Лапландія (ландскап)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лапландія (ландскап)
Landskap Lappland
Герб Swedish Lapland.png
Герб Лапландії
 
Країна Швеція Швеція
Регіон: Норрланд
Лени: Вестерботтен, Норрботтен, Ємтланд; єпархія Лулео
Площа 109 702 км²

Лапландія (швед. Lappland) — історична провінція в північній Швеції, у регіоні Норрланд. Найбільша за площею провінція Швеції, цей регіон називають «останньою пустелею Європи». Багато письменників, художників і артистів були натхненні краєвидами Лапландії. І у легендах про місце мешкання про Санта Клауса йдеться про цей край. Населення Лапланду — 93 780 осіб (статистика за 2011 р.)[1]. Щільність заселення території людьми — усього 0,9 чоловік/км². ЦЄЧ — UTC+1 (Літній час — UTC+2).

Географія[ред.ред. код]

Терени Лапландії були занесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Містить найстаріші та найкрасивіші області та провінції, національні парки Північної Європи, наприклад, національний парк Сарек, створений в 1909 році. Лапланд має площу 109 702 квадратних кілометрів (близько 42 300 квадратних миль), що майже дорівнює території Португалії.

До даного ландскапу входять Лулео єпархія та лени: на півдні Вестерботтен, на сході — Норрботтен, на південний захід — Ємтланд.

Цей ландскап Лапланд межує з Ямтландом та Онгерманландом на півдні, на заході межує з Норвегією, а на північному сході — з Фінляндією. Коло чверті теренів від усієї Швеції є в Лапландії. Лапланд був подовжений на схід.

Національні парки[ред.ред. код]

Озера[ред.ред. код]

Ріки[ред.ред. код]

Найбільші населені пункти[ред.ред. код]

Клімат[ред.ред. код]

Лапландія має вологий помірно-континентальний холодний клімат. Далеко на півночі — полярний клімат. Взимку температура може опуститися нижче −40 °C, але середня температура січня від −10 °C до −15 °C. Влітку, Лапландія, незважаючи на північне розташування має досить теплу погоду до 25-30 градусів за Цельсієм. Річна кількість опадів в горах Лапландії між 1000 і 1500 міліметрів. В Абіску падає досить низький рівень опадів у відношенні до цілої країни, в середньому лише 300 мм на рік, у зв'язку з «дощовою тінню» Західних гір.

Флора і фауна[ред.ред. код]

На заході виділяється гірська флора, особливо у північно-західній частині. Переважають невисокі дерева, в тому числі берези та інші нижчі рослини. У тундрі не ростуть дерева, але можуть бути тільки низькі чагарники й трави, що можуть пустити коріння в мерзлу землю. Багато видів лілій та орхідей квітнуть на гірських схилах. Далі на схід домінує хвойні породи. Крім того, болота, як і скрізь на півночі Швеції, звичайні. На болотах ростуть болотні рослини і морошка, інші низькорослі чагарники, за ними щільно ростучими болото майже ховається. Переважають типові для даної області тварини, як наприклад північний олень, лось, росомаха і рись. А також, що знаходяться під загрозою зникнення вид лисиць, більшість з яких живе в західній частині гірського ланцюга. Часто зустрічаються навіть лемінги, полярний заєць, бобер. На гірських пустках живуть деякі види птахів, де вони харчуються в основному великою кількістю комарів улітку навколо вологих боліт.

Історія[ред.ред. код]

Svpmap lappland.png
 • Перше письмова згадка про дану ділянку землі була в листі короля Магнуса Еріксона в 1340 р., де він видає правила стосовно Лапландії, зазначає виділення нерухомості й землі християнам, вказує на сплату ними податків королеві, і використання закону і звичаю Гельсінгланду[2][3].
 • До XVI ст. сучасна Лапландія називалась старовинним Лапмарк (швед. Lappmarken), у зв'язку з оподаткуванням та наданням пільг в зоні торгівлі кочових лапландців (саамів).
 • Дільниця Лапландії в Швеції була утворена в сучасних межах у 1752 році. Реструктуровано у 1766 р., і дещо змінювався її склад надалі.
 • У 1809 р. Російська імперія анексувала східну частку шведського королівства, і утворено було Велике князівство Фінляндське, що поділило Лапландію на шведську та фінську частки, кожна з яких існує і до нині. І щодо сучасної назви регіону Лапландія місцеве населення Швеції та Фінляндії часто вживає слова Лапланд (швед. Lappland) та Лапі (фін. Lappi), Лапонія (англ. Laponia). Що не слід плутати з культурним регіоном саамів — Самланд (швед. Sameland), (англ. Sápmi), або історичним поняттям Лапмарк (швед. Lappmarken). Сучасна загальна кількість мешканців Лапландії (у Швеції та Фінляндії) — 125 000 осіб[4].

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

 • Сучасний адміністративний устрій з населеними пунктами даного ландскапу утворений у 1971 році.

Лен Вестерботтен[ред.ред. код]

 1. Ликселе (комуна)
 2. Дурутеа (комуна)
 3. Мало (комуна)
 4. Сурселе (комуна)
 5. Стуруман (комуна)
 6. Вільгельміна (комуна)
 7. Оселе (комуна)

Лен Норрботтен[ред.ред. код]

 1. Арвідсяур (комуна)
 2. Ар'єплуг (комуна)
 3. Йоккмокк (комуна)
 4. Єлліваре (комуна)
 5. Кіруна (комуна)

Символи ландскапу[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Культура[ред.ред. код]

Спорт[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Folkmängd i landskapen den 31 december 2011". Statistiska centralbyrån. Läst 21 november 2012. (швед.)
 2. K. Magnus Erikssons frihetsbref för dem, som nedsätta sig i Lappmarken, dat. Telge d. 16 Mars 1340.". Handlingar rörande Skandinaviens historia XXIX. 1848. sid. 16-18 (швед.)
 3. Wallerström, Thomas (1995). Norrbotten, Sverige och medeltiden: problem kring makt och bosättning i en europeisk periferi, del I. Lund Studies in Medieval Archaeology 15:1. sid. 49-50. (швед.)
 4. Statistics Sweden (as of December 31, 2005) (швед.)

Посилання[ред.ред. код]