Карлові Вари

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карлові Вари
Karlovy Vary
Герб Прапор
Карлові Вари
Розташування міста Карлові Вари
Основні дані
Країна Чехія
Регіон Карлові Вари
Засноване 1370
Населення 53 737 (2011)
Площа міста 59.1 км²
Телефонний код 420 353
Географічні координати 50°14′ пн. ш. 12°52′ сх. д. / 50.233° пн. ш. 12.867° сх. д. / 50.233; 12.867Координати: 50°14′ пн. ш. 12°52′ сх. д. / 50.233° пн. ш. 12.867° сх. д. / 50.233; 12.867
Міська влада
Веб-сторінка http://www.karlovy-vary.cz офіційна
Мер міста Петр Кулганек
Карлові Вари з висоти пташиного польоту
Вид на центр міста

Ка́рлові Ва́ри (чеськ. Karlovy Vary, нім. Karlsbad) — курортне місто в Чехії, розташоване на заході історичної області Богемія між Крушними горами та Карловарською верховиною при впадінні р. Тепла до р. Огрже, адміністративний центр Карловарського краю. Карлові Вари відомі як лікувальний курорт завдяки наявності тут гарячих джерел мінеральної води, що мають цілющі властивості.

Назва[ред.ред. код]

Карлові Вари отримали свою назву на честь імператора Карла IV, який заснував на території міста замок в 1358 році.

Історія[ред.ред. код]

Доктор Фабіан Соммер, у своїй книзі про використання карловарських вод, виданої в 1571 , він так переказує цю легенду:

«Розповідають, що одного разу Карл IV відправився на полювання в лісисті місця з горами і долинами, в яких нині б'ють гарячі джерела. У місцевих лісах було достаток дичини . Під час полювання один з собак погнався за дикою твариною і потрапив в вир , з якого бив сильний струмінь гарячої води. Пес завив від болю.

Мисливці, які почули жалібне виття, поспішили до нього на допомогу, вважаючи, що його поранив переслідуваний звір. Видовище, постало їх очам, було незвичайне. Мисливці підійшли ближче, витягли собаку з виру, а потім і самі спробували гарячу воду, так перелякавшу їх вірного друга.

Про подію сповістили імператора Карла IV, який через деякий час відправився з численною дружиною до цього місця, щоб особисто подивуватися незвичайному явищу природи. У присутності своїх лікарів мудрий правитель зауважив, що ця гаряча вода може запобігти багатьох важких хвороб, і «є дуже корисна і додає сили». Після цього він скористався водою, (кажуть, що у нього боліла нога) і відчув полегшення і поліпшення. Зрадів цьому правитель і тут же наказав, щоб все місце було заселене, а навколо джерела побудовані будинки.

Місце, на якому імператор використовував воду, було за свідченням там, де ще недавно стояли громадські курортні будівлі, а нині там побудована ратуша . Недалеко від неї вибивається джерело, прохолодна вода якого струмує не надто швидко. Кажуть, що в давні часи там був витесаний із скелі трон , на якому сидів правитель, і тому його називали троном імператора Карла. Цей трон не зберігся, а на цьому місці була побудована ратуша . Після того, як вода його вилікувала, імператор Карл наказав на цьому місці побудувати нове місто. Він хотів також зміцнити міські стіни, але плани його були порушені іншими важливими подіями. Про те, що все сталося саме так, свідчать численні залишки оборонної стіни, які можна побачити під Оленячим каменем. На Оленячому камені до цих пір можна знайти провалля підвального склепіння. Літні люди розповідають, що імператор Карл припускав побудувати на цій горі фортецю для захисту Карлових Вар. І назва містечка нагадує про свого відкривача - називається він курорт імператора Карла, Карлові Вари.»

Перша згадка про поселення Вари (чеськ. Wary) походить з 1250 р., з 1370 р. мають статус вільного королівського міста. До 1945 р. Карлові Вари входили в історичну Судетську область і більшість населення розмовляло німецькою мовою. Саме в місцевому театрі вождь судетських німців Конрад Ганлайн проголосив у співпраці з нацистами з Німеччини, що Чехословацька республіка порушує права німецького населення і тим тиснув на центральну владу, допомагаючи розбити державу.

Персоналії[ред.ред. код]

Туризм[ред.ред. код]

Карлові Вари — популярне місце туризму, особливо для міжнародних знаменитостей, які приїжджають сюди для відпочинку та лікування мінеральними джерелами і чистим повітрям. Щорічно місто відвідає приблизно 2 мільйони туристів із 77 країн світу, переважно короткочасних, в тому числі 50 000 гостей лікується. В місті, передусім у курортній зоні, знаходиться багато пансіонів, санаторіїв, готелів, з них кілька чотиризіркових та п'ятизіркових. Найвідомішим з них є «Грандготель Пупп» (чеськ. Grandhotel Pupp). Місто також відоме своїм міжнародним кінофестивалем і популярним чеським лікером «карловарська бехерівка».

Курорт[ред.ред. код]

У Карлових Варах на поверхню виходить мінеральна вода з кількох гарячих джерел у більш ніж 80 місцях. Джерела схожі за хімічним складом, але мають різний вміст вуглекислого газу і температуру — від 39 до 73 градусів Цельсія. З них 19 державними законами визнані «природними цілющими джерелами».

Найвідоміші джерела:

Культурні пам'ятки[ред.ред. код]

Храми[ред.ред. код]

 • руїни костелу св. Лингарта з 13. ст.
 • греко-католицька церква св. Андрія з 1500 р. колишній римо-католицький костел
 • Костел св. Марії Магдалини з 1737 р.
 • протестантський костел св. Петра і Павла з 1856 р.
 • англіканський костел св. Луки з 1877 р.
 • правословна церква св. Петра і Павла з 1898 р.

Музеї[ред.ред. код]

 • Краєзнавчий музей Карлові Вари
 • Музей Яна Бехера (чеськ. Ján Becher muzeum) — музей лікерного заводу з 1967 р.
 • Музей «Мозер» — музей склоробного заводу всесвітньовідомої торговельної марки «Мозер»
 • «Галерея мистецтва» (чеськ. Galerie umění)
 • Музей «Золотий ключ»
 • Музей дорогоцінного каміння та ювелірних виробів (чеськ. Muzeum drahokamů a šperků )

Театри[ред.ред. код]

 • Міський театр
 • Театр «кишеня» (чеськ. Divadlo Kapsa) Карловарський музичний театр
 • Театр «Гусовка»
 • Театр «Дагмар» (чеськ. Divadlo Dagmar)

Галерея[ред.ред. код]

Панорамний вид Карлових Вар

.

Джерела[ред.ред. код]