Roblox

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Roblox (Роблокс)
Roblox Logo 2022.svg
Roblox logo 2017.svg
Розробник Roblox Corporation
Видавець Roblox Corporation
Дистриб'ютор Microsoft Store, App Store, Google Play і Amazon Appstored
Жанр(и) багатоосібна онлайнова рольова гра і масова багатоосібна онлайнова гра
Платформа Microsoft Windows, macOS, Xbox One, Android, iOS і Windows 10 Mobile
Дата випуску вересень 2006
Режим гри багатокористувацька гра і одноосібна відеогра
Технічні деталі
Носій цифрове завантаження[d]
Офіційний сайт(англ.)
CMNS: Roblox у Вікісховищі

Roblox (також відомий як DynaBlocks) — онлайн-платформа для створення ігор. Користувачі можуть створювати власні ігри в Roblox Studio (див. нижче), грати в ігри, створені іншими користувачами, а також створювати та вигадувати одяг для свого Roblox-персонажа. Деякі товари в каталозі Roblox можна купити за ігрову валюту — Robux[1].

Історія[ред. | ред. код]

Roblox створили 2004 року американці Девід Башуцкі та Ерік Кассел. Більшу частину часу платформа була відносно невеликою, почавши суттєве розширення після 2015 року, це зростання було прискорене пандемією COVID-19[2].

До 2019 року компанія залучила $865 млн інвестицій, 2020 року вийшла на фондову біржу Нью-Йорка через прямий лістинг[3]. Першого ж дня її оцінка становила $45 млрд.[4]

У Roblox можна грати безкоштовно, в грі доступні покупки через віртуальну валюту «Robux». У серпні 2020 року Roblox мав 164 млн активних користувачів щомісяця, включаючи більше половини всіх американських дітей віком до 16 років[3].

Система гри[ред. | ред. код]

Гра дозволяє взаємодіяти практично з будь-якими з наявних у грі об'єктів. Для взаємодії потрібно наблизитися до об'єкту й клацнути на відповідну клавішу[5].

Roblox Studio[ред. | ред. код]

Гра дозволяє користувачам створювати власні місця й міні-ігри, використовуючи Roblox Studio[6]. Будь-який користувач може завантажити Roblox Studio на свій комп'ютер і створювати місця (англ. Places). Плейси можна буде опублікувати на свій профіль в Roblox. Також творці можуть використовувати ігрову валюту в своїх міні-іграх — Robux. За них можна купувати товари або послуги в грі.

Гравці[ред. | ред. код]

Roblox дозволяє гравцям купувати, продавати і створювати свої віртуальні товари, які можна знайти в каталозі Roblox [Архівовано 8 березня 2019 у Wayback Machine.][7]. Сорочки (Shirts), Футболки (T-Shirts) і Штани (Pants) може купити кожен, але тільки учасники Клубу будівельників (англ. Builders Club) можуть створювати і продавати Сорочки та Штани. І тільки адміністратори Roblox можуть створювати і продавати Капелюхи (Hats), Аксесуари (Gear) і Пакети (Bundles).

Групи[ред. | ред. код]

Групи[8] дозволяють користувачам Roblox об'єднуватися з іншими користувачами. Лідери груп можуть їх рекламувати на сайті Roblox, керувати групою і запрошувати чи видаляти учасників.

Групи використовуються як спосіб організовувати різні типи спільнот і команд, починаючи від груп розробки ігор і закінчуючи кланами Roblox. Групи можуть публікувати свої власні товари, такі як одяг та ігри. Зароблені кошти йдуть на групові фонди. Групові кошти можуть використовуватися для запуску реклами для групи або ігор під іменем групи і можуть бути розподілені між учасниками через систему групової виплати.

Події[ред. | ред. код]

Події (англ. Events)

У Roblox іноді проводяться реальні події та віртуальні заходи[9]. Одним з таких подій є Конференція розробників Roblox, яка регулярно проводиться в Сан-Хосе, Каліфорнія. Вони проводять віртуальні заходи з полювання на великодні яйця… Щороку і раніше розміщували такі заходи, як BloxCon. Інший тип Event — це продажі, які зазвичай відбуваються в Америці, такі як Чорна п'ятниця, День пам'яті і День праці (англ. Labour Day).

Ігрова валюта[ред. | ред. код]

Roblox має власну ігрову валюту, яка називається Robux. За неї можна купувати одяг, речі, анімації та багато іншого[7]. Так само, можна купити спеціальні привілеї, які будуть давати деякі речі, такі як Robux, можливість робити групи, додаткові Robux's і інше. За Robux's можна створити VIP сервер[10]. Раніше була валюта TIX, за яку можна було купувати Robux's[11] .

Обмін[ред. | ред. код]

Обмін (англ. Trade)

Щоб обмінюватися речами, потрібно мати підписку Builder's Club (укр. — Клуб Будівельників). У гравця з підпискою доступний обмін речами. Раніше можна було обмінюватися TIX'ами. Для того, щоб подати запит на обмін речей, потрібно зайти на сторінку гравця, і поруч з трьома крапками буде кнопка Trade. За допомогою обміну можна помінятися речами з іншими гравцями.

Ігри[ред. | ред. код]

Roblox розміщує багато популярних ігор створених на цій платформі. Станом на травень 2020, деякі найпопулярніші ігри на Roblox мали понад 10 мільйонів активних гравців на місяць. Станом на серпень 2020 року, понад 20 ігор отримали мільярд відвідувань і понад 5000 ігор — мільйон відвідувань гравцями.[12]

Видавець ігор Джо Ференч (Joe Ferencz) зауважив у виданні TechCrunch, що ігри на Roblox здебільшого відходять від традицій відеоігор жанру F2P і спрямовані скоріше на моментальне задоволення. Тож гравці на платформі радше уникають тривалих і детальних туторіалів.[13]

Продаж іграшок[ред. | ред. код]

У січні 2017 року Roblox Corporation заявили, що вони купують іграшкову компанію Jazwares, яка зробила популярні ліцензовані іграшки та фігурки героїв дитячих мультфільмів (Свинка Пеппа, Черепашки Ніндзя тощо). Вони продаються майже в всьому світі. Щоб робити іграшки для популярних гравців у Roblox з різними деталями на зразок LEGO.

Капіталізація компанії[ред. | ред. код]

Компанія Roblox стала найдорожчим розробником відеоігор, сягнувши ринкової капіталізації у понад 62 мільярди доларів станом на листопад 2021 року.[4]

Фінансові показники[ред. | ред. код]

Roblox посіла третє місце за виторгом серед відеоігор у 2020 році. Гра принесла розробникам 2,29 мільярда доларів США, поступившись лише PUBG та Honor of Kings компанії Tencent.[14]

Головний актив компанії — власна віртуальна валюта Robux, на покупку якої гравці у 2020 році витратили 1,9 мільярда доларів. Також Roblox заробляє на активних розробниках — вони продають власні віртуальні товари на платформі, а компанія знімає комісію у розмірі 50 % за кожну транзакцію.[4]

Виторг компанії за третій квартал 2021 року зріс на 102 % — до 509 мільйонів доларів. Чисті збитки за цей проміжок часу стали у рази менші — 77 мільйонів доларів.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Parent's Guide - Roblox. Roblox (амер.). Архів оригіналу за 5 березня 2019. Процитовано 2 червня 2018. 
  2. Levy, Ari (8 квітня 2020). While parents Zoom, their kids are flocking to an app called Roblox to hang out and play 3D games. CNBC (англ.). Архів оригіналу за 9 квітня 2020. Процитовано 16 квітня 2022. 
  3. а б How Roblox avoided the gaming graveyard and grew into a $2.5B company. TechCrunch (амер.). Процитовано 16 квітня 2022. 
  4. а б в г Компанія Roblox очолила список найдорожчих розробників відеоігор: як їй це вдалося. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 18 листопада 2021. Процитовано 18 листопада 2021. 
  5. Roblox Online. gamesgo.net (укр.). Процитовано 16 квітня 2022. 
  6. Roblox Studio (англ.). Roblox Support. Архів оригіналу за 6 грудня 2018. Процитовано 2 червня 2018. 
  7. а б The Catalog (англ.). Roblox Support. Архів оригіналу за 20 лютого 2020. Процитовано 2 червня 2018. 
  8. Groups – Roblox Support (англ.). en.help.roblox.com. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 2 червня 2018. 
  9. Events and Social Media – Roblox Support (англ.). en.help.roblox.com. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 2 червня 2018. 
  10. Vip servers - Roblox Support. http://wiki.roblox.com. Архів оригіналу за 18 червня 2018. Процитовано 10 березня 2019. 
  11. Tix. Roblox Wikia. Архів оригіналу за 21 липня 2018. Процитовано 10 березня 2019. 
  12. Gamers are logging millions of hours a day on Roblox. The Economist. 21 серпня 2020. Архів оригіналу за 28 березня 2021. Процитовано 22 серпня 2020. 
  13. Ferencz, Joe (27 березня 2021). 5 mistakes creators make building new games on Roblox. TechCrunch. Архів оригіналу за 28 березня 2021. Процитовано 28 березня 2021. 
  14. Games and interactive media earnings rose 12% to $139.9B in 2020. SuperData Research. Nielsen Company. 6 січня 2021. Архів оригіналу за 6 січня 2021. Процитовано 6 січня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]

  • roblox.com — офіційний сайт Roblox (англ.)