GNU GRUB

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
GNU GRUB
Тип завантажувач операційної системи
Автор Erich Boleynd
Розробник Проект GNU
Платформа IA-32, x86_64 і PowerPC
Операційна система Linux, Mac OS, Solaris i Windows
Мова програмування C, Асемблер[1]
Українська мова так
Стан розробки активний
Ліцензія GNU GPL v3+
Онлайн-документація gnu.org/software/grub/manual/grub/
Репозиторій git.savannah.gnu.org/cgit/grub.git
Вебсайт gnu.org/software/grub/

CMNS: GNU GRUB у Вікісховищі
GNU GRUB на диску з таблицею MBR
GNU GRUB на диску з таблицею GPT
boot.img має розмір точно 446 байт і записується у MBR (сектор 0). core.img міститься у вільних секторах між MBR і першим дисковим розділом, якщо такі доступні (з метою сумісності перший розділ починається з сектора 63 або більшого (наприклад, 2048), але це не є обов'язковим). Каталог /boot/grub може розміщуватися у власній або основній (кореневій) файловій системі.

GNU GRUB (англ. GRand Unified Bootloader — Грандіозний уніфікований завантажувач) — завантажувач операційної системи від проекту GNU. GRUB дозволяє користувачеві мати кілька встановлених операційних систем і при вмиканні комп'ютера вибирати одну з них для завантаження.

Історія[ред. | ред. код]

GRUB був спочатку розроблений Еріком Болейн як частина роботи із завантаження операційної системи GNU Hurd розроблено Free Software Foundation.

Основні відомості[ред. | ред. код]

GRUB є еталонною реалізацією завантажувача, відповідного специфікаціям Multiboot і може завантажити будь-яку сумісну з нею операційну систему. Серед них: Linux, FreeBSD, Solaris і багато інших. За допомогою команди chainload можна також завантажити двійковий код наступного завантажувача і запустити його: у BIOS-версії такий код повинен бути 16-розрядним, а у UEFI-версії — звичайним EFI-модулем. Таким чином можна запустити Windows (через завантажувач NTLDR), MS-DOS, OS/2 та інші системи.

Після налаштування GRUB користувач при старті комп'ютера бачить список операційних систем, заданих у файлі конфігурації. Операційну систему можна вибрати клавішами курсора і натиснувши Enter.

GRUB дозволяє користувачеві при завантаженні задавати довільні параметри і передавати їх в ядро ​​Multiboot-сумісної ОС для подальшої обробки.

GRUB — найпопулярніший завантажувач у світі Linux і є завантажувачем за умовчанням в більшості відомих дистрибутивів. Раніше найпопулярнішим був LiLo. Операційна система Solaris використовує GRUB як завантажувач на x86 системах, починаючи з випуску Solaris 10 1/06 .

Основні можливості GRUB[ред. | ред. код]

  • Завантаження Linux, OpenSolaris, *BSD ядер та інших Multiboot-сумісних ОС;
  • Передача управління іншим завантажувача, можливість завантаження Windows-систем;
  • Захист паролем пунктів меню;
  • Підтримка BOOTP і TFTP для мережевого завантаження;
  • Інтерактивний командний рядок завантаження;
  • Підтримка файлових систем: NTFS, ISO, UFS, UFS2, FFS, FAT16, FAT32, Minix, ext2/ext3/ext4, ReiserFS, JFS і XFS, і читання файлів конфігурації, ядер, initrd та інших файлів прямо з файлової системи.
  • Підтримка завантажувача EFI, починаючи з версії 1.98 (завантаження операційних систем сімейства Mac OS).
  • Крім усього іншого, GRUB може досить гнучко змінювати зовнішній вигляд, наприклад показувати довільне зображення в завантажувальному меню.
  • GRUB2 має модульну структуру. Це означає, що туди легко додається все, що завгодно (також як і викидається, якщо необхідно зменшити розмір), аж до ігор.

GRUB 2[ред. | ред. код]

GRUB 2 — наступна версія GRUB. Розробники писали GRUB 2 «з нуля», щоб домогтися переносимості і модульності. Розробка GRUB 0.9x припинена, приймаються лише патчі, що виправляють помилки.

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]