Револьвер: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 36: Рядок 36:
* Помітна частина порохових газів під час [[постріл]]у витікає крізь щілину між [[Ствол (зброя)|стволом]] і барабаном, тобто марно втрачається частина енергії заряду. Цю ваду ліквідовано в деяких системах (Наган зр. 1895 р.) ціною значного ускладнення конструкції.
* Помітна частина порохових газів під час [[постріл]]у витікає крізь щілину між [[Ствол (зброя)|стволом]] і барабаном, тобто марно втрачається частина енергії заряду. Цю ваду ліквідовано в деяких системах (Наган зр. 1895 р.) ціною значного ускладнення конструкції.


* Осі [[Камора (зброя)|камори]] і ствола не можуть збігатися ідеально. Внаслідок цього [[куля]], коли входить в ствол, може деформуватися і навіть втрачати частину свого матеріалу. Це хибно впливає на точність. Приклад системи, що не має цього недоліку — знов же Наган 1895 р.
* Осі [[Камора (зброя)|камори]] і ствола не можуть збігатися ідеально. Внаслідок цього [[куля]], коли входить в ствол, може деформуватися і навіть втрачати частину свого матеріалу. Це негативно впливає на точність. Приклад системи, що не має цього недоліку — знов же Наган 1895 р.


* Точність — ствол револьвера розташований значно вище відносно руки стрільця, ніж у пістолетів, тому при пострілі виникає більшій перекидальний [[Момент сили|момент]]. Цієї вади не мають нечисленні системи, які стріляють з нижньої [[Камора (зброя)|камори]] барабану, а не з верхньої.
* Точність — ствол револьвера розташований значно вище відносно руки стрільця, ніж у пістолетів, тому при пострілі виникає більшій перекидальний [[Момент сили|момент]]. Цієї вади не мають нечисленні системи, які стріляють з нижньої [[Камора (зброя)|камори]] барабану, а не з верхньої.

Версія за 20:45, 23 січня 2013

Германський револьвер XVI ст. з коліщатим замком
Файл:1847Colt Walker.jpg
Капсульний револьвер Кольт Уокер 1847 р. (США) з відкритою рамою
Файл:Smith & Wesson No. 3 Third Model Russian 867.jpg
Знана «Російська модель» Сміта і Вессона, 1860-ті рр. Ствол з барабаном відкидаються на шарнірі вниз, і екстрактор автоматично виштовхує з барабану всі набої.
Револьвер системи Нагана, зр. 1895 р. (Бельгія-Росія), довгий час був на озброєнні в Російській Імперії та СРСР
Сучасний револьвер Сміт-Вессон M625-6 (США) з відкидним барабаном. Зліва — «прискорювач заряджання» (speed-loader) на шість набоїв.

Револьве́р (англ. revolver — від англ. revolve — обертатися) — індивідуальна багатозарядна нарізна короткоствольна стрілецька зброя з барабаном, що обертається, для стрільби на дистанцію до 100 м.

Револьвер з'явився в XVI ст. Широкого розповсюдження набув тільки з 30-х роках XIX ст., після створення вдалої капсульної конструкції, продукованої Кольтом в США. В Російській імперії з кінця 19 століття і в СРСР в 20-40-х рр. перебував на озброєнні револьвер системи Леона Нагана. У першу половину XX століття як зброя армії поступово витіснений автоматичним пістолетом. Водночас продовжує широко використовуватись як зброя самозахисту та зберігається на озброєнні поліції у деяких країнах.

Калібр більшості бойових револьверів становить 7,62 — 11,43 мм, місткість барабану — 5 — 8 патронів.

Конструкція

Рама

Рама револьвера може бути:

  • незамкненою — відкритою зверху, як на капсульніх Кольтах. Вона технологічно проста, але не досить жорстка. Не вживається з 70-х рр. XIX ст.;
  • такою, що розмикається. Частина рами разом зі стволом і барабаном відкидається на шарнірі. Така схема спрощує перезаряджання, але дуже чутлива до стану шарніра та замка рами. Була розповсюджена в другій половині XIX ст., насамперед на багатьох моделях Сміт-Вессон;
  • цільною. Така рама найжорсткіша і дозволяє використовувати набої будь-якої потужності. Переважна більшість сучасних револьверів має цільну раму.

Ствол

Барабан

Ударно-спусковий механізм

Переваги перед самозарядним пістолетом

  • Надійність. У повністю зарядженому і готовому до бою револьвері не зведена жодна пружина (тоді як в самозарядному пістолетi — як мінімум пружина магазина). Револьвер роками може лежати в стані повної боєготовності і в потрібний момент вистрілити. Крім того, механіка револьвера приводиться в рух мускульною силою стрільця, а не пороховими газами, тому не зазнає перевантажень.
  • Револьверу не потрібний окремий запобіжник — якщо курок не зведений, унаслідок випадкового падіння, удару тощо, револьвер не вистрілить завдяки конструкції ударно-спускового механізму. В останні десятиріччя подібні рішення вживають і в пістолетах.
  • Після осічки можна вистрілити другий раз, просто натиснувши на спусковий гачок. У пістолеті для цього треба пересмикнути затвор.

Недоліки

  • Кількість набоїв в барабані обмежена. На практиці більшість револьверів середнього та великого калібру є 5- чи 6-зарядними, інакше барабан був би занадто великим та важким (трапляються зразки навіть на кількадесят набоїв, але вони є технічним курйозом). Магазин багатьох пістолетів містить 8-10 і більше набоїв.
  • Технічна скорострільність револьверу зазвичай нижча, а час перезарядження довший, ніж пістолета. Деякі конструкції передбачували швидку заміну барабана, але носити з собою заряджені барабани не так зручно, як пласкі магазини до пістолета. Відомі системи револьверів з автоматичним викиданням гільз з барабану, і навіть з дозаряджанням барабану з додаткового магазину на кшталт пістолетного, але вони були настільки складні і ненадійні, що про їх розповсюдження не було й мови. Максимум, чим конструктори спромоглися прискорити процес заряджання револьвера — це екстрактори, що дозволяють одним рухом руки викинути з барабану всі гільзи, і особливі пристрої для заряджання в барабан разом декількох набоїв (англ. speed-loaders). Втім, окремі майстри, як от американець Джері Мікулек (en:Jerry Miculek), здатні стріляти з револьвера в темпі до 6-8 пострілів на секунду і перезаряджати за долі секунди.
  • Помітна частина порохових газів під час пострілу витікає крізь щілину між стволом і барабаном, тобто марно втрачається частина енергії заряду. Цю ваду ліквідовано в деяких системах (Наган зр. 1895 р.) ціною значного ускладнення конструкції.
  • Осі камори і ствола не можуть збігатися ідеально. Внаслідок цього куля, коли входить в ствол, може деформуватися і навіть втрачати частину свого матеріалу. Це негативно впливає на точність. Приклад системи, що не має цього недоліку — знов же Наган 1895 р.
  • Точність — ствол револьвера розташований значно вище відносно руки стрільця, ніж у пістолетів, тому при пострілі виникає більшій перекидальний момент. Цієї вади не мають нечисленні системи, які стріляють з нижньої камори барабану, а не з верхньої.
  • Габарити — пістолет зазвичай коротший, тонший і легший за револьвер аналогічного калібру при тієї ж довжині ствола.

Автоматичні револьвери

Ще до широкого розповсюдження автоматичних пістолетів набув певного поширення автоматичний револьвер Webley-Fosbery. Барабан револьвера приводився в рух не зусиллям на спусковий гачок, а силою віддачі, що забезпечувало дещо вищу точність стрільби, в порівнянні із звичайними револьверами. За часів Першої світової війни цей револьвер був на озброєнні Королівських повітряних сил Великобританіі. Втім, автоматичні револьвери були занадто складні та дорогі у виробництві, а більшість недоліків револьвера залишилися їм притаманні, тому автоматичні револьвери не набули помітного розповсюдження. Відомі лише декілька систем, що вироблялися серійно.

Джерела

  • The Nagant revolvers (Download) by Gerard Henrotin — H&L Publishing / HLebooks.com
  • Жук А. Б. Энциклопедия стрелкового оружия. — М.: Воениздат, 1998.

Посилання

Шаблон:Link GA