Кремнійорганічні сполуки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вуглецево-кремнієвий зв'язок

Кремнійорганічні сполуки — органічні сполуки, до складу яких входить кремній, безпосередньо зв'язаний з вуглецем.

Класи сполук[ред.ред. код]

  • алкіл(арил)силани RnSiH4-n;
  • алкіл(арил) галогенсилани RnSiX4-n;
  • алкіл(арил)алкоксисилани RnSi(OR)4-n;
  • алкіл(арил)заміщені силани RnSi;
  • алкіл(арил)гідроксисилани RnSi(OH)4-n;
  • алкіл(арил)аміносилани RnSi(NH2)4-n.

Систематизація[ред.ред. код]

Відомі кремнійорганічні сполуки, в яких атом кремнію зв'язаний з металом або з сіркою чи азотом. Найважливішими кремнійорганічними сполуками є ефіри і галогенефіри ортокремнієвої кислоти. Кремнійорганічні сполуки набули великого значення після того, як було розроблено методи синтезу високомолекулярних кремнійорганічних сполук, які широко застосовують у різних галузях техніки у вигляді кремнійорганічних каучуків, кремнійорганічних полімерів та інших.

Кремнійорганічні сполуки можуть бути синтезовані багатьма різними способами: взаємодією хлорсиланів з цинк- або ртутьорганічними сполуками, літійорганічних сполук з алкілхлорсиланами, алкілуванням галогенгідридсиланів вуглеводнями та ін.

Переважна більшість алкіл(арил)галогенсиланів — безбарвні рідини, які димлять на повітрі, лише окремі представники їх при звичайних умовах — тверді кристалічні продукти, добре розчиняються в органічних розчинниках, легко розкладаються водою.

Алкіл(арил)алкоксисилани набули широкого застосування у вигляді рідких полімерів, клеїв, смол, лаків тощо. Це безбарвні рідини, які добре розчиняються в органічних розчинниках, з водою не змішуються.

Джерела[ред.ред. код]


Реторта Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.