Ковила пірчаста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ковила пірчаста
Stipa-pennata-fruiting.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
- Судинні (Tracheophyta)
- Насінні (Spermatophyta)
- Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Тонконогові (Poaceae)
Рід: Ковила (Stipa)
Вид: Ковила пірчаста
Біноміальна назва
Stipa pennata
(L., 1753)
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Stipa pennata

Ковила пірчаста (Stipa pennata) — рослина роду Ковила родини Тонконогові.

Біологія виду[ред.ред. код]

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина. Стебла 40-70 см заввишки. Листки в сухому стані згорнуті, 0,8-1 мм в діаметрі, у розгорнутому вигляді 0,9-2,3 мм шириною, голі. Молоді листки мають на кінчику китичку волосків, яка легко відпадає. Язички у листків генеративних пагонів 2-3 мм завдовжки, а у вегетативних — 1-2 мм. Волоть 10-20 см завдовжки, вузька, стиснута. Нижня квіткова луска 19(21) см завдовжки, дві крайові полоски волосків не доходять до основи остюка. Остюк 25-43 см завдовжки, двічі колінчастозігнутий, білопірчастий. Цвіте у травні-червні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням.

Поширення[ред.ред. код]

Поширений в лісостеповій і степовій зонах Євразії від Забайкалля та гір Ср. Азії до пн.сх. Франції та пд. Швеції, а також на Балканах і в гірських степах Закавказзя.

Поширення в Україні[ред.ред. код]

В Україні — Волино-Подільська височина, лісостепова (частіше на Лівобережжі), степова зони. За регіонами: Рівненська, Київська, Сумська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Хмельницька, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Полтавська, Харківська, Донецька, Луганська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області, АР Крим. Популяції невеликі за розміром, але численні, домінує на значних площах схилів, степових цілинних решток. У більшості випадків — дрібні локалітети на перегинах еродованих та кам'янистих схилів з окремими куртинами.

Умови місцезростання[ред.ред. код]

Один з найбільш мезофітних видів ковили України. Едифікаторного значення набирає на плакорних ділянках з потужними малогумусними чорноземами, рідше — на схилах з виходами на поверхню карбонатних порід, на пд. переважно на схилах пн. експозиції. Мезоксерофіт.

Загрози, охорона[ред.ред. код]

Загрозами є розорювання степів та нераціональне природокористування — надмірний випас, забудова, забруднення степів, часті пали та ін. Занесена до Червоної книги України, природоохоронний статус — вразливий. Охороняється в Українському степовому, Луганському, «Медобори» ПЗ, НПП «Подільські Товтри», «Святі Гори», у заказниках та пам'ятках природи. Вирощують в Донецькому ботанічному саду НАН України.

Посилання[ред.ред. код]