Larix occidentalis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Модрина західна
Larix occidentalis 16822.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Модрина (Larix)
Вид: L. occidentalis
Біноміальна назва
Larix occidentalis
(Nuttall 1849)
Larix occidentalis range map 4.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Larix occidentalis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Larix occidentalis
EOL logo.svg EOL: 1033612
IPNI: 262444-1
ITIS logo.svg ITIS: 183417
IUCN logo.svg МСОП: 42315
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3327

Larix occidentalis (Модрина західна, англ. western larch, фр. mélèze occidental) — вид модрин родини соснових. Етимологія: лат. occidēns — «захід», лат. -alis — використовується для формування прикметника.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Канада (Британська Колумбія); США (Айдахо, Монтана, Орегон, Вашингтон). Модрина західна росте в горах, на висоті від 600 м і 2100 м над рівнем моря, як правило, на сіро-коричневих, добре осушених підзолистих гірських ґрунтах, помірної кислоти. Клімат холодний, з прохолодним літом і вологою зимою, річна кількість опадів коливається від 450 мм до 875 мм, більша частина їх — це сніг. Може зустрічатися в чистих насадженнях; на початковій стадії після порушення (наприклад, пожежа) панівним може бути Pinus contorta var. latifolia, і Pinus ponderosa в певних областях; пізніше Pinus monticola, Pseudotsuga menziesii, Abies grandis і Abies lasiocarpa, нарешті Thuja plicata і Tsuga heterophylla займають їх місце.

Опис[ред. | ред. код]

Листя та зрілі шишки

Дерева до 50 м заввишки; довгий чистий стовбур сягає 200 см в діаметрі на рівні грудей; крона коротка, конічна. Кора тонка і лущиться молодою, у дорослих дерев стає товстою (до 15 см), глибоко борозенчастою, червонувато-коричневою. Гілки горизонтальні, іноді опущені в нижній частині крони. Бруньки темно-коричневі. Голки довжиною 2-5 см шириною 0,65-0,80 мм, товщиною 0,4-0,6 мм, м'які, блідо-зелені, стаючи яскраво-жовтими восени. Насіннєві шишки овальні, коли закриті, яйцевидні, коли відкриті, розміром 2-3 × 1,3-1,6 см, на вигнутих стебельцях. Пилок 71-84 мкм діаметром. Насіння червонувато-коричневе, корпус 3 мм, крило 6 мм. 2n = 24.

Найвище відоме дерево роду Модрина належить виду Larix occidentalis, воно росте близько Грін-Крік в англ. Umatilla National Forest, штат Орегон. Висота 58,5 м діаметр на рівні грудей 138 см (Van Pelt 2000). Вік дерева 920 років, повідомлявся по числу кілець від пня в суцільних рубках поблизу Кранбрук, Британська Колумбія (Stoltmann 1993).

Використання[ред. | ред. код]

Західна модрина є важливим джерелом деревини. Вона може вирости до величезних розмірів з прямим стовбуром і швидко росте у висоту, хоча збільшення в обхваті займає більше часу. Деревина міцна, тверда і сильна і використовується для довгих жердин, залізничних шпал, шахтної деревини, тонкої фанери, та як балансова деревина для паперової промисловості. Смола з деревини має корисні водорозчинні властивості й використовується для різних промислових продуктів, особливо застосовуваних для чорнильного, фарбового і офсетного друку. Використання цього виду в озелененні обмежене, хоча насадження мають добре рости в холодному кліматі. Насіння важливою їжею для деяких птахів, зокрема Carduelis pinus, Acanthis, Loxia leucoptera.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Ніякі конкретні загрози не були визначені для цього виду. Цей вид присутній в кількох охоронних територіях.

Посилання[ред. | ред. код]