Модрина сибірська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Модрина сибірська
Siberian-larch.jpg
Модрина сибірська в Монреальському ботанічному саду
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Ряд: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Модрина (Larix)
Вид:
Модрина сибірська (L. sibirica)
Біноміальна назва
Larix sibirica
Ledeb., 1833
Синоніми

Larix russica

Commons-logo.svg Вікісховище: Larix sibirica

Модрина сибірська[1] (Larix sibirica Ledeb., лиственниця[2]) — дерево родини соснових (Pinaceae), її шишки завдовжки до 4 см насінні луски запушені рудуватим пушком. Ці види є лісотвірними породами у хвойних і мішаних лісах. Світлолюбні рослини.

Опис[ред. | ред. код]

Це дерево 24–30 м заввишки зі стовбуром до 116 см у діаметрі у Сибіру. Листки 2.5–5 см або більше в довжину, стрункі, гострокінцеві, глибоко кілясті на нижній поверхні.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Деревинна, танідоносна, фарбувальна, жиро- і ефіроолійна, смолоносна, лікарська, камеденосна, пилконосна, декоративна й фітомеліоративна рослина. Модрина сибірська — одна з найкращих деревних порід. Деревина її за зовнішніми ознаками схожа на деревину сосни. Вона важка, тверда, міцна, порівняно добре колеться, не жолобиться, стійка проти гниття, добре зберігається у воді, має високі механічні властивості. Негативні властивості: важко обробляється і сплавляється (багато колод тоне), під час сушіння дуже розтріскується.

Модрина сибірська, крім терпентину, дає велику кількість камеді, яка має назву «гумілярікс». Деревина модрини містить до 5% камеді, яку можна добути, екстрагуючи водою. Крім того, на стовбурах модрини, що піддалась дії пожежСибіру), в дуплах і при основі стовбурів утворюються напливи камеді досить великих розмірів. Камедь придатна для виготовлення акварельних фарб, клею, емульсій у фармацевтичній промисловості, а також для виробництва сірників.

Модрина сибірська рекомендується для лісомеліоративних насаджень у Лісостепу і на Поліссі. Придатна для полезахисних лісосмуг, прияружних і прибалкових насаджень. Її висаджують також по тальвегах балок, де інші породи потерпають від заморозків.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Larix sibirica // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Яната Н. Українські народні назви рослин. — Нью-Йорк: Українська Вільна Академія Наук у США, 1973. — стор. 49

Джерела[ред. | ред. код]