введення / виведення. Тому, додаткова пам'ять на language card включалася замість вбудованого ПЗП, дозволяючи використовувати код, завантажений в додаткову пам'ять, тому що якби цей код був в стандартному ПЗП. Користувачі могли завантажувати код Integer BASIC на language card і перемикатися між двома діалектами Бейсіка викликом команд Apple DOS INT і FP, точно так само, як щоб на комп'ютері стояла карта розширення ПЗП. Language card також була потрібна для роботи компіляторів UCSD Pascal і FORTRAN 77, випущених Apple приблизно в той же час. Вони працювали під своєю операційною системою: — UCSD P-System, яка мала власний формат диска і містила «віртуальну машину», що дозволяло працювати на різних платформах.

Apple IIe[ред. | ред. код]

Apple / / e з накопичувачем DuoDisk і монітором Monitor //

У 1983 за Apple II Plus послідувала модель Apple IIe, здешевлена за рахунок використання нових мікросхем, але з великими можливостями, такими як відображення малих букв і 64 КБ ОЗП. Робота з пам'яттю виглядала так само як в Apple II Plus з картою language card. Ця модель випускалася у двох основних модифікаціях — спочатку Apple] [е, потім (з березня 1985 року) Apple //e (також відома під назвою Enhanced IIe, використала новіший процесор 65C02, а також нову прошивку вбудованого програмного забезпечення та знакогенератора). Своєю чергою, незначною модифікацією Enhanced IIe була модель Platinum IIe, що відрізнялася кольором корпусу і наявністю цифрової клавіатури. Різниця в написанні «][e» і «//e» відповідає оформленню тексту, висновки відповідних моделей на екран при включенні.

Apple IIc[ред. | ред. код]

Apple IIc з додатковим накопичувачем Disk IIc

У квітні 1984 року Apple випустила Apple IIc, як «портативний» варіант Apple II (під портативністю тут розуміється можливість легко перенести комп'ютер з місця на місце. Через відсутність акумулятора і вбудованого дисплея комп'ютер не був по-справжньому портативним, в тому сенсі як цей термін розуміється зараз). Модель «IIc» навіть забезпечувалася ручкою для перенесення, яка забиралася під корпус, дозволяючи встановити комп'ютер в зручну для друку позицію.

«Apple IIc» став першою моделлю яка використовувала оновлений процесор 65C02, крім того, був вбудований дисковод, 128 КБ ОЗП, вбудований дисковий контролер (для підключення зовнішніх накопичувачів), композитний відеовихід (NTSC і PAL), послідовний порт для підключення модема і принтера, а також порт джойстика / миші. На відміну від попередніх моделей, «IIc» не мав слотів розширення.

Apple IIc, як найбільш вражаюче на той момент досягнення в галузі інформатики, експонувався і навіть був винесений на обкладинку каталогу на виставці «Інформатика в житті США», що проходила в 19871988 роках в СРСР. Ця виставка демонструвала успіхи США в області обчислювальної техніки, про її рівень можна судити з того, що каталог відкривався зверненням президента США Рональда Рейгана до її відвідувачам.

Apple II GS [ред. | ред. код]

Apple II GS

У 1986 році сімейство Apple II поповнилося радикально новою моделлю — Apple II GS. 16 — розрядний мікропроцесор 65C816 на частоті 2,8 МГц з 24-розрядною адресацією дозволяв адресувати 8 МБ пам'яті без перемикань банків пам'яті, як це було на старих моделях. Два абсолютно нових графічних режими з палітрою в 4096 кольорів; хоча лише 16 кольорів із загальної палітри в 800 (в розрізнені 640 × 200) або з палітри в 3200 (в розрізнені 320 × 200) могли використовуватися одночасно в одному рядку. При цьому унікальною особливістю Apple II GS була можливість задавати власне розрізнення (640 або 320 точок) для кожного рядка екрану.

Apple II GS стоїть осторонь від решти моделей сім'ї Apple II, але й виводить цю платформу до наступного покоління комп'ютерів, зберігаючи при цьому майже повну зворотну сумісність з усією серією. Секрет цієї сумісності — у спеціальному чипі Mega II, який містить всю функціональність Apple IIe, що, спільно з режимом емуляції 65C02 в процесорі 65C816, забезпечувало повну сумісність для існуючого програмного забезпечення.

На відміну від інших комп'ютерів родини Apple II, в конструкції Apple II GS використовувалася окрема від системного блоку клавіатура, що підключається по інтерфейсу ADB (сумісна також з комп'ютерами Macintosh того часу).

Apple IIc Plus[ред. | ред. код]

Apple IIc Plus

Останній повнофункціональний комп'ютер серії Apple II — це Apple IIc Plus, який з'явився в 1988 році. Той же розмір і форма корпуса що й у «IIc», але 5 ¼ — дюймовий дисковод замінений на 3 ½-дюймовий, блок живлення вбудований в корпус, процесор замінений на швидкий 65C02 на частоті 4 МГц; програми для 8 — розрядних Apple II працювали на ньому навіть швидше ніж на Apple II GS.

Apple IIe Card[ред. | ред. код]

Apple IIe Card

Apple IIe Card являла собою реалізацію Apple //e на платі розширення для шини PDS, призначеної для установки в комп'ютери Apple Macintosh серії LC. З такою платою Макінтош міг працювати в режимі Apple //e. Ця плата була останнім пристроєм з архітектурою Apple II, випущеним фірмою Apple Computer.

Програмне забезпечення[ред. | ред. код]

Серія Apple II свого часу лідирувала серед персональних комп'ютерів на ринку програмного забезпечення, аналогічний ринок існував тільки для платформи CP/M, що об'єднувала системи багатьох різних виробників.

В основному на Apple II використовувалися операційні системи Apple DOS, ProDOS, UCSD P-System, CP/M (з картою CP/M). На Apple II GS переважно використовувалася система GS / OS. Найбільш часто використовувалися мови програмування — мова асемблера, Applesoft BASIC, UCSD Pascal, Лого. Абсолютна більшість комерційних програм для Apple II писалася в середовищі Apple DOS і згодом ProDOS і GS / OS мовою асемблера. Решта середовища програмування та операційні системи використовувалися в основному для написання користувачами програм для власних потреб і для цілей навчання, оскільки не дозволяли створювати комерційно конкурентоспроможний ефективний та універсальний код. Платформа CP/M використовувалася для виконання коду з комп'ютерів інших виробників, але для розробки спеціально під Apple II не застосовувалася, оскільки більшість комп'ютерів Apple II не були оснащені апаратною підтримкою CP/M.

Клони[ред. | ред. код]

Як і IBM PC, Apple II був часто клонований, як в Сполучених Штатах, так і за їх межами. Багато з них мали «фруктові» імена (наприклад, «Pineapple»), з тим щоб показати спорідненість з оригіналом.

У Болгарії з 1982 року вироблялась серія комп'ютерів «Правец 8» — практично повний клон Apple II, включаючи навіть форму корпусу.

У Радянському Союзі був розроблений і досить довгий час (19841990 рр..) вироблявся комп'ютер «Агат» — клон Apple II на радянській елементній базі, частково сумісний з оригіналом.

Емуляція[ред. | ред. код]

В даний час існує декілька емуляторів Apple II для різних платформ, в тому числі для мобільних телефонів. Чимало образів оригінальних дисків для цього комп'ютера доступні безкоштовно. Існував навіть проєкт «The Lost Classics Project» [1], мета якого — переконати власників авторських прав на класичне програмне забезпечення для Apple II надати ці програми у вільний доступ; таким чином було «звільнено» безліч програм. Емулятор Virtual ][[2] для платформи Mac OS X написаний з такою увагою до деталей, що навіть точно відтворює звуки установки в привід і обертання дискет, позиціювання головки дисковода і друку на матричному принтері.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Forster, Winnie (2005). The encyclopedia of consoles, handhelds & home computers 1972 - 2005. GAMEPLAN. с. 18. ISBN 3-00-015359-4. 
  2. Virtual ][ emulator. Архів оригіналу за 11 травня 2011. Процитовано 11 січня 2019. 

Література[ред. | ред. код]

Петров А. О. Персональні комп'ютери сімейства Apple II (огляд). DjVu

Посилання[ред. | ред. код]