Карбонові кислоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Загальна формула

Карбонові кислоти – органічні сполуки, що містять одну або декілька карбоксильних груп COOH. За кількістю цих груп розрізняють одноосновні (бензойна, оцтова кислота), двоосновні (щавелева, малонова, фталева, азелаїнова кислота) та багатоосновні (лимонна кислота).

До складу К. к. можуть входити також інші функціональні групи, наприклад, –OH, –NH2, –C=O. К. к. значно слабші за мінеральні кислоти. Ароматичні К. к. сильніші за насичені аліфатичні. Утворюють солі та різні похідні речовини: галогенангідриди, аміди, естери. Мають різноманітне промислове застосування і велике біологічне значення.

У молекулах К. к., як і в молекулах спиртів, містяться гідроксильні групи, унаслідок чого кислоти виявляють деяку схожість із спиртами. Але в кислотах гідроксильна група перебуває під впливом групи атомів карбоксилу, в той час як в спиртах на неї впливає вуглеводневий радикал. Вплив карбонільної групи на гідроксил проявляється, зокрема, в тому, що атом водню гідроксильної групи в кислотах значно більш «кислотний», ніж у спиртах: легше заміщується металом і може відщеплюватися у вигляді катіона, наприклад:

CH3COOHCH3COO + H+

З лугом ці кислоти утворюють солі:

CH3COOH + NaOHCH3COONa + H2O

Карбонові кислоти є слабкими кислотами, тому їх солі зазнають гідролізу. Залежно від числа карбоксильних груп в молекулі, карбонові кислоти підрозділяються на одноосновні (суфікс -ова), двоосновні (суфікс -диова), триосновні (суфікс -триова), тощо.

Назви карбонових кислот[ред.ред. код]

Систематична назва Структурна формула Традиційна назва
Метанова кислота Н-СООН Мурашина кислота
Етанова кислота СН3 - СООН Оцтова кислота
Бутанова кислота С3Н7 - СООН Масляна кислота
Пентанова кислота С4Н9 - СООН Валеріанова кислота
Гексанова кислота С5Н11 - СООН Капронова кислота
Гексадеканова кислота С15Н31 - СООН Пальмітинова кислота
Октадеканова кислота С17Н35 - СООН Стеаринова кислота
Проп-2-енова кислота СН2 = СН - СООН Акрилова кислота
Октадец-9-енова кислота СІ7Н33 - СOOН Олеїнова кислота
Бутандіова кислота НООС - СН2 - СН2 - СООН Бурштинова кислота

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]