Kamen Rider

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Gaim.png
Тип телесеріал
Жанр Токусацу
Тривалість серії 25 хвилин
Компанія

Toei Co., Ltd.

Bandai Co. Ltd.
Режисер

Шотаро Ісіноморі
Тору Хірояма

Шігенорі Такатера
Ідея Шотаро Ісіноморі
Країна-виробник Японія Японія
Мова оригіналу японська
Перший показ 3 квітня 1971 — дотепер
Кількість сезонів 29

«Kamen Rider» (яп. 仮面ライダーКамен Райда:, «Їздець в Масці») — японський телевізійний серіал в жанрі токусацу, головними героями якого є так звані «Їздці в масці» — супергерої, котрі отримують сили від магічних чи високотехнологічних пристроїв. Назва закріпилася від перших сезонів, де ці герої були кіборгами-мотоциклістами, і зберігається попри їхню різноманітність в подальшому.

Сезони серіалу, за одним винятком, ніяк прямо не пов'язані між собою, крім кросоверів між героями. Перший сезон вийшов в 1971 році і з того часу кілька разів серіал переривався, але з 2000-го триває безперервно. На 2018 рік триває 29-й сезон. Крім серіалів також знято велику кількість супутніх фільмів, а за їх мотивами створено низку відеоігор.

На основі серіалу створені декілька адаптацій для показу в інших країнах. Найвідомішими є два серіали США, орієнтовані на західного глядача: дитячий «Masked Rider» і «Kamen Rider: Dragon Knight».

Сезони прийнято поділяти за назвами періодів історії Японії на сезони Сьова (до 1989 року) і Хейсей (з 1989 по 2019).

Характерні особливості і штампи[ред. | ред. код]

 • Хеншін (буквально «перетворення») — слово, закріплене за франшизою «Kamen Rider», яким супроводжується перетворення з людини в форму супергероя, часто обставлене яскравими спецефектами. Воно або прямо активує процес перетворення, або вживається як обов'язковий атрибут. Цю назву отримав і сам прийом такого перетворення, хоча в інших франшизах використовуються свої слова (наприклад, «Екіпіровка!» чи «Пуск!»). В серіалі були винятки, коли застосовувалося інше слово. В «Kamen Rider Amazon» «А-ма-зон!», в «Kamen Rider X» «Set up!», а в «Kamen Rider Hibiki» хеншін відбувався взагалі без слів.
  • Хеншін відбувається за допомогою спеціального поясу. Залежно від сезону, поясом або може користуватися будь-хто, або конкретна людина, наприклад, та, яка одягне його першою. Пояс діє сам, або для його активації потрібен інший спеціальний предмет (карта, мобільний телефон, магічне кільце тощо). Винятком є сезон «Hibiki», там не було поясів, а використовувалися магічні інструменти онкаку.
 • Фінішер — фінальний удар чи постріл, як правило, смертельний для противника. Найвідомішим є Райдер Кік — удар ногою у стрибку.
 • Team-up — кросовер між героями різних сезонів. Традиційною є поява героїв наступного сезону в останніх епізодах попереднього. Як правило, вони з'являються на кілька хвилин, щоб допомогти в боротьбі з противником. Крім того кросовер може відбуватися за сюжетом, особливо в повнометражних фільмах до сезонів.

Історія[ред. | ред. код]

«Kamen Rider» епохи Сьова.[ред. | ред. код]

Серіал «Їздець в Масці» був придуманий японським автором манґи, аніме і токусацу Шотаро Ісіноморі (яп. 石ノ森 章太郎 Ishinomori Shōtarō) (1938—1998). Станом на 1970-й рік «Їздець в Масці» був задуманий як серіал у жанрі жахів про мутанта, здатного перетворюватися в людиноподібну комаху (засновану на сарані). Подібна концепція була запропонована Ісіноморі японській компанії «Toei», проте в чистому вигляді була відкинута, Ісіноморі змінив її — Їздець став кіборгом в костюмі, стилізованому під комаху. Герой, що виглядає як звичайна людина, трансформувався в супергероя за допомогою спеціального пояса. Цільова аудиторія серіалу була визначена як дитяча (хоча в підсумку серіал виявився наповнений безліччю сцен вбивств людей, особливо в ранніх серіях).

3 квітня 1971-го року серіал стартував в Японії, являючи собою продукт спільного виробництва «Toei» і самого Ісіноморі.

Kamen Rider (1971—1973)

За сюжетом Такесі Хонго на ім'я, був насильно перетворений на кіборга Їздця в Масці (також званого просто Камен Райдер) фашистською організацією «Шокер», але втік і протистояв її планам із захоплення світу. Камен Райдер перемагав противників у бою, використовуючи прийоми бойових мистецтв, а потім знищував за допомогою спеціальних фінішних атак, найвідомішою і часто застосовуваною з яких став Райдер Кік. У дії також активно брав участь супер-мотоцикл, а сам Такесі початково був вправним мотоциклістом.

Оскільки рейтинги перших епізодів були не такими високими, як очікувалося, постало питання про закриття проекту. Проте потім в серіал ввели другого Камен Райдера на ім'я Хаято Ітімондзі, замінивши ним в сюжеті першого Їздця у Масці. Насправді актор Хіросі Фудзіока, який грав Такесі Хонго, отримав складний перелом ноги на зйомках і кілька місяців не міг зніматися, тому й ввели нового Їздця у Масці у виконанні актора Такесі Сасакі. Після введення другого героя Їздці називалися «Камен Райдер 1» і «Камен Райдер 2».

Стилістика серіалу також еволюціонувала від напівготичної похмурості перших епізодів до яскравих і насичених дією ближче до фіналу. У серіал було внесено дещицю гумору, колоритних персонажів, патетику, а також стилістику аніме про супергероїв. Все це зумовило величезний успіх серіалу в Японії.

Величезна популярність, що прийшла до «Їздця в Масці», призвела до того, що серіал, замість планованих 36 епізодів, розтягнувся на 98 і закінчився тільки в лютому 1973-го року[1].

Kamen Rider V3 (1973—1974)

Косплей Їздця в масці V3

Через два тижні стартував другий сезон — «Kamen Rider V3». Сюжетно сезон був продовженням свого попередника, тому в ньому фігурували перші двоє Камен Райдерів і деяких персонажів з першого сезону. Крім того, в цьому сезоні вперше випробували концепцію додаткового Райдера (в даному випадку — Райдермана). Усім цим творці домоглися того, що рейтинг піднявся ще вище. Роль Камен Райдера V3 (Кадзі Сіро) стала першою серйозною удачею для Хіросі Мііуті — майбутньої зірки токусацу 1970-х і наступних років. Основою сюжету було протистяння Райдерів послідовникам «Шокера» з нової організації «Дестрон». Сезон тривав 52 епізоди[1].

Kamen Rider X (1974)

У 1974-му році вийшов 3-й сезон серіалу — «Kamen Rider X» (35 епізодів). Сезон був менш масштабним, ніж попередні, і незважаючи на ряд цікавих знахідок (наприклад, затвердження загального всесвіту всіх Камен Райдерів з обов'язковим team-up в сезоні), залишився порівняно малопоміченим. Також у ньому виявилася тенденція, яка потім чітко простежувалася в серіалі аж до 90-х років — набагато більша увага приділялася не самому герою як людині, а його ролі Райдера. Самі герої як люди часто (але не завжди) були стереотипними «хорошими хлопцями», акцент же робився на їх іпостасі Їздців у Масці; образ супергероя домінував над образом його носія. Також у серіалі утвердився набір правил, яким повинен бути «справжній» Камен Райдер — кіборг, чоловік, на мотоциклі, з поясом для перетворення і т. д.

Сюжет оповідав про студента-робототехніка Кейске Джина, перетвореного своїм батьком на кіборга з метою врятувати його життя і протистояти організації «G.O.D»[1].

Kamen Rider Amazon (1974—1975)

Четвертий сезон, «Kamen Rider Amazon», став експериментом з образом Їздця в Масці, почасти повертаючись до первісної концепції. Тому сезон став наповненим жорстокими, за мірками середини 1970-х, сценами боїв (Камен Райдер Амазон тут регулярно розривав ворогів на частини), а сам Їздець Амазон був не кіборгом і не мав вигляду комахи, натомысть нагадував людиноподібну амфібію). Головний герой був вихованим індіанцями Амазонії японцем, який бореться з черговою злочинною організацією. Свою силу він вперше в серіалі черпав не з технологій, а з магії. З огляду на те, що історія про Камен Райдера Амазона викликала більше шоку і обурення, ніж популярності, сезон був завершений всього за 24 епізоди. У цей же самий час Ісіноморі займався деякими іншим своїм проектами, одним з яких став «Goranger» — перший сезон іншого легендарного токусацу-серіалу «Super Sentai Show».

Kamen Rider Stronger (1975)

В 1975 році Шотаро Ісіноморі вирішив завершити історію Камен Райдерів новим сезоном, «Kamen Rider Stronger», який став п'ятим за рахунком. Сюжет частково продовжував попередні сезони тим, що попередні злочинні організації залишили «резерв» на випадок свого знищення — угрупування «Чорний сатана». Головний герой, Джо Сігера, навмисно проник в нього і добровільно став кіборгом, щоб отримати засоби його знищити. У цьому сезоні було зроблено першу спробу ввести Камен Райдера жіночої статі, який отримав довге ім'я «Electro-Magnetic Wave Human Tackle» (або просто Такл). Костюм Такл був заснований на жуку-сонечку, у фанатів як персонаж вона викликала здебільшого тільки суперечки, і залишилася не до кінця реалізованою, а тому в майбутньому практично ніколи не потрапляла в списки Райдерів. Крім того, в сезоні було надмірна кількість «героїчних» поз і діалогів, що зробило сезон комічним. Після закінчення сезону в січні 1976-го року вийшов спешал про всіх сімох Райдерів, в якому серіал офіційно закінчився[1].

New Kamen Rider (1979—1980)

Після цього Шотаро Ісіноморі отримав можливість детально зайнятися «Goranger», а потім і їх продовжувачами — «JAKQ» (1977). Однак відносний неуспіх останнього серіалу в 1977-му році і відсутність, як здавалося Ішіморі, якихось перспектив у цього напряму в майбутньому, змусили його назавжди покинути «Супер Сентай» і на початку 1979-го року повернутися до «Їздця у Масці». У жовтні 1979-го року стартував новий сезон, який спочатку являв собою майже ремейк першого і тому також називався просто «Kamen Rider». Новий герой Скайрайдер (названий так через здатність літати) бився зі злою організацією «Неошокер» та був перетворений на кіборга через тяжкі поранення. У процесі розвитку сюжету було вирішено звести Скайрайдера зі старими Їздцями у Масці, а тому сезон був перейменований в «New Kamen Rider». Широка епізодична участь попередніх Їздців (порядку 20 з 54 епізодів), і модернізація зовнішнього вигляду нового Їздця відродили серіал, хоча і не повернули йому колишньої популярності початку 70-х років[1].

Kamen Rider Super — 1 (1980—1981)

Відразу за Скайрайдером стартував «Kamen Rider Super — 1» (1980—1981), але його 48 епізодів і деякі модернізації не змогли повернути серіалу всіх його шанувальників і рейтинг. У цьому сезоні активно використовувалася тема космосу та електроніки. Сам Райдер тут початково розроблявся як космонавт, але був змушений битися зі злочинцями, які хотіли використати таких Райдерів для своїх цілей. Після закінчення цього сьомого за рахунком сезону (жовтень 1981-го року), Ісіноморі знову покинув серіал.

Однак незабаром, в 1982-му році, був випущений комікс із 13-ти випусків «Камен Райдер ZX», в якому були використані ідеї, які Ісіноморі не реалізував в планованому продовженні «Kamen Rider Super — 1». Комікс мав успіх і відродив надії фанатів, що серіал воскресне й на екрані. В результаті восени 1983-го року компанія «Toei» оголосила, що спільно з Ісіноморі збирається знову запустити «Камен Райдера» на екрани. Повернення мало стати масштабним, а новий сезон мав стати екранізацією коміксу. Компанія «Toei» провела широку рекламу прийдешнього сезону, який отримав за ім'ям головного героя назву «Kamen Rider ZX» (причому брати в ньому участь повинні були всі попередні Камен Райдери). Проте потім, визнавши рейтинги двох попередніх сезонів занадто низькими для реалізації продовження, Toei скасувала сезон після зйомок перших двох пілотних епізодів нового сезону. «Toei» довелося вибачатися перед фанатами, так і не пояснивши причини зриву сезону (це зробили тільки в 2006 році). Відзнятий матеріал був змонтований у телевізійний фільм і показаний у січні 1984-го року на японському телебаченні. На цьому історія «Kamen Rider ZX» закінчилася, а відродження серіалу не відбулося[1].

Kamen Rider Black (1987—1988)

Через три роки, в жовтні 1987-го року, Шотаро Ісіноморі знову відродив «Їздця в Масці», запустивши на екранах новий, 8-й, сезон під назвою «Kamen Rider Black». Цьому передували тривалі і ретельні приготування до нового повернення на екрани. Так, тільки актора на головну роль шукали кілька місяців серед 400 кандидатів і в підсумку вибрали актора-непрофесіонала Тецую Курато. Новий сезон тривав 51 епізод і дещо змінив образ Камен Райдера, прибравши частину патетики, поз і спрямованість на дитячу аудиторію. Місцями похмурий і напружений сюжет нового сезону оповідав про Мінамі Котаро — Чорного Камен Райдера, який був перетворений на кіборга таємничим культом Голгом, щоб стати його новим лідером, але втік і став битися на боці добра. Заключна частина сезону була сповнена драматизму і протистояння Мінамі Котаро і Місячної Тіні, під іменем якого ховався зведений брат головного героя, який був також перетворений на бойового кіборга в Голгомі і позбавлений своєї пам'яті. За задумом лиходіїв, один з них повинен був вбити іншого і стати правителем Голгома. Місячна Тінь як персонаж став дуже популярним і перетворився на першого «злого» Камен Райдера в історії серіалу. Сам по собі сезон «Kamen Rider Black» також отримав величезний успіх завдяки своїй цікавій історії, постановці боїв і колоритним персонажам[1].

Kamen Rider Black RX (1988—1989)

Успіх «Kamen Rider Black» був таким великим, що відразу слідом за його закінченням восени 1988-го року стартував наступний сезон, «Kamen Rider Black RX», який складався з 47 епізодів. Новий сезон був прямим продовженням попереднього (зі збереженням головного героя). Продовження історії Чорного Їздця у Масці, в якій він отримав нову, більш потужну форму RX в ході протистояння іншопланетним завойовникам, вийшло більш видовищним, але менш цікавим. Вороги вперше були з космосу, Їздець вперше мав кілька форм костюма (тут три), а в двох серіях з'являвся Місячна Тінь.

У 1990-ті роки Шотаро Ісіноморі вирішив зробити нову спробу повернути серіалу колишню велич, але тепер він вирішив випускати не сезони, а фільми. Як першу спробу «повернення» Ісіноморі вирішив реалізувати свій найбільш ранній варіант задуму Їздців у Масці, де Їздець був органічним мутантом із зовнішністю комахи. В січні 1992-го року на екрани Японії вийшов повнометражний півторагодинний фільм жахів «Shin Kamen Rider». Місцевий Райдер, людина-цвіркун Шін, бився без мотоцикла і жорстоко розправлявся з ворогами. Таке трактування Райдера настільки сильно відрізнялося від звичного, що Шіна навіть не включили в більшість класифікацій Камен Райдерів, а сам фільм не приніс очікуваного успіху, залишившись рядовим фільмом жахів категорії «Б».

Однак Шотаро Ісіноморі продовжував свої експерименти, в січні 1993-го року випустив ще один художній фільм, цього разу одногодинний[2] — «Kamen Rider ZO». У цьому кіно присутнє набагато більш традиційне трактування Їздця у Масці, було переглянуто сюжет і якість його виконання. У результаті фільм, який сюжетно дуже нагадував американський бойовик «Термінатор 2: Судний день», мав успіх.

У січні 1994-го року вийшло 45 — хвилинне кіно «Kamen Rider J». Незважаючи на незвичайний містичний сюжет і застосування комп'ютерних ефектів, кіно не мало успіху попереднього фільму. Причини крилися в тому, що Камен Райдер J був майже повною копією Камен Райдера ZO, а ідея збільшити Райдера у фінальній битві до розмірів, більш звичних шанувальникам «Супер Сентаю» та «Ультрамена», , виявилася неуспішною. Після цього пішов другий відносний провал — спеціальний фільм «Kamen Rider VS Ultraman» (квітень 1994), де Камен Райдер 1 зразка 1973-го року був збільшений для спільної битви з Ультраменом, пройшов практично непоміченим, а спроба пов'язати цих героїв загалом провалилася[3][4].

«Kamen Rider» епохи Хейсей[ред. | ред. код]

Друга половина 1990-х років вважається часом, коли франшиза зовсім не розвивалася. 28 січня 1998-го року Шотаро Ісіноморі помер, не залишивши ідей щодо нових творів про Їздців у масці. Однак компанія «Toei» несподівано купила після смерті Ісіноморі його компанію, а з нею отримала і всі права на «Камен Райдера», після чого в 1999-му році всередині «Toei» було вирішено спробувати оживити серіал ще раз. Як перший крок, в січні 2000-го року в Токіо відбулося грандіозне шоу-концерт, де взяли участь багато акторів — виконавці ролей попередніх Камен Райдерів, а також співаки, які в оригіналі виконували пісні з саундтреків до сезонів.

Kamen Rider Kuuga (2000)

Слідом за цим стартував новий, 10-й за рахунком повнометражний сезон серіалу — «Kamen Rider Kuuga». Оскільки компанія «Toei» вже багато років тримала своїм основним серіалом «Super Sentai Show», то в цьому сезоні концепція багато в чому базувалася на цьому серіалі: Райдер більше не був кіборгом, а його пояс для перетворення більше нагадував морфер японських Рейнджерів, оскільки тепер виникав до активації перетворення, а не в процесі. Сам серіал став більш видовищним, і майже позбувся показної героїчності старих сезонів. У серіалі також закріпилося положення про декілька форм Райдерів (зазвичай не менше 2). Сам Кууга надовго став чемпіоном за кількістю форм — у нього їх було 11. Крім того, тепер всередині сезонів самі Камен Райдери часто так не називалися, їх звали просто по «імені», наприклад, «Кууга». Також, райдерам стало необов'язково мати «Rider Kick», а якщо він і був, то рідко так називався. Дія з локальних боїв з монстрами в кожному епізоді перетворилося на наскрізну історію з безліччю регулярних побічних героїв.

Сюжет «Кууги» обертався навколо юнака, який став власником магічного пояса, успадкувавши силу древнього воїна, який в минулому боровся з демонами Гронгами. В наш час вони повернулися до життя і стали вбивати людей для своїх культів (у цьому сезоні людей вбивали тисячами, загалом близько 15000). Кууга мав багато форм (в основному відмінності були в кольорі і броні тулуба), і бився за підтримки своїх друзів. В цілому сезон являв собою низку локальних історій, мало пов'язаних між собою, в кожній історії Кууга зустрічався з новим Гронгом, програвав йому, потім відкривав нову форму або атаку і перемагав Гронга, при цьому вирішуючи якусь моральну, етичну, моральну, чи іншу проблему себе, або своїх друзів (найчастіше це ніяк не було пов'язано з конкретним монстром). Епізоди були наповнені довгими діалогами, які перемежовувалися боями Кууги і монстрів.

Незважаючи на окремі огріхи виробництва, пов'язані з відсутністю досвіду, сезон «Kamen Rider Kuuga» отримав величезний рейтинг завдяки новим глядачас, незнайомими з серіалом. При цьому багато старих фанатів не прийняли Райдера Куугу за спадкоємця минулих героїв. У даному сезоні вийшло 49 епізодів[5].

У 2002-му році було випущено мангу в 5-ти розділах (об'єднаних у 2 частини), яка пояснювала багато аспектів міфології Кууги, наприклад, докладно розповідав історію древнього попередника сучасного Кууги.

Натхненна успіхом «Kamen Rider Kuuga», компанія «Toei» вирішила продовжити виробництво серіалу і знову зробила його регулярним телевізійним шоу з повноцінними (50 епізодів) щорічними сезонами і обов'язковими супутніми повнометражними фільмами. Нові сезони тепер виходили у січні-лютому кожного року і тривали до січня-лютого наступного. «Старі» сезони (часу Ісіноморі) отримали позначення «Сьова-ера», а «нові» — «Хейсей-ера».

Kamen Rider Agito (2001)

Другий «новий» сезон (і 11-й за рахунком) називався «Kamen Rider Agito» (2001). Цей сезон повернув в серіал наявність в одному сезоні відразу декількох Райдерів і зробив відмінною рисою нових «Їздців у Масці» заплутаний сюжет, інколи неясний до останніх епізодів. Відтепер серіал був не тільки видовищним, але і заплутаним, зі складними життєвими конфліктами героїв між собою. Увага приділялася всім Райдерам сезону, число яких не обмежувалася (в даному сезоні — 4). У порівнянні зі старими сезонами, набагато більше уваги стало приділятися не Райдеру як супергерою, а Райдеру як людині, його характеру і переживанням. До сезону стало обов'язково знімати фільм, який зазвичай являє собою або альтернативну історію сезону, або його приквел, або особливий епізод. У такому фільмі обов'язково повинен був з'явиться мінімум один новий Райдер, створений спеціально для цього фільму. Даний Камен Райдер сезон мав 51 епізод[6].

Сюжет Камен Райдера Агіто оповідав про те, як люди, що володіли магічною силою — Камен Райдери Агіто, Гіллс та Інший Агіто, за підтримки високотехнологічного Камен Райдера G3 (задуманого як солдата проти «неопізнаних форм життя») билися з монстрами Невідомими. У сенсі містики, незрозумілого джерела сили, сезон продовжував попередній, у тому числі схожим дизайном головного героя і згадкою Кууги в сюжеті. На відміну від «Кууги», в «Агіто» був наскрізний сюжет. Завдяки «Агіто», в серіалі досить чітко виділилося два основних типи Райдерів — ті, які отримували силу від високотехнологічних пристроїв (G3), або ж від містичного джерела (Агіто). Сезон «Kamen Rider Agito» в момент закінчення трансляції (початок 2002-го року) мав максимальний серед «нових» сезонів рейтинг. Агіто остаточно закріпив повернення Їздців у Масці як постійне субкультурне явище, міцно ставши другим головним серіалом компанії «Toei» поряд із «Super Sentai».

Kamen Rider Ryuki (2002)

Наступний, 12-й за рахунком сезон серіалу — «Kamen Rider Ryuki» (2002), довів число Райдерів в одному сезоні до 15 штук (рахуючи з фільмом і спеціальним епізодом до сезону). Сезон продовжив «модифікації» ідеї Камен Райдерів: мотоцикли тепер могли бути не у кожного Райдера, а костюм Камен Райдера не обов'язково стилізований під вигляд комах. Сюжет сезону цього разу оповідав про Війну Райдерів — 13 Камен Райдерів, що володіють фантастичними обладунками, повинні були битися в Дзеркальному Світі (відображенні нашого світу, куди можна потрапити через дзеркальні поверхні) з монстрами і один з одним. Переможець у цій сутичці отримував право на виконання будь-якого бажання.

Було вперше введено використання напівмагічних карт для здійснення атак, а також монстра, який дарував сили героєві та бився на його боці. Камен Райдери відмовилися від безлічі схожих один на одного форм (тепер тільки у головних Райдерів було лише по 2-3 форми, кожна була апгрейдом попередньої). Також у цьому сезоні (фільмі до серіалу) з'явився перший офіційний Райдер-жінка — Камен Райдер Фемм, а ряд Камен Райдерів були виражено негативними персонажами. Також, саме в цьому сезоні стала дійсно масово використовуватися вже досить якісна комп'ютерна графіка.

Опора сезону не на битви Райдерів з монстрами, а на битви Райдерів один з одним, значно вдарила по рейтингу, оскільки багато глядачів виявилися не готові до настільки різкої зміни самої суті Камен Райдерів, хоча в другій половині сезону рейтинги піднялися. Однак сезон все ж вважається повним через кількість епізодів, яких було 50[7].

Kamen Rider Faiz (555) (2003)

Наступний сезон — «Kamen Rider Faiz» 2003 року був дещо більш традиційним, почасти повернувшись до звичного образу Їздців у Масці. Число Райдерів зменшилася (Файз, Кайза і Дельта в сезоні і Псайга і Орга у фільмі), однак різко зросла напруженість відносин між ними. Кожен персонаж, окрім головного героя, став неоднозначним. У даному сезоні, як і попередньому, вийшло 50 епізодів. Сюжет обертався навколо того, що ряд людей після смерті за трагічних обставин ожили і навчилися перетворюватися на істот Орфеноків. Ці чудовиська згуртувалися проти людей, вважаючи себе вищою формою життя. Для захисту свого короля Орфеноки створили три високотехнологічних пояси, за допомогою яких можна одягнути спеціальні обладунки, але пояси потрапили в руки звичайних людей, котрі стали на захист свого виду. Увага значною мірою приділялася персонажам, що не були однозначно пов'язаними зі «своїм» поясом Райдера. В цьому сезоні у кожного пояса був свій основний носій, який і вважався офіційним альтер-его цього Райдера, але герої могли і обмінюватися поясами. Основа сили Райдерів цього разу була строго «науковою», а в сюжеті були відсутні однозначно позитивні або негативні герої. Широко застосовувалися «Райдер Кіки» і трансформовувані мотоцикли[8].

Kamen Rider Blade (2004)

14-й сезон франшизи — «Kamen Rider Blade» практично не ніс в собі нових деталей, запозичуючи і узагальнюючи деталі попередніх сезонів. Сюжет обертався навколо гри у формі боїв, яка проходить кожні 10000 років і визначає який вид правитиме планетою. Останнього разу виграли люди, але в наш час настала пора чергової гри. Чотири Камен Райдери цього сезону (Блейд, Гарра, Каліс і Леангл, у фільмі також з'явилися Глейв, Ланс і Ларк) використовували тему покеру, ділилися за мастям і використовували спеціальні карти. Всі монстри — Безсмертні, також були «картами» покеру. При цьому їх не можна було вбити — після поразки монстрів заточували в карти і далі Райдер використовував їх в бою.

У сезоні було багато ефектних боїв і їх продумана хореографія. З іншого боку сюжет повільно розвивався і мав багато запозичень з попередніх сезонів, а також не пояснював підґрунтя сюжету. Хоча для підвищення рейтингу друга половина сезону була довірена іншій команді творців і ті прискорили і поліпшили сюжет, ці зусилля не дали очікуваного ефекту — «Kamen Rider Blade» до 2012 року мав найнижчий рейтинг з усіх сезонів XXI століття. У сезоні вийшло 49 епізодів[9].

Kamen Rider Hibiki (2005)

У 2005-му році на екрани вийшов сезон «Kamen Rider Hibiki», який був реалізацією проекту, задуманого як окремий, відмінний від «Їздця в Масці» серіал. Творцем сезону став Сігенорі Такадера. Всі Райдери сезону були позбавлені вигляду комах і поясів для перетворення, а самі вони були не Райдерами, а Оні (істотами з японської міфології), які билися з древніми демонами Макамоу. У центрі історії знаходився не головний Райдер Хібікі, а його чотирнадцятирічний учень, який теж хотів стати Оні.

Через нетрадиційний сюжет, образ Їздців без поясів і мотоциклів, і заснованість на японському фольклорі, багато глядачів не розглядали «Hibiki» як частину «Камен Райдера». З іншого боку, частина глядачів схвалила зміни і розцінила їх дуже вдалими. Перша половина сезону була витримана в дусі традиційної японської міфології та фольклору, використовувала в музиці народні інструменти та стилістику театру кабукі. Проте потім виробництво перейшло до іншої групи творців на чолі з Сінічіро Сіракурою (противником Такадери, який боровся з ним за концепцію сезону ще на початку виробництва), які дотримувалися більш традиційних поглядів на Райдерів і відкинули безліч ідей першої команди, включаючи частину вже знятих епізодів. У результаті друга половина сезону була спеціально зроблена відповідно до деяких канонів класичних сезонів. Тим не менш, «Хібікі» підняв впалі рейтинги серіалу, хоча в порівнянні з «Блейдом» цей підйом був дуже незначний. Сезон мав 48 епізодів[10].

У тому ж 2005-му році компанія «Toei» до 35-й річниці початку роботи над серіалом випустила спеціальний повнометражний фільм «Kamen Rider The First». Ця півторагодинна картина являла собою ремейк історії двох найперших Райдерів у оновленому антуражі, стилі та без такої кількості спецефектів, як оригніалт. Картина викликала великий інтерес і мала великі збори. Примітно те, що самих Райдерів тут називали не Райдерами, а Хопперами (кониками).

Kamen Rider Kabuto (2006)

У січні 2006-го року стартував 16-й сезон серіалу — «Kamen Rider Kabuto», концепція якого спочатку була створена для «Хібікі». Сезон формально був присвячений 35-річчю серіалу і тому включав в себе багато деталей, які були присутні в класичних сезонах. Їздці (тут їх знову було багато — 8 у сезоні, і 3 у фільмі до сезону) знову почали називатися власне Камен Райдерами, а частина з них, в тому числі і головний герой Кабуто, отримали іменований удар «Rider Kick». Всі Райдери були знову засновані на комахах (жуки, бджола, бабка і т. д.). У сезоні вийшло 49 епізодів. Майже кожен Камен Райдер мав відпочатку дві форми — «обтяжену» і «полегшену», і міг переходити у «прискорений» режим для битв з монстрами з космосу — винятково стійкими і швидкими Червами, занесеними на Землю астероїдом, які могли маскуватися під людей. Сюжет оповідав про секретну організацію ZECT, яка бореться з Червами, використовуючи систему Камен Райдерів, і про таємниці, що стоять за цією організацією. Вперше в серіалі на стороні Райдерів билися регулярні війська. Головний герой Тенді Содзу вирізнявся зверхністю і байдужістю до подій навколо. У другій частині сезону він отримав більш традиційного і емоційного напарника Гаттака. Друга половина сезону знову носила сліди поспішної переробки (введення нових героїв, активніший сюжет тощо). Багато Камен Райдерів зникали з сюжету на кілька епізодів. Однак успіху, який від нього очікували, сезон не досяг.

Повнометражний фільм до сезону, «Kamen Rider Kabuto: God Speed Love» був навпаки зустрінутий позитивно за чіткий сюжет і нові характери старих героїв. Він являв собою альтернативну історію сезону і одночасно приквел до нього[11].

Kamen Rider Den-O (2007)

Наступний, 17-й за рахунком, сезон, що почався в 2007-му році, «Kamen Rider Den-O», знову мав стандартну кількість епізодів — 49. Його головним героєм став добродушний невдаха Рьотаро Ногамі, який волею випадку став Їздцем в Масці Ден-О, причому кожна його форма була самостійною особистістю, коли в тіло Їздця входив (часто проти його волі) дух Імажін. В сезоні активно використовувалися переміщення в часі на борту Денлайнера, спеціального поїзда, який прибув з майбутнього, знищеного ворожими до людей Імаджінами, що виконували здійснення бажання людей в обмін на проникнення до їхнього минулого.

Повернувшись до ідеї багатьох форм Камен Райдера, сезон також додав багать новинок, наприклад, багато монстрів в цьому сезоні після поразки виростали до величезних розмірів, і тоді Денлайнер трансформувався в бойову форму. Хоча безпосередні телевізійні рейтинги сезони не вирізняли сезон, персонажі-Імажіни стали неймовірно популярними. Вперше персона і особистість самого Камен Райдера сезону виявилася на другому плані. Загальна медійна популярність франшизи (але не самого серіалу) «Den-O» призвела до того, що формально завершений сезон не закінчився насправді[12].

У тому ж році був випущений фільм «Kamen Rider The Next», який продовжував сюжет «Kamen Rider The First» і був перекладанням сезону про Камен Райдера V3, але на першому місці все одно були перші два Їздці. Маючи хороші касові збори, фільм був жорстоким, а похмура атмосфера зробила його схожим на фільм жахів.

Kamen Rider Kiva (2008)

У 2008 році творці запустили новий, 18-й сезон історії про Камен Райдерів, який називався «Kamen Rider Kiva». Почасти сезон використовував ідею з переміщенням у часі з минулого сезону, оскільки сюжет розвивався паралельно одразу в двох площинах — в 2008 — у і 1986-му роках (будучи пов'язаним героями, які кілька разів подорожували в часі між цими епохами). За сюжетом, в буденному житті боязкий і відлюдькуватий Ватару Куренай, володар таємничої сили Ківи, бився в 2008-му році з вампірами Фангайя, в той час як його майбутній батько-ловелас бився з ними ж в 1986-му. Однак перша половина сезону розвивалася мляво, що знову призвело до значного падіння рейтингу. У підсумку, в середині сезону Ківа, а також другий головний Райдер сезону Іха пройшли «модифікацію» в нові форми і далі застосовували тільки їх, практично не повертаючись до старих, а друга половина сезону була максимально прискорена й ускладнена за рахунок введення нових персонажів і бурхливого розвитку сюжету. Рейтинги сезону в підсумку це дещо підняло, але Ківа був завершений за 48 епізодів — мінімальну довжину в періоді Хейсей (зазвичай було 49-50 епізодів)[13].

Також для підвищення рейтингу було вирішено використовувати Ківу в новому несподіваному поверненні Ден-О: навесні 2008-го року був знятий другий фільм до сезону «Kamen Rider Den-O» — «Climax Deca», який сюжетно був сіквелом сезону і повертав майже всіх старих героїв у дію. Неочікувано фільм «Climax Deca» зібрав удвічі більше, ніж перший фільм про Ден-О, що змусило творців восени 2008-го випустити третій фільм, який називався «Farewell, Den-O» і, як натякала назва, мав стати останнім. Протягом того ж 2008-го року вийшло кілька коротких аніме про Імажінів, HD-перевидання сезону, а також багато супутніх товарів.

У зв'язку з 50-річчям каналу «TV-Asahi», в компанії «Toei» випустили короткий телефільм «Kamen Rider G», який в напів-пародійному стилі обігравав штампи Камен Райдерів.

Kamen Rider Decade (2009)

За сюжетом, фотограф-невдаха Цукаса Кадо разом з кількома друзями подорожував паралельними світами, кожен з яких був альтернативним всесвітом певного сезону «Камен Райдера» періоду Хейсей (з іншими акторами і сюжетом, ніж в оригіналі, але в світах Ківи і Хібікі повернулися багато акторів, а Ден-О взагалі залишився без змін), аби не допустити їх катастрофічного злиття. Своєї особистості і минулого Кадо як Райдер Декейд не пам'ятав, причому до кінця сезону вони так і не були розкриті. Декейд вмів перетворюватися у всіх головних Камен Райдерів сезонів, а другий Райдер сезону — Діенд — умів викликати у вигляді привидів-маріонеток всіх другорядних Райдерів. Декейд і Діенд були ворогами, оскільки Діенд подорожував не заради порятунку свого світу, а заради отримання сили інших Райдерів. Одним з товаришів Декейда був Камен Райдер Кууга з однойменного сезону 2000-го року (але в іншому виконанні і з іншою історією).

Після показу перших 19 епізодів, які мали невисокі рейтинги, творці зробили тему подорожей Декейда світами детальнішою, тепер Декейд потрапляв у світи, де вроздріб зустрічався з різними минулими додатковими Райдерами, ворогами, і деякими головними Райдерами епохи Сьова (а саме — з двома Мінамі Котаро і Амазоном) і навіть з Шінкенджерами з Супер Сентаю[14] того ж року. Як говорили творці сезону, вони самі не мали фіналу сценарію Декейда в момент початку зйомок. У вересні 2009-го року на 31-му епізоді сезон був завершений, причому головний актор Масахіро Іноуе згодом зізнався, що з самого початку так і планувалося. Повноцінне закінчення сюжету було перенесено в новий фільм «Кіновійна 2010», який вийшов в грудні 2009-го року і був злиттям трьох фільмів: кінця Декейда, прологу до наступного сезону і кросовера між цими Райдерами[15].

Паралельно навесні 2009-го року вийшов четвертий фільм про Ден-О, в якому взяли участь герої сезону про Декейда. Фільм знову мав значний успіх і сюжетно знаходився між 15-м і 16-м епізодами Декейда. Фільм до сезону про самого Декейда, який називався «Всі Райдери проти Дай Шокера» зібрав всіх головних Камен Райдерів з усіх сезонів і фільмів (крім альтернативних перших трьох), а також там був показаний Камен Райдер Дабл, персонаж наступного сезону. Фільм зібрав величезну касу. Сюжет розкривав минуле Декейда і включав альтернативного Місячну Тінь і нову форму Кууги.

Kamen Rider Double (2009—2010)

До закінчення Декейда в «Toei» заговорили про те, що після нього можуть запустити ще один сезон з героями «Ден-О». Однак поступово ця ідея трансформувалася в новий незалежний сезон, який, однак, повинен був запозичувати найкращі риси «Ден-О», насамперед гумор. Сезон в результаті отримав назву «Kamen Rider Double» і стартував у вересні 2009-го року, порушивши традицію, за якою сезони починалися і закінчувалися в січні-лютому кожного року.

Сюжет оповідав про те, як двоє молодих людей, Шотаро Хідарі і Філіп, ведуть приватну детективну діяльність, знаходячи і знешкоджуючи монстрів Допантів. Сюжет використовував метод дилогій — в першому епізоді напарники отримували замовлення на нове розслідування, зустрічали Допанта, програвали йому, а в наступному дізнавалися хто він і перемагали, після чого здавали в поліцію. Костюм Дабла був зроблений з двох половин різного кольору, де при перетворенні дві людини зливалися в одного Камен Райдера з роздвоєною особистістю (один з героїв покидав своє тіло і переміщався в тіло іншого). Згодом з'явилася форма, в якій тіла героїв зливалися в одному Райдері, що складався з трьох сегментів. Монстри в сезоні були звичайними людьми і подібно до Дабла перетворювалися на монстрів за допомогою USB-пристроїв Гайя Меморі. Фінальними атаками Райдери не вбивали монстрів, а просто розбивали їхні USB-пристрої. Крім того, герої використовували у своїх розслідуваннях маленьких роботів-трансформерів, які трансформувалися зі звичайних побутових приладів.

Сезон вже після прем'єри мав значний успіх, а на стадії виходу шостого епізоду був визнаний одним з найкращих сезонів серіалу. Спочатку будучи комічним, сезон швидко став похмурішим, намагаючись наслідувати нуар. Ширилися чутки, що сезон закінчиться на 52-му епізоді, але в підсумку фінальним став 49-й[16].

Цей і випущені пізніше сезони інколи називають Новою Хейсей-ерою, або пост-Декейдом за характерні особливості[17]. Серед них виділяють:

 • Новий період трансляції (старт у вересні і завершення в серпні, згодом ці дати змістилися на вересень-жовтень);
 • Літні фільми до сезону за місяць до початку наступного;
 • Зміна в логотипах сезонів «Masked Rider» на «Kamen Rider»;
 • Виділення пари головного і другорядного Райдерів, навіть якщо їх більше двох (напр. «Kamen Rider W»: Дабл і Аксель; «Kamen Rider Fourze»: Форз і Метеор);
 • Пояси називаються Драйверами (Double Driver, OOO Driver, Fourze Driver, WizarDriver, Sengoku Driver);
 • Мініатюрні роботи-помічники, які досі зустрічалися тільки в «Hibiki»;
 • Кожен головний Райдер має, крім стандартної, червону і жовту або золоту форму костюма;
 • У всіх сезонах пост-Декейда є Райдер-жінка;
 • Дружній персонаж з загадковим минулим, пов'язаний з антагоністами сезону (Філіп, Анк, Кенго і т. д.);

Kamen Rider OOO (2010—2011)

Високі рейтинги «Дабла» надали компанії Toei сил і 5 вересня 2010 стартував 21-й сезон — «Kamen Rider OOO». Сюжет розповідав про те, як альтруїст Ейджі Хіно отримав від загадкової літаючої руки Анка магічні медалі і пояс, щоб стати Камен Райдером Оузом для боротьби з монстрами Грідами, пробудженими від 800-літнього сну. Гріди створювали з надмірних бажань людей монстрів Яммі. Сезон був знову наповнений новими ідеями, зокрема, темами Райдерів і монстрів стали магічні медалі, а кожна форма була заснована на одразу трьох тваринах. Також сезон затвердив ідею з роботами-трансформерами, які допомагають героям. Подібно Даблу, сюжет використовував метод дилогій, але вже з меншою наскрізністю. Через падаючі рейтинги в другій половині серіалу почали прискорювати і покращувати сюжет, що знову дещо підняло рейтинг. Сезон отримав 48 епізодів.

Також під час сезону вийшов вже восьмий фільм про Ден-О, який зібрав у себе всіх головних Райдерів Сьова і Хейсей періодів, а також 5 персонажів інших токусацу 70-х[18].

Kamen Rider Fourze (2011—2012)

Камен Райдери Форз і Візард (косплей)

Падаючі рейтинги «ООО» змусили компанію Toei терміново переглядати плани. Цього разу темою Райдера стала космічна техніка, а монстрів — сузір'я. Вперше з часів Ківи творці не стали показувати вже в перших епізодах кілька нових форм. Сюжет «Kamen Rider Fourze» оповідав про старшокласника-хулігана Гентаро Кісарагі, який отримав від свого однокласника спеціальний пояс з тумблерами, успадкований від батька, і став Камен Райдером Форз, щоб боротися з монстрами Зодіартами, в яких перетворюються інші учні. Також тут у героя була ціла команда підтримки, яка носила назву Камен Райдер Клубу.

Райдери сезону мали досить дитячий «іграшковий» дизайн. Дух сезону був ще більш комедійним, ніж в «Ден-О», причому тут основний гумор приносив саме головний герой своїм характером і надмірною емоційністю. Рюсей Сакута (Камен Райдер Метеор), навпаки, був серйозним персонажем і вніс в сезон драму. Однак, незважаючи на це, сезон виявився неуспішним, і отримав низькі рейтинги, які зробили його найневдалішим сезоном періоду Хейсей. Всього вийшло 48 епізодів[19].

Kamen Rider Wizard (2012—2013)

Після провалу Fourze компанія Toei прийняла рішення відмовитися від постійного гумору і повернути в серіал більш серйозний настрій. 2 вересня 2012 вийшов 23 сезон серіалу — «Kamen Rider Wizard». Головним героєм був відьмак Харута Сома, який був використаний в жертвоприношенні для викликання демонів Фантомів, але вцілів, не втративши надію на порятунок. В результаті він отримав від таємничого Білого Мага пояс ВізарДрайвер, і став використовувати силу Камен Райдера Візарда для боротьби з Фантомами. Джерелом сил йому служили магічні Персні Чаклунів (англ. Wizard Rings), що активуються дотиком руки з кільцем до пряжки пояса. Фантоми ж брали силу від людського відчаю, проникаючи в їхні болючі спогади і даючи оманливі надії. Вперше Візард з'явився у фільмі «Kamen Rider Fourze the Movie: Everyone, Space Is Here!», де допоміг Форзу і Метеору в боротьбі з Дванадцятьма Гороскопами. Також він епізодично був показаний в останньому епізоді «Форзе».

Починаючись як сезон, схожий за атмосферою з трьома попередніми, незабаром дух сезону став практично як у «Ківи», тобто компанія Toei дійсно повернула серіалу звичний серйозний дух. Рейтинги сезону незабаром стали на помітно вищими, ніж у двох попередніх, а цікавий магічний сюжет додав сезону популярності. Також у цьому сезоні з'явився новий Райдер жіночої статі — Камен Райдер Мейджил, яка стала четвертим Райдером сезону (всього їх було 7). У підсумку успіх сезону настільки перевершив очікування, що «Камен Райдер Візард» був продовжений до 53 епізодів, ставши на свій час найдовшим сезоном XXI століття. Він закінчився в кінці вересня, в результаті чого прем'єра наступного сезону була зрушена на жовтень.

Натхненна успіхом «Візарда», Toei вирішила продовжити виробництво серйозних сезонів, але впроваджуючи при цьому незвичайні ідеї[20].

Kamen Rider Gaim (2013—2014)

6 жовтня 2013 почався 24-й сезон серіалу, який отримав назву «Kamen Rider Gaim». Він поєднує в собі дві теми: фрукти (швидше плоди, оскільки використовуються також шишка, жолудь і горіх) і самураї. Для хеншіну і зміни форм використовуються Насіння-Замки (англ. Lock Seeds). Одна з відмінних рис «Гайма» — наявність декількох конкуруючих груп Райдерів. Події сезону відбуваються в місті Заваме, яким управляє корпорація «Іггдразиль (англ. Yggdrasil Corporation)». Серед підлітків та молоді там прийнято влаштовувати змагання з вуличних танців. Суперечки вирішуються боями маленьких монстрів — Інбессів (англ. Inbess), прикликуваних Насіннями-Замками. Але Інбесси починають проникати в місто самі по собі і виростати до велетенських розмірів. Головний герой Кота Казураба, який нещодавно залишив свій танц-клуб, щоб знайти роботу, починає війну з цими монстрами з метою захищати людей і знайти зниклого лідера свого клубу Юю. Положення ускладнюють інші Райдери, які конкурують з Котою в цих битвах, сприймаючи їх як змагання. Сезон набуває серйозності в 20-х епізодах, коли виявляється, що Кота власноручно вбив Юю ще в першому епізоді, коли той став Інбессом, а «Yggdrasil Corporation» за допомогою Райдерів намагається врятувати світ, якому залишилося існувати щонайбільше 10 років[21].

Попри заплутаний сюжет, поділений на кілька арок, цікавих персонажів та напружений фінал, сезон отримав дещо менші рейтинги за попередника. Тривав 47 епізодів.

Kamen Rider Drive (2014—2015)

5 жовтня 2014 року стартував 25-й сезон під назвою «Kamen Rider Drive». Сценаристом став Ріку Санджо, вже відомий роботою над «Kamen Rider W». Головний герой Шінноске Томарі, офіцер поліції, який втратив на одному з завдань напарника, переходить у Спеціальний відділ поліції. Цей відділ займається незвичайними випадками, за якими, як пізніше з'ясовується, стоять загадкові електронні істоти Роідмуди. В експериментальному поліцейському автомобілі під назвою «Трідорон» Шінноске виявляє пояс, який мимоволі робить його Камен Райдером Драйвом. В цьому сезоні активно використовувався персональний автомобіль Драйва, який забезпечував зміну режимів Райдера за допомогою спеціальних шин і атаки, в тому числі традиційний «Райдер Кік». Тривав 48 епізодів[22].

Kamen Rider Ghost (2015—2016)

4 жовтня почався «Kamen Rider Ghost»[23]. Темою сезону стали привиди, а головним героєм — Такеру Тенкуджі, батько якого був мисливцем на привидів і помер 10 років тому. Такеру одного дня отримує підписану батьком таємничу посилку і гине від нападу привидів, але повертається у світ живих загадковим відлюдником, котрий доручає йому боротися з привидами, користуючись магічним поясом та сферами Айконами (англ. Eyecon), в яких містяться душі видатних осіб. Такеру мусить за 99 днів знайти ще 15 Айконів, інакше помре назавжди. В своїх пригодах він дізнається, що привиди є прибульцями зі світу Ґанма. Принц цього світу прагне створити «досконалий» світ чистої логіки, для чого планує захопити наш. Тривав сезон 50 епізодів[24].

Kamen Rider Amazons (2016)

У квітні 2016 року стартував веб-серіал «Kamen Rider Amazons», заснований на «Kamen Rider Amazon» 1974 року. На відміну від інших серіалів франшизи 2010-х, які мають значну частку комічності, «Amazons» мав похмуру атмосферу, криваві сцени і орієнтувався на дорослу аудиторію. Оповідав про жертв експериментів фармакологічної корпорації, які з часом перетворюються на людоїдних чудовиськ амазонів. Але з-поміж них є й ті, що намагаються побороти свій голод і захистити людей від інших амазонів. Такими постають хворий і відлюдькуватий Харука Міцузава та зухвалий і грубий Джін Такаяма, володарі поясів, що дозволяють контролювати їхню силу. Було заплановано 13 епізодів[25], а в червні стало відомо, що серіал продовжиться на другий сезон навесні 2017[26].

Другий сезон стартував 7 квітня 2017. Події відбуваються через кілька років, коли більшість амазонів знищено. Несподівано чудовиська набувають здатності заражати інших людей, перетворюючи їх на амазонів. Головними героями є син Джіна на ім'я Чіхіро та штучно вирощена дівчина Ю[27].

Kamen Rider Ex-Aid (2016—2017)

Провідною темою цього сезону стали відеоігри. Інтерн Ходжо Ему, незібраний, проте відважний і вірний справі порятунку людей, дізнається про нову хворобу. Віруси баґстери, що існують як в реальному, так і цифровому світі, вражають людей. Проте лікарня Ходжо виявляється експериментальним центром боротьби з ними. Перетворюючись на супергероїв, лікарі здатні лікувати заражених у згенерованих ігрових рівнях. Тривав 45 епізодів[28][29].

Kamen Rider Build (2017—2018)

Розпочатий 3 вересня 2017. Події розгортаються в альтернативній Японії, що була розділена на три частини артефактом «Скринька Пандори», доставленим десять років тому на Землю з Марса. Головного героя, фізика Сенто Кірію, який страждає на амнезію, наймає Інститут просунутої фізики матерії Тоуто для вивчення артефакта. Паралельно Сенто бореться проти чудовиськ, створених корпорацією «Фауст» з метою захистити людей і дізнатися своє минуле[30].

Kamen Rider Zi-O (2018—2019)

Останній сезон епохи Хейсей. Розпочався 2 вересня 2018. Його темою є самі Їздці в масці, на яких може перетворюватися головний герой Соґо Токіва. З антиутопічного майбутнього, де Соґо став тираном, прибуває дівчина Цукойомі, щоб врятувати його від повстанців, які хочуть вбити юнака до того як він захопить владу. Тим часом виявляє себе організація, котра створює чудовиськ на основі героїв минулого. Цукойомі доручає Токіві протистояти їм, ставши Їздцем в масці Zi-O[31].

Адаптації[ред. | ред. код]

Таїланд[ред. | ред. код]

В 1974, «Chaiyo Productions» випустила «Hanuman and the Five Riders» (Хануман і п'ять Райдерів). В його виробництві використовувалися кадри з фільму до сезону «Kamen Rider X» під назвою «Five Riders Vs. King Dark».

Тайвань[ред. | ред. код]

З 1975 по 1976, «Tungstar Company Limited in Taiwan» створила серіал «Super Riders», заснований на кількох японських сезонах і фільмах:

 • The Super Rider V3 на основі Kamen Rider V3 (1975)
 • The Five Of Super Rider на основі Kamen Rider X (1976)
 • The Super Riders на основі Kamen Rider vs. Shocker і Kamen Rider vs. Hell Ambassador (1976)

США[ред. | ред. код]

В 1995 «Saban» створила дитячий серіал «Masked Rider» після досить успішної адаптації «Super Sentai» як «Power Rangers» і «Metal Hero Series» як «VR Troopers» та «Beetleborgs».

Masked Rider (1995—1996)

З 1995 по 1996 тривав «Masked Rider», представлений як спін-офф до «Mighty Morphin Power Rangers». Являв собою переобку 9-го сезону — «Kamen Rider Black RX». Крім сезону «Kamen Rider Black RX», використовувалися деякі елементи з інших пізніших фільмів, а саме з «Kamen Rider ZO» і «Kamen Rider J». В Японії практично всі шанувальники оригінального «Kamen Rider» поставилися до цього серіалу вкрай негативно. Шотаро Ісіноморі публічно заявив, що шкодує про те, що «дозволив спотворити» свій серіал і надалі порвав усі зв'язки з «Saban».

У США серіал також не користувався успіхом, що стало очевидно в травні 1996-го року після закінчення показу 1-го сезону. У результаті восени того ж року були поспішно показані 13 серій з 2-го сезону, які встигли зняти до цього часу, і серіал було закрито без логічного завершення. Тим не менш «Masked Rider» викликав інтерес у американських глядачів до японського оригіналу[32].

Kamen Rider: Dragon Knight (2008—2009)

У 2006 почалася робота над новим американським серіалом «Kamen Rider: Dragon Knight», заснованим на «Kamen Rider Ryuki». Він був орієнтований на більш дорослу аудиторію, тому мав місцями похмуру атмосферу і складний сюжет. Наприкінці 2008-го року відбулася перед-прем'єра першого епізоду, а в січні 2009-го стартував повний телевізійний показ. Окрім США «Kamen Rider: Dragon Knight» транслювався в Бразилії, Мексиці і Венесуелі.

Серіал показувався і в самій Японії, де був продубльований японськими акторами, багато з яких самі грали в «Kamen Rider Ryuki», або інших японських токусацу.

Американський канал CW4Kids вирішив не показувати у себе два фінальних епізоди (39 і 40), а лише виклав їх на своєму сайті, пояснивши своє рішення низькими рейтингами. 26 грудня, на епізоді 38, серіал офіційно закінчився на каналі, хоча не закінчився сюжетно. Проте глядачі зустріли серіал дуже позитивно[33].

Список продуктів Kamen Rider[ред. | ред. код]

Телесеріали[ред. | ред. код]

Серіали Епохи Сьова

Серіали епохи Хейсей

Телевізійні спешали[ред. | ред. код]

Сьова

 • All Together! Seven Kamen Riders (1976)
 • Immortal Kamen Rider Special (1979)
 • Birth of the 10th! Kamen Riders All Together! (1984)
 • This Is Kamen Rider Black (1987)
 • Kamen Rider 1 through RX: Big Gathering (1988)

Хейсей

 • Ultraman vs. Kamen Rider (Co-production with Tsuburaya Productions) (1993)
 • Kamen Rider Kuuga: First Dream Of The New Year (2000)
 • Kamen Rider Agito Special: Another New Transformation (2001)
 • Kamen Rider Ryuki Special: 13 Riders (2002)
 • Kamen Rider Blade: New Generation (2004)
 • 35th Masked Rider Anniversary File (2006)
 • Kamen Rider G (2009)

Фільми[ред. | ред. код]

Сьова

 • Go Go Kamen Rider (1971)
 • Kamen Rider Vs. Shocker (1972)
 • Kamen Rider Vs. Hell Ambassador(1972)
 • Kamen Rider V3 (1973)
 • Kamen Rider V3 vs. the Destron Monsters
 • Kamen Rider X (1974)
 • Kamen Rider X: Five Riders Vs. King Dark (1974)
 • Kamen Rider Amazon (1975)
 • Kamen Rider Stronger (1975)
 • Kamen Rider: Eight Riders vs. Galaxy King (1980)
 • Kamen Rider Super-1 (1981)
 • Kamen Rider Black: Hurry to Onigashima (1988)
 • Kamen Rider Black: Fear! Evil Monster Mansion (1988)
 • Kamen Rider: Stay in the World — 3D theme park special (1989)

Хейсей

 • Shin Kamen Rider: Prologue (1992)
 • Kamen Rider ZO (1993)
 • Kamen Rider J (1994)
 • Kamen Rider World-3-D theme park special (1994)
 • Kamen Rider Agito: Project G4 (2001)
 • Kamen Rider Ryuki: Episode Final (2002)
 • Kamen Rider 555: Paradise Lost (2003)
 • Kamen Rider Blade: Missing Ace (2004)
 • Kamen Rider Hibiki & The Seven Senki (2005)
 • Kamen Rider: The First (2005)
 • Kamen Rider Kabuto: God Speed Love (2006)
 • Kamen Rider Den-O: I'm Born! (2007)
 • Kamen Rider: The Next (2007)
 • Kamen Rider Den-O & Kiva: Climax Deka (2008)
 • Kamen Rider Kiva: King of the Castle in the Demon World (2008)
 • Saraba Kamen Rider Den-O: Final Countdown (2008)
 • Cho Kamen Rider Den-O & Decade Neo Generations: The Onigashima Warship (2009)
 • Kamen Rider Decade: All Riders vs. Dai-Shocker (2009)
 • Kamen Rider × Kamen Rider W & Decade: Movie War 2010 (2009)
  • Kamen Rider Decade: The Last Story
  • Kamen Rider W: Begins Night
  • Movie War 2010
 • Kamen Rider × Kamen Rider × Kamen Rider The Movie: Cho-Den-O Trilogy (2010)
  • Episode Red: Zero no Star Twinkle
  • Episode Blue: The Dispatched Imagin is Newtral
  • Episode Yellow: Treasure de End Pirates
 • Kamen Rider W Forever: A to Z/The Gaia Memories of Fate (2010)
 • Kamen Rider × Kamen Rider OOO & W Featuring Skull: Movie War Core (2010)
  • Kamen Rider Skull: Message for Double
  • Kamen Rider OOO: Nobunaga's Desire
  • Movie War Core
 • OOO, Den-O, All Riders: Let's Go Kamen Riders (2011)
 • Kamen Rider OOO Wonderful: The Shogun and the 21 Core Medals (2011)
 • Kamen Rider × Kamen Rider Fourze & OOO: Movie War Mega Max (2011)
  • Beginning: Fight! Legendary Seven Riders
  • Kamen Rider OOO: Ankh's Resurrection, the Medals of the Future, and the Leading Hope
  • Futo, The Conspiracy Advances: Gallant! Kamen Rider Joker
  • Kamen Rider Fourze: Nade-Shiko Ad-Vent
  • Movie War Mega Max: Gather! Warriors of Glory
 • Kamen Rider × Super Sentai: Super Hero Taisen (2012)
 • Kamen Rider Fourze the Movie: Space, Here We Come! (2012)
 • Kamen Rider × Kamen Rider Wizard & Fourze: Movie War Ultimatum (2012)
  • Kamen Rider Fourze
  • Kamen Rider Wizard
  • Movie War Ultimatum
 • Kamen Rider × Super Sentai × Space Sheriff: Super Hero Taisen Z (2013)
 • Kamen Rider Wizard in Magic Land (2013)
 • Kamen Rider × Kamen Rider Gaim & Wizard: The Fateful Sengoku Movie Battle (2013)
  • Kamen Rider Wizard: The Promised Place
  • Kamen Rider Gaim: Sengoku Battle Royale
  • Sengoku Movie Battle
 • Heisei Riders vs. Shōwa Riders: Kamen Rider Taisen feat. Super Sentai (2014)
 • Kamen Rider Gaim: Great Soccer Battle! Golden Fruits Cup! (2014)
 • Kamen Rider × Kamen Rider Drive & Gaim: Movie War Full Throttle (2014)
  • Kamen Rider Gaim: The Advancing Last Stage
  • Kamen Rider Drive: A Challenge from Lupin
  • Movie War Full Throttle
 • Super Hero Taisen GP: Kamen Rider 3 (2015)
 • Kamen Rider Drive: Surprise Future (2015)
 • Kamen Rider × Kamen Rider Ghost & Drive: Movie War 2016 (2015)
 • Kamen Rider 1 (2016)

Ігри за мотивами серіалу[ред. | ред. код]

Карткові

Відеоігри

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • Ісіноморі засновував первісну ідею на вже готовому матеріалі — в 1970-му році він випустив мангу «Scull Man», де фігурувала людина в масці, яка здійснювала помсту своїм ворогам. Жорстка манга з напруженим сюжетом стала дуже популярною і навіть культовою в Японії. Також Ісіноморі додав в концепцію теми кіборгів і мутантів, а також злочинної підпільної організації, взявши їх з іншої своєї манги — «Cyborg 009».
 • За легендою, перед початком виробництва Ісіноморі ніяк не міг вибрати остаточний вигляд нового героя з-поміж намальованих ним прототипів. Ісіноморі довірив вибір своєму п'ятирічному синові, який вказав на малюнок героя в шоломі з рисами коника.
 • Місячна Тінь став першим злим Їздцем у Масці і аж до 2002-го року залишався єдиним.
 • Дабл не був першим головним персонажем токусацу, який складався з двох половин різних кольорів (такими були Android-Kikaider, Kikaider 01 і Metalder), але першим, де в одному тілі одночасно поєднувалися два героя.
 • В «Kamen Rider Hibiki» одяг героїв знищувався в процесі трансформації.
 • Тема фруктів вперша була використана ще до «Kamen Rider Gaim» в «Kamen Rider Den-O», де вигляд Імаджіна Момотароса у Формі Меча (Sword Form) був заснований на персику.
 • В честь серіалу названо два астероїди: 12408 Fujioka і 12796 Kamenrider[34].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж A Brief History of Kamen Rider
 2. Фільм має дві версії: 48-хвилину і 60-хвилинну, де міститься кілька сцен, які краще прояснюють багато аспектів сюжету.
 3. GekiDan. A Brief History of Kamen Rider - JEFusion. www.jefusion.com. Процитовано 2015-09-23. 
 4. A GUIDE TO THE KAMEN RIDER FRANCHISE. kamenriderguide.weebly.com. Процитовано 2015-09-23. 
 5. 「仮面ライダークウガ」特集. www.toei-video.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 6. Kamen Rider Agito
 7. テレビ朝日. Kamen Rider Ryuki , 仮面ライダー龍騎. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 8. テレビ朝日. Kamen Rider Faiz, 仮面ライダー555. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 9. テレビ朝日. Kamen Rider Blade, 仮面ライダー剣(ブレイド). www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 10. Kamen Rider Hibiki, テレビ朝日|仮面ライダー響鬼. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 11. Kamen Rider Kabuto, テレビ朝日|仮面ライダーカブト. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 12. Kamen Rider Den-O, テレビ朝日|仮面ライダー電王. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 13. Kamen Rider Kiva , テレビ朝日|仮面ライダーキバ. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 14. див. Сентай
 15. Kamen Rider Decade, テレビ朝日|仮面ライダーディケイド. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 16. Kamen Rider Double, テレビ朝日|仮面ライダーW(ダブル). www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 17. Heisei Kamen Rider Series Phase 2. Процитовано 2015-09-23. 
 18. Kamen Rider OOO , テレビ朝日|仮面ライダーオーズ/OOO. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 19. Kamen Rider Fourze, テレビ朝日|仮面ライダーフォーゼ. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 20. Kamen Rider Wizard, 仮面ライダーウィザード|テレビ朝日. Процитовано 2015-09-23. 
 21. Kamen Rider Gaim, 仮面ライダー鎧武/ガイム. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 22. Kamen Rider Drive, 仮面ライダードライブ. www.tv-asahi.co.jp. Процитовано 2015-09-23. 
 23. Staff Details Revealed for Kamen Rider Ghost. The Tokusatsu Network. Процитовано 2015-08-09. 
 24. 仮面ライダーゴースト. 東映オフィシャルサイト (ja-JP). Процитовано 2016-02-01. 
 25. 仮面ライダー生誕45周年のメモリアル・イヤーに“仮面ライダーアマゾン”がAmazonで完全新生!その名も「仮面ライダーアマゾンズ」!. 東映オフィシャルサイト (ja-JP). Процитовано 2016-04-18. 
 26. Kamen Rider Amazons Season 2 Announced. Henshin Justice Unlimited. 2016-06-01. Процитовано 2016-08-14. 
 27. Amazonプライム・ビデオ 「仮面ライダーアマゾンズSeason 2」4月7日配信!. 東映オフィシャルサイト (ja-JP). Процитовано 2017-07-16. 
 28. 仮面ライダーエグゼイド NEW KAMEN RIDER COMING!! (ja-JP). Процитовано 2016-08-14. 
 29. New Kamen Rider Series, Ex-Aid, Registered - The Tokusatsu Network (en-US). 2016-06-13. Процитовано 2016-08-14. 
 30. 商標速報bot (2017-06-05). 東映株式会社により「仮面ライダービルド / KAMEN RIDER BUILD」が商標登録出願されていることが、公開商標公報から明らかになりました。出願番号は2017-67871~2017-67892です。pic.twitter.com/LPAdYwt9gy. @trademark_bot. Процитовано 2017-07-16. 
 31. 仮面ライダージオウ|テレビ朝日. www.tv-asahi.co.jp (ja). Процитовано 2018-09-23. 
 32. Masked Rider на IMDB
 33. Kamen Rider: Dragon Knight на IMDB
 34. JPL Small-Body Database Browser 小惑星他

Посилання[ред. | ред. код]