OpenDocument

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Open Document Format (OpenDocument, ODF, скорочено від OASIS Open Document Format for Office Application — відкритий формат документів для офісних застосунків) — відкритий формат файлів документів для зберігання й обміну офісними документами, доступними для редагування, в тому числі текстовими документами (такими як нотатки, звіти й книги), електронними таблицями, малюнками, базами даних, презентаціями. ODF являє собою не тільки файловий формат для зберігання документів, заснований на XML і незалежний від програм і платформ, але і набір вимог до організації читання, запису і обробки подібних документів у застосунках. Цей стандарт розроблений індустріальною спільнотою OASIS, що займається розробкою і просуванням відкритих стандартів, і базується на XML-форматі, первісно створеному для OpenOffice.org. 3 травня 2006 року прийнятий як міжнародний стандарт ISO/IEC 26300.

Стандарт спільно та публічно розроблений різними організаціями, доступний усім і може використовуватись без обмежень. Він є альтернативою приватним закритим форматам, включно з DOC, XLS і PPT (формати вживані у Microsoft Office), а також формату «Microsoft Office Open XML» (із цим форматом пов'язані різні ліцензійні обмеження, які не дають можливості використовувати його конкурентам).

Поточна версія[ред. | ред. код]

У жовтні 2011 року міжнародний консорціум OASIS затвердив фінальний варіант специфікації OpenDocument 1.2 (ODF) як стандарт OASIS. ODF 1.2 відтепер офіційно став наступником випущеного в 2002 році стандарту ODF 1.0 і рекомендований для широкого впровадження.

Специфікація OpenDocument 1.2 підготовлена ​​незалежним технічним комітетом, за участю експертів з таких компаній, як Sun/Oracle, IBM, Novell, Microsoft і Nokia. Крім комерційних компаній, у розвитку специфікації брали участь розробники з відкритих проектів OpenOffice.org, LibreOffice, Gnumeric, KOffice Calligra Suite, AbiWord, WebODF, lpOD і ODF Toolkit, в яких ODF 1.2 підтримується вже принаймні три роки. Усього на підготовку специфікації OpenDocument 1.2 було витрачено майже п'ять років.

Наступним етапом стане просування ODF 1.2 в ролі міжнародного стандарту ISO/IEC JTC1, що потребують оновлення специфікації ISO/IEC 26300:2006. Очікується, що процес затвердження буде носити формальний характер, бо специфікація вже отримала схвалення у більшості виробників галузі та підтримується в багатьох продуктах.

З найцікавіших нововведень OpenDocument 1.2 можна відзначити техніку опису формул Open Formula, підтримку метаданих RDF, можливість використання розширених цифрових сигнатур і низку дрібних поліпшень, спрямованих на спрощення переносимості даних між різними класами офісних застосунків.

Специфікація складається з трьох частин: Загальна схема ODF, OpenFormula (формули для електронних таблиць) і Модель упаковки даних в ODF-контейнер. Стандарт ODF застосовний для створення, редагування, перегляду, обміну та архівування документів, які можуть являти собою текстові документи, презентації, електронні таблиці, растрові графічні матеріали, векторні малюнки, схеми й інші типи контенту.

Прикладні програми, що підтримують формат[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]