Graf Zeppelin (1938)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Граф Цепелін»
Graf-Zeppelin-2.jpg
Основна інформація
Тип Авіаносець
Під прапором War Ensign of Germany (1938–1945).svgТретій Рейх
Порт приписки Щецин,
Приналежність Кригсмарине
Будівництво Deutsche Werke , Кіль
Спущений на воду 8 грудня 1938 р.
Кінець служби Потоплений як корабель-мішень 16 серпня 1947 р.
Параметри
Водотоннажність стандартна — 33550  т.
Довжина по ватерлінії — 262,5  м.
Ширина 31,5  м.
Технічні дані
Двигуни Мотор турбіни, 200000 WPS (147 000 кВт), 4 гвинти
Гвинти 4 гвинти
Потужність 1819 кін.сил.
Швидкість 35 кН (65 км/год)
Екіпаж 1720 чоловік; та 306 чоловік авітехнічного персоналу
Дальність 14816 км (8000 морських миль) при швидкості 35 км/год
Озброєння
Гармати 16 × 15 см SK С/28 зброю

12 × Flak (10,5 см) 22 × 3,7 см SK С/30 (AA) 28 × Flak (2,0 см)

Авіаційна група 50 літаків

10 винищувачів Messerschmitt Bf 109 20 пікіруючих бомбардувальників Junkers Ju 87 20 торпедоносців Fi 167 Фізелер

Авіаносець «Граф Цеппелін» — єдиний авіаносець, спущений на воду Німеччиною під час Другої світової війни. Це була спроба Кригсмарине реалізувати створення збалансованого океанського флоту, здатність продемонструвати німецьку військово-морську могутність далеко за межами Балтійського і Північного морів. Будівництво почато 16 листопада 1935, кіль закладено 28 грудня 1936 в Deutsche Werke в Кілі. Авіаносець названо на честь графа Фердинанда фон Цеппеліна. Корабель спущено на воду 8 грудня 1938, однак він не був завершений і ніколи не брав участі в боях.

Схема авіаносця Graf Zeppelin

Проектування і будівництво[ред. | ред. код]

Вільгельм Гаделер був помічником професора військово-морського будівництва в Технічному університеті Берліна протягом 9 років, коли він був призначений проектувати ескізні креслення для авіаносця в квітні 1934 року. Англо-німецька морська угода підписана 18 червня 1935 дозволила Німеччині будувати авіаносці водотоннажністю до 38500 тонн. У 1935 році Адольф Гітлер заявив, що Німеччина буде будувати авіаносці для зміцнення Кригсмарине. Офіцери люфтваффе, військово-морські офіцери і конструктори побували у Японії восени 1935 року для отримання креслень встаткування злітної палуби і старанно оглянули японський авіаносець Акаґі. Кіль авіаносця був закладений в наступному році. Два роки пізніше грос-адмірал (адмірал) Еріх Редер представив амбітну програму суднобудування, що називалася план Z, в якому 4 авіаносці повинні були бути побудовані до 1945 року. У 1939 році він переглянув план, скоротивши кількість до двох.

Кригсмарине завжди дотримувалася політики не присвоювати імені кораблю, поки він не спущений на воду. Першого німецького авіаносця, було закладено, як "Flugzeugträger" («Авіаносець»). Він був згодом названий «Граф Цеппелін», коли був спущений на воду в 1938 році. Другий авіаносець — так і не не був спущений на воду — і мав тільки назву «Flugzeugträger B», але можливо, якщо його завершили б, його б назвали Пітер Штрассер.

Спуск на воду «Графа Цеппеліна», 8 грудня 1938

Перегляд нарад Гітлера щодо німецького флоту за протоколами, які були захоплені після падіння Третього рейху, показує падіння інтересу Гітлера до авіаносців. Рейхсмаршал Герман Герінг, командувач Люфтваффе, був обурений на будь-які нападки на його авторитет, як Глави військово-повітряних сил в країні, і він розчаровував Редера при кожній можливості. У рамках ВМФ Німеччини Редер знайшов опозицію в особі адмірала Карла Деніца, підводника.

Не маючи досвіду будівництва таких кораблів, Кригсмарине займалась впровадженням передових технологій, таких як аерокатапульти на «Графі Цеппеліни». Німецькі конструктори змогли вивчити японські проекти, але були обмежені в реальності створення авіаносця для Північного моря на відміну від океанського авіаносця. Деякі типи крейсерських гармат були задумані, наприклад для рейдів охорони торгових караванів та для захисту від британських крейсерів. Це на відміну від американських і японських проектів, які були більш орієнтовані на оборону тактичних груп, й використовували крейсерську підтримку для надводної вогневої міці.

Конструкція[ред. | ред. код]

Корпус[ред. | ред. код]

Graf Zeppelin мав корпус, розділений на 19 водонепроникних відсіків, стандартного розміру для всіх великих кораблів у Кригсмарине. Товщина броні коливалася від 100 мм в машинному відділенні і кормовому відсіках, до 60 мм (2,4 дюйма) і конічна на носі до 30 мм. Внутрішнє розташування головного було обладнане захисним поясом броні товщиною 20 мм і анти-торпедною перегородкою.

Graf Zeppelin в Кілі, червень 1940, показується знову відбудований ніс. Зверніть увагу, що фото відзначений Секретний (Geheim).

Горизонтальний броньований захист проти авіаційних бомб і обстрілу починався від кабіни екіпажу, яка діяла як головна силова палуба. Броня, як правило 20 мм товщиною за винятком області навколо шахти ліфтів де вона послідовно збільшується до 40 мм, з тим щоб надати шахтам ліфтів конструкційної міцності і критичних показників поглинання вібрацій. Під нижнім ангаром були головні броньовані палуби (або між палубою), де товщина броні від 60 мм (2,4 дюйма) в порівнянні з носовою до 40 мм і в порівнянні з машинним приміщенням. По периферії, створено 45 градусний нахил, де він спускався нижче броньованої ділянки по ватерлінії.

Graf Zeppelin в оригінальній довжини до ширини мав співвідношення 9.26:1, в результаті чого мав тонкий силует. Проте, в травні 1942 року від накопичення в верхній частині ваги були здійснені останні зміни в дизайні, оскільки того вимагала глибокі опуклості по обидві сторони від корпуса, зменшуючи співвідношення до 8.33:1 та надання йому ширшого вигляду ніж в будь-якого іншого носія, спроектованого до 1942 року. Виступи служили головним чином для вдосконалення Graf Zeppelin в стабільності, але вони також давали йому додатковий ступінь захисту проти торпед і збільшити його дальність, оскільки окремі відділення були призначені для зберігання близько 1500 тонн палива.

Graf Zeppelin набув нового вигляду на початку 1940 року з додаванням більш гострокутного «Атлантичного носа», спрямованого на поліпшення загальних мореплавних характеристик. Це додало йому 5,2 м (17 м) до його загальної довжини.

Машинний відсік[ред. | ред. код]

Graf Zeppelin мав електростанцію, що складається з 16-ти котлів високого тиску, аналогічних тим, які використовуються в важкому крейсері «Адмірал Гіппер». Його чотири комплекти турбін, пов'язані з 4 шахтами, повинні були виробляти 200000 к.с. (150 000 кВт) і розганяти авіаносець на максимальну швидкість 35 вузлів (40 миль/год, 65 км/год). Маючи максимальну продуктивність бункерування 5000 тонн мазуту (враховуючи модернізацію в 1942 році), Graf Zeppelin мав радіус дії 9600 миль (15400 км) на швидкості 19 вузлів (35 км/год, 22 миль/год), хоча в воєнний час, досвід роботи на суднах з аналогічними електростанціями, показав, що такі оцінки були дуже неточними. Фактичні робочі діапазони, як правило, значно нижче.

Два керма з циклоїдними крильчастими рушіями системи Войт-Шнейдера були встановлені в передній носовій частині судна вздовж центральної лінії. Вони були призначені для надання допомоги на стоянці судна в порту, а також в ході переходів вузькими водними шляхами, такими як Кільський канал, де через високий надводний борт перехід мав труднощі при маневруванні на швидкостях до 8 вузлів (15 км/год, 9,2 миль/год), поривчасті вітри могли відкинути корабель в різні боки каналу. У разі надзвичайної ситуації можна було б використовувати, щоб направити корабель зі швидкістю в 12 вузлів (22 км/год, 14 миль/год) і, якщо основні двигуни корабля були приведені в неробочий стан, могли рухати судно зі швидкістю 4 вузли (7,4 км/год; 4,6 миль/год), у спокійному морі. Якщо не використовуються, вони повинні були бути втягнуті в їх вертикальні стволи та захищатися водонепроникними кришками.

Злітна палуба і ангари[ред. | ред. код]

Будівельні роботи в Кілі, 1938

Graf Zeppelin мав сталеві каюти екіпажу, обкладені дерев'яним настилом, був довжиною 242 метри (794 футів) в довжину і 30 м (98 футів) в ширину на своєму максимумі. Він мав невелике заокруглення внизу прямо на біля корми, з боків нависали службові приміщення, але не на кормі, вони підтримувалися сталевими балками. Підйомник, ліфт відкритим майданчиком і передній край його злітної палуби був нерівним (в основному у зв'язку з тупими кінцями його катапультних доріжок). Довгі низькі структури острова спричинили створення вихору на злітній палубі в випробуваннях, коли корабель заходив в порт. Це враховувалось при визначенні прийнятного рівня небезпеки для проведення повітряних операцій.

Graf Zeppelin в верхніх і нижніх ангарах мав довгі, вузькі, коридори. Магазини і чверть екіпажу перебували в підвісному ангарі, дизайн та функції були аналогічними британським авіаносцям. Верхній ангар був довжиною 185 м (607 футів) х 16 м (52 футів), нижній ангар 172 м (564 м) х 16 м (52 футів). В верхньому ангарі було 6 м (20 футів) висоти, а в нижньому ангарі було на 0,3 м менший. Загальна корисна площа ангара була 5450 м² (58700 кв.м) з місцем для 41 літаків: 18 літаків-торпедоносців Fieseler Fi 167 в нижньому ангарі, 13 пікіруючих бомбардувальників Junkers Ju 87C і 10 винищувачів Messerschmitt Bf 109T у верхньому ангарі.

Graf Zeppelin мав три електричнопривідних ліфти, розташовуваних уздовж злітної палуби по центру на лінії: 1 у цибулі, нарівні з передньою частиною острова, один в середній частині судна, і один на кормі. Вони були восьмикутної форми, й мали розміри: 13 м (43 футів) х 14 м (46 футів), вони призначалися для підйому літаків вагою до 5,5 тонн між палубами. Два повітряних компресори Deutsche Werke для запуску катапульти були встановлені в передній частині злітної смуги для додаткового прискорення за допомогою ракет. Вони були довжиною 23 м (75 футів) і призначені для прискорення 2500 кг (5500 фунти) винищувачів до швидкості приблизно 140 км/год (87 миль/год) і 5000 кг (11000 фунтів) бомбардувальника до 130 км/год (81 миль/год).

Подвійний набір рейок повертав назад катапульти до передньої і середньої частини корабля до ліфтів. У ангарі, літак був би піднятий краном на складний візок для запуску. Об'єднані літако-візки було б тоді піднято для злету на рівень палуби на ліфті. Так як кожен літак стартував, його стартові візки ловили б в металічний «кошик» наприкінці треку катапульти, який спускали на бак на «B» палубу і повертали у верхній ангар для повторного використання з допомогою другого набору рейок. Катапульти теоретично можуть запускати дев'ять літаків кожна в розмірі 1 кожні 30 секунд до вичерпання їх резервуарів повітря. Потім він повинен за 50 хвилин поповнити резервуари. Коли пристрій не використовується, треки катапульти можуть бути покриті антикорозійними листами металу, щоб захистити їх від суворих погодних умов.

Малося на увазі з самого початку, що всі літаки на Graf Zeppelin, як правило, запускатимуться за допомогою катапульти. Роллінг зліт буде здійснюватися тільки в надзвичайній ситуації, або якщо катапульти вийшли з ладу через бойові ушкодження або механічну несправність. Чи є ця практика була б суворо дотримувалися або пізнішої версії змінений, виходячи з фактичних досліджень повітря і бойовий досвід, залишається відкритим питанням, особливо з урахуванням обмежених можливостей повітряних резервуарів і довгостроковій підзарядки раз необхідних між пусками. Одна з переваг системи, однак, що це дозволило б Graf Zeppelin для запуску та земельних літаків одночасно. Для полегшення катапульта запускає, німецька авіаносець були використовувати спеціальну холодному запуску паливної суміші нафти і бензину 87 додали в окремих невеликих паливного бака в кожній площині. Таким чином, літаки могли бути випущені з ангарів і відразу ж катапультувалися без необхідності підігріву до старту. Як тільки в повітрі, пілот б просто чекав літака двигун його для досягнення нормальної робочої температури перед переходом до основної паливний бак в літак. Чотири дроти розрядників були розташовані в після закінчення польотної палубі ще дві надзвичайні дротах, розташованим вище й позаду від ліфта в середину. Оригінальні малюнки показують чотири додаткових Тому проводи й в корму від носового ліфт, можливо, покликане дати відновлення повітряних суден над носом, але це може бути видалені з остаточних конфігурації корабля. Для надання допомоги в ніч посадок, розрядник проводи для освітлення з неоновими вогнями. Два бар'єру вітру були встановлені раніше міделю і вперед ліфтів. Graf Zeppelin в правий борт боку острова розташований команди і навігації мости і Чартхаус. Він також служив як платформа для 3 прожектора, 4 опукло стабілізувалася управління вогнем директорів і великою вертикальною труби. Щоб компенсувати вага острова, перевізника польоту на палубу і ангари були компенсовані 0,5 м (1 фут 8 дюймів) в порт з її поздовжньої осі. Конструктивні доповнення, запропоновані у 1942 році включали висока башту керування винищувачами в повітрі пошук радіолокаційних антен і вигнуті кришки для неї воронку, останній мав намір залишити диму і вихлопних газів від броньованих директора кабіні винищувача.

Склад авіакрила[ред. | ред. код]

Авіаносець повинен був отримати модифіковані літаки Messerschmitt Bf.109 і Junkers Ju 87. Також спеціально для авіаносця був створений літак Fieseler Fi 167 - цей літак мав настільки низьку швидкість заходу на посадку, що при міцному зустрічному вітрі здавалося, що літак зависає в повітрі. Всього було створено 12 Fi-167, кілька Ju-87C і близько 60 Bf-109T (побудовані на базі Bf-109E-3).

Повторне використання, знищення[ред. | ред. код]

Влітку 1945 року корабель було піднято силами Аварійно-рятувальної служби Балтійського флоту СРСР. Так як корабель перебував у притоплену стані (рівень води в трюмі був нижче забортного), то підйом здійснювався шляхом відновлення герметичності корпусу і відкачуванням води помпами. 19 серпня 1945 німецький авіаносець зарахували до складу ВМФ СРСР - як бойовий трофей, під назвою «Цепелін».

Після цього корабель здійснив ще, як мінімум, один перехід - у Гданськ.

Саме цей корабель став першим радянським авіаносцем. У відповідності з договором про розділ флоту Німеччини «Граф Цепелін», що знаходився в 92-відсотковій готовності до введення в стрій, був переданий СРСР і офіційно зарахований до складу флоту. Його використання дозволило почати формування власної авіаносної школи. Великий інтерес цей корабель представляв з інженерної точки зору, оскільки німецьке кораблебудування в той період було одним з найбільш передових у світі.

Життя «Графа Цепеліна» закінчилося в 1947. Згідно з домовленістю між державами-членами антигітлерівської коаліції про розподіл флотів Німеччини, Японії і Італії, він підлягав знищенню. Авіаносець був використаний як мішень і затонув на глибині 250 метрів недалеко від польського узбережжя.

На початку літа 2006 польським дослідникам, з великою часткою ймовірності, вдалося виявити залишки авіаносця на дні Балтійського моря. Спроби дослідження чи підняття корпусу зустрілись із спротивом зі сторони Росії, яка, як правонаступник СРСР, наполягає, що залишки авіаносця належать їй і лише вона має право вирішувати їхню долю.