Повітряні сили Німеччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Люфтваффе)
Перейти до: навігація, пошук
Сучасний знак військових Люфтваффе

Повітряні сили Німеччини або Люфтва́ффе (нім. Luftwaffe — повітряна зброя) — назва німецьких повітряних сил у складі рейхсвера, вермахта і бундесвера.

Історія[ред.ред. код]

Перша світова війна[ред.ред. код]

Cross-Pattee-Heraldry.svg

З появою військової авіації попередник Люфтваффе «Імперська військово-повітряна служба» (нім. Luftstreitkräfte) була організована в 1910 році. Військові мали намір використовувати авіацію перш за все для розвідки на підтримку армії на землі, так же як повітряні кулі були використані протягом Франко-Прусської Війни 1870–1871 рр.

Хоча військово-повітряна служба використовувала різні типи літальних апаратів (винищувачі, розвідники, бомбардувальники і дирижаблі), найвідомішими для публіки були пілоти-винищувачі, такі як Манфред фон Ріхтгофен («червоний барон»), Ернст Удет, Герман Герінг, Макс Імельман, Вернер Фосс.

До початку 1918 р. на літаках Німеччини і Австро-Угорщини була використана емблема ордену Залізного хреста. Далі було використано грецький хрест чорного кольору на білому фоні.

За Версальським договором Імперська військово-повітряна служба була розпущена і літаки були знищені.

Міжвоєнний період[ред.ред. код]

У зв'язку з забороною на існування військово-повітряних сил в Німеччині військові пілоти мали тримати своє тренування в таємниці. З 1924 по 1933 рр. в Липецьку провадилось тренування німецьких пілотів на літаках радянського, нідерландського і німецького виробництва.

В Німеччині існувала напіввійськова організація «Німецький повітряний союз» (нім. Deutscher Luftverband), яким керував Ернст Удет. 26 лютого 1935 Адольф Гітлер наказав Герману Герінгу створити військово-повітряні сили. Люфтваффе було створено на основі «Німецького повітряного союзу».

Люфтваффе мало добру можливість випробувати пілотів, авіацію і тактику в Іспанській Громадянській Війні 1936–1939, коли Легіон Кондора був відправлений до Іспанії на підтримку анти-республіканського повстання під проводом Франціско Франко.

Друга світова війна[ред.ред. код]

Luftwaffe roundel WW2.png

Перед початком війни, Люфтваффе була одною з найсучасніших, наймогутніших і найдосвідченіших військових авіацій у світі. Люфтваффе мало перевагу у літаках перед суперниками. Військово-повітряні сили були невід'ємною частиною доктрини Бліцкригу. Використання пікіруючих бомбардувальників Штука (нім. Stuka) для підтримки армії і переважаючих сил тактичних винищувачів були ключами до декількох ранніх успіхів. Месершміт Bf 109 був найбільш різностороннім винищувачем, і його було проектовано коли біплани були ще стандартом. Фокке-Вульф Fw 190 вважається найкращим німецьким винищувачем Другої світової війни. Влітку і восені 1940 р, Люфтваффе програло битву над Британією, першу цілком повітряну битву, що стала першою поразкою Німеччини. Вслід військовим невдачам на Східному фронті, від 1942 року у Люфтваффе почався поступовий занепад. Авіація союзників стала переважати німецьку кількістю. Під кінець війни Люфтваффе не було більше головним чинником, і незважаючи на постачання удосконалених літаків, таких як Месершміт Me262 і Me163, боєздатність сил падала через нестачу палива, недостатність виробничих потужностей і відсутність навчених пілотів.

Холодна війна[ред.ред. код]

Люфтваффе було розпущено в серпні 1946 року.

Люфтваффе було створено знов після приєднання ФРН до НАТО у 1955 р. Більшість літальних апаратів, які використовувало Люфтваффе, було розроблено в США і виготовлено в Німеччині за ліцензією. На фюзеляжі літаки мали знак залізного хреста, на кілі — зображення прапора ФРН.

Багато відомих пілотів-винищувачів, які були у Люфтваффе під час Другої світової війни, стали пілотами військової авіації ФРН і пройшли навчання в США на сучасній техніці. Серед них Еріх Хартманн, ас з найбільшим рахунком (352 збитих літаків), Герхард Баркхорн (301), Гюнтер Ралль (275) і Йоханнес Штейнхофф (176). Стейнхофф, літав на реактивному Ме-262 і зазнав тяжкої аварії на ньому, а згодом став головнокомандувачем Люфтваффе, Гюнтер Ралл був наступником. Хартманн пішов у відставку в чині полковника у 1970 р.

Протягом 1960-х «криза Старфайтера» була великою проблемою в Німеччині, оскільки багато пілотів винищувача Локхід Ф-104 Старфайтер зазнали аварії. У Люфтваффе 292 з 916 Старфайтерів потерпіли аварії, забравши життя 115 пілотів. Західна німецька публіка вірила в те, що Старфайтер був ненадійним і називала його «творець вдів» (нім. Witwenmacher), літаюча труна (нім. fliegender Sarg) і «цвях у ґрунті» (нім. Erdnagel).

Стейнхофф і його заступник Ралл звернули увагу на те що в інших країнах Старфайтер виявляється набагато безпечнішим — Іспанія не втратила жодного у той самий час. Американські фахівці перекладали відповідальність за аварії на практику агресивних польотів і польотів на дуже малих висотах німецькими пілотами. Стейнхофф і Ралл вирушили в США для навчання інструкторами Локхід, і помітили деякі специфічні особливості в навчанні, які могли створити ситуації для нещасних випадків. Стейнхофф і Ралл негайно змінили навчальний курс для пілотів Старфайтерів, і кількість нещасних випадків швидко зменшилась до таких же або кращих, ніж в військово-повітряних силах інших країн. Незважаючи на покращення ситуації, Старфайтери було замінено в Німеччині раніше, ніж в інших країнах.

На початку червня 1979 р. Люфтваффе стала отримувати винищувачі-бомбардувальники Панавіа Торнадо. Всього було отримано 212 літаків.

Об'єднання Німеччини[ред.ред. код]

Bundeswehr Kreuz.svg

Військово-повітряна служба НДР (нім. Luftstreitkräfte der NVA) була приєднана до Люфтваффе після об'єднання Німеччини у жовтні 1990.

Техніка та озброєння[ред.ред. код]

Тип Виробництво Призначення Кількість Примітки
Eurofighter Typhoon Європейський Союз Європейський Союз багатоцільовий винищувач 55[1][2] всього замовлено 143 до 2017[3]
Panavia «Торнадо» Німеччина Німеччина винищувач-бомбардувальник, перехоплювач 152[4]
McDonnell Douglas F-4 Phantom II Flag of the United States.svg США винищувач 45[5][6][2] 2012 року буде повністю виведений зі складу військ[7][8]
Аеробус A310 Європейський Союз Європейський Союз паливний заправник, VIP транспорт 7
Аеробус A400M Європейський Союз Європейський Союз паливний заправник, транспортний план 53 літака http://lenta.ru/news/2010/10/27/a400m/
Transport Allianz C.160 Transall Європейський Союз Європейський Союз середній військово-транспортний літак 83
Airbus A340 Європейський Союз Європейський Союз VIP Транспорт 2
Аеробус A320 Європейський Союз Європейський Союз VIP Транспорт 2 літаки замовлено
Dornier Do 428JET Німеччина Німеччина VIP Транспорт 4 літаки замовлено
Grob SPn Німеччина Німеччина VIP Транспорт 6
Raytheon T-6 Texan II Flag of the United States.svg США навчально-тренувальний 50
Northrop T-38 Talon Flag of the United States.svg США навчально-тренувальний 46
Grob G-120 Німеччина Німеччина навчально-тренувальний 6
Bell UH-1 Iroquois Flag of the United States.svg США багатоцільовий вертоліт 73
NHI NH90 Європейський Союз Європейський Союз багатоцільовий вертоліт 6 план 80 гелікоптерів
Eurocopter AS 532 Європейський Союз Європейський Союз транспортний вертоліт 3
Eurocopter Tiger Європейський Союз Європейський Союз вертоліт вогневої підтримки 22 план 40 гелікоптерів http://lenta.ru/news/2012/01/25/helos/
RQ-4 Global Hawk Flag of the United States.svg США розвідувальний Безпілотний літальний апарат 5 замовлено

Системи ППО[ред.ред. код]

У люфтваффе використовуються зенітно ракетні комплекси американського виробництва MIM-104 Patriot. Станом на 2010 року на озброєнні військово-повітряних сил Німеччини перебувають 28 ПУ PAC-3[9].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «World Air Forces 2010». Page 17. Flightglobal.com, 31 July 2011.
  2. а б The Military Balance 2010. p.136
  3. відмову від 37 літаків 3-го траншу http://lenta.ru/news/2011/11/03/compensation/Einführung in die Luftwaffe
  4. Hoyle Flight International 13-19 December 2011, p. 39.
  5. «World Air Forces 2010». Page 17. Flightglobal.com, 31 July 2011.
  6. http://www.geopowers.com/Machte/Deutschland/Rustung/Rustung_2007/BwPlan_2008_dok.pdf
  7. Lenta.ru: Зброя: Німеччина безкоштовно запропонувала Хорватії 20 винищувачів F-4
  8. F-4F Phantom II
  9. The Military Balance 2010.p.-135

Див. також[ред.ред. код]