EDSAC

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
EDSAC

EDSAC (англ. ElectronicDelayStorageAutomaticComputer) - електронна обчислювальна машина, що її створила в 1949 році в Кембріджському університеті (Велика Британія) група на чолі з Морісом Вілксом. Перший у світі діючий і практично використовуваний комп'ютер зі збереженою в пам'яті програмою. Архітектура комп'ютера успадковувала архітектуру американського EDVAC.

На створення EDSAC пішло два з половиною роки. Навесні 1949 року було завершено налагодження машини, і 6 травня 1949 року була виконана перша програма - обчислення таблиці квадратів чисел від 0 до 99. Публіка змогла побачити комп'ютер 22-25 червня 1949 року[1].

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Комп'ютер складався з приблизно 3000 електронних ламп. Основна пам'ять комп'ютера складалася з 32 ртутних ультразвукових ліній затримки, кожна з яких зберігала 32 слова по 17 біт, включаючи біт знака - все це дає 1024 комірок пам'яті. Була можливість включити додаткові лінії затримки, що дозволяло працювати зі словами в 35 двійкових розрядів (включаючи біт знаку). Обчислення проводилися в двійковій системі зі швидкістю від 100 до 15 000 операцій за секунду. Споживана потужність - 12 кВт, займана площа - 20 м².

EDSAC-2[ред.ред. код]

У 1953 році в тій же лабораторії під керівництвом Вілкса і Ренвік розпочалася робота над другою моделлю ЕОМ. В розі оперативного запам'ятовувача вже використовувалися елементи на феритових сердечниках, загальною ємністю 1024 слова. Крім того, в новій машині з'явився і постійний запам'ятовувач (ПЗ) - спочатку на діодах, а потім на феритовій матриці. Але головним нововведенням було використання мікропрограмного управління: деякі з команд можна було складати з набору мікрооперацій; мікропрограми записувалися в постійній пам'яті.

EDSAC-2 розпочала роботу 1957 році і працювала до 1965 року.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Goldstine, 1980, с. 240

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]