Девон (графство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Девон
St Petroc's flag of Devon
Прапор Девону
Девіз Ради графства: Auxilio divino (Божою допомогою)
Географія
Статус Церемоніальне і (дрібніше) неметропольне графство
Регіон Південно-Західна Англія
Площа
Загальна4-е місце в Англії
6707 км2
Адміністративна3-є місце в Англії
6564 км2
Адміністративний центрЕксетер
ISO 3166-2GB-DEV
Код ONS
NUTS 3 UKK43
Демографія
Населення1 135 000
Місце в Англії11-е
Густота169 на км2
Адм. нас.750 100
Місце в Англії12-е
Етнічний склад 98.7% White
Адміністративний поділ
  1. Ексетер
  2. Східний Девон
  3. Середній Девон
  4. Північний Девон
  5. Торридж
  6. Західний Девон
  7. Південний Гамс
  8. Тейнбридж
  9. Плімут
  10. Торбей
Мапа
Мапа
 Девон (графство) у Вікісховищі

Де́вон або Девоншир (англ. Devon, МФА /ˈdɛvən/) — графство на південному-заході Англії[1][2].

Географія

[ред. | ред. код]

Графство має площу 6720 км².

Основні міста: Ексетер (адміністративний центр), Плімут. Курорти Пейнтон, Торкей, Тейнмаут, Ілфраком[en].

Річки: Дарт, Екс, Тамар.

Національні парки: Дартмур, Ексмур, пташиний заказник і заповідник морської природи Ланді в Бристольському каналі.

Демографія

[ред. | ред. код]

Станом на середину 2019 року населення графства становило приблизно 1 194 000 осіб.

Історія

[ред. | ред. код]

Девон став однією з перших областей Англії, заселених в кінці останнього льодовикового періоду. Близько 6000 років до н. е. перші мисливці та збирачі оселилися в районі Дартмура, вони вирубали велику частину дубових лісів, що росли на території нинішніх боліт. Від тих часів в Дартмурі залишилось 500 неолітичних стоянок.

У 43 році нашої ери римляни прийшли на південно-західний півострів Англії, а до 55 року вони окупували весь регіон, який населяли, згідно з дослідженнями історика Вільяма Кемден. Думноні — кельтський народ, від імені якого і пішла назва «Девон». Римляни протримали майбутнє графство під окупацією 250 років. Однак воно не так сильно зазнало римському впливу, як сусідні Дорсет та Сомерсет, головним чином римські сліди виявляються в нинішній столиці Ексетері та місті Топшемі, заснованому римлянами як морський порт.

Приблизно в 410 році римляни залишили Девон, а на основі римських поселень утворилося бритська держава Думнонія. У середині IX століття його поглинув Уессекс.

З часів норманського завоювання Англії Девон служив ареною багатьох громадянських конфліктів і військових дій — включаючи Війну Червоної і Білої троянди, повстання самозванця Перкина Варбека в 1497 році, Західне повстання (відбулося через реформації церкви) 1549, звичайно ж, не обійшла графство і Англійська революція. У 1688 році приїзд Вільгельма Оранського почав Славну революцію в Бріксемі.

Економіка

[ред. | ред. код]

Будучи з самого початку графством аграрної економіки, Девон, як і Корнуолл що лежить на захід нього, розвинений слабкіше, ніж інші південні графства, через спад у традиційних галузях виробництва — особливо в рибальській, добувній та сільськогосподарській. Епідемія ящура, що вибухнула в 2001 році дуже сильно пошкодила місцевому господарству.

Після того як в XIX столітті в Девон провели залізницю, в графстві процвітали приморські курорти — чому сприяли як місцевий м'який клімат, так і історична спадщина вкупі з чудовою природою. Однак з середини XX століття в країні спостерігався спад приморського туризму, і лише в останні роки[коли?] почалося деяке відродження туристичного інтересу до графства — в основному через національні парки. У 2004 році дохід від цієї індустрії склав 1,2 мільярда фунтів. У XXI століття туризм став опорою девонської економіки.[3]

Виробляються молочні продукти і продукти вівчарства, сидр; на півдні добувають каолін, в Дарлінгтоні роблять скло, у Хонітоні — мереживо.[джерело?]

Відомі люди

[ред. | ред. код]

Відомі люди: Френсіс Дрейк, Джон Гоукінс, Чарльз Кінгслі, Роберт Скотт, Бректон Генрі, Едмунд Ліч.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Devon | county, England, United Kingdom. Encyclopedia Britannica. Архів оригіналу за 5 вересня 2015. Процитовано 22 жовтня 2015.
  2. Visit Devon - The official Devon tourist board site. www.visitdevon.co.uk. Архів оригіналу за 31 жовтня 2015. Процитовано 22 жовтня 2015.
  3. https://web.archive.org/web/20090326065518/http://www.devon.gov.uk/tourism_trends_2005.pdf