Лінгам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Традиційне підношення квітів Лінґам в Варанасі

Лінґам, Шіва лінґам або Лінґа (санскр. लिङ्गं) — фалічний символ в індуїзмі, символ бога Шиви.

Вигляд і символіка[ред.ред. код]

Слово «лінґам» має кілька значень у санскриті — знак, мітка, характеристика. У «Шіва-пурані» сказано: «Лінґа — це відмітний знак, за допомогою якого можна дізнатися про природу будь-кого».

Статуя лінґама — короткий циліндричний стовп з закругленною вершиною. Шанування Шіви в образі лінґама було поширене в Індії з давніх часів, особливо на півдні.

У «Лінґа-пурані» і в «Шіва-пурані» лінґам є проявленим образом Вічного Непроявленого Шіви, що перебуває поза часом, простором, якостями, формою тощо. Згідно з шіваїтськими Пуранами лінґам є причиною існування матеріального Всесвіту.

« Лінґа — символ творчої енергії бога. Шіва-бог-запліднювач, і тисячі прочанок йдуть в уславлені храми Шіви щоб притиснутися животом до цього символу бога, благаючи послати їм нащадків. У храмах Шіви практично не буває інших зображень, окрім Шівалінґама - лінґі Шіви. Його витесують із каменю і вміщують углиб темного закутка. А над лінґою підвішують діряву посудину, з якої постійно крапає вода. Шіва лінґам, як правило, зображається разом із Йоні (пор.укр. лоно) — кільцем при його основі. Йоні символізує жіноче начало — Шакті (досл. сила). Вона символізує пробудження чоловічого начала.[1]  »

Історія походження[ред.ред. код]

Одного разу, коли Шіва та Парваті розважалися й милувалися на горі Кайлас, їх відвідали вельмиповажні боги з Брахмою та Вішну в головній ролі.

Але Шіва і його дружина були так зайняті собою, що навіть не зауважили так поважних гостей. А коли Шіва зауважив, то так засоромився, що відкривши своє третє око спалився в прах. Лишився від нього тільки божественний Шіва-лінґам (член) з'єднаний в любовному екстазі з Йоні (піхвою), Парваті.

В тойжеш час Лінґам промовив ці слова: Віднині я буду присутній і шанований у цій трансцендентній формі Шіва-лінґам. Нехай ніхто не висміює мого Божества адже тоді вчиняє велику образу.

Будь-яка людина, що з вірою і відданістю поклонятиметься Шіва-Лінґам отримає здійснення всіх своїх бажань, мій божественний провід і остаточне звільнення.

Почувши це, Брахма обурився ще більше: Як це виконувати священний ритуал пуджа Лінґаму?

Тоді Шіва сказав: Оскільки не розумієш моєї трансцендентної форми я проклинаю тебе й відтепер ніхто не поклонятиметься тобі та не вшановуватиме! Натомість мій божественний Лінґам вшановуватиметься всіма трьома світами, де йому поклонятимуться з вірою і відданістю.

Так воно і сталося. На сьогоднішній день Шіва-лінґам поклоняються в тисячах храмів, присвячених богу Шіві, як його наймилосерднішій формі. А культ Брахми майже заник — в Індії становить лише кілька храмів, присвячених цьому богу. Споконвіку поклоніння Богу, особливо в образі Шівалінгама, вважалося найвищим благом. «Ця рука моя про Господь, благословенна більше за інших, бо, торкаючись Образу Твого, (Шівалінгама) - стає кращим ліками в світі», - такими словами закінчується у священній Яджурведі гімн Рудре. «Яка б не була заслуга жертвоприношень, аскетизму, підношень, паломництва, заслуга шанування Лінгама Шиви більше названих в сотні тисяч разів» (Карана-агама).

Шанування Шиви в образі Лінгама також природно як дихання. Дитина, сам не відаючи того, ліпить його з піску і поливає водою з долоньок, здійснюючи тим першу у своєму житті пуджу Господу Шиві, переживаючи перший, хоча ще й неусвідомлений, релігійний досвід.

«Лінгам - це сам Махешвара власні очі», - вказує Линга Пурана. «Той, хто шанує Лінгам, як першопричину, джерело свідомості і субстанцію всесвіту - ближче і дорожче Мені, ніж будь-яке інше істота», - каже Господь у Шива-пуране.

Шива як Парама Шива (Вищий Шива) - незбагненний для розуму і почуттів Абсолют у своїй сутнісної природи, або «тілі» (Лінге). Буквально «Шива» позначає сприятливий, а «лінга» - знак або символ. Шівалінгам - символ Бога, Абсолюту, який всеблагих. Шива також означає Єдине, в якому суще відпочиває після руйнування. Линга уособлює ту ж саму реальність - місце, в якому об'єкти розчинені після розпаду Всесвіту, після чого, Бог створює, підтримує її і відправляє Всесвіт у небуття, вона розчиняється. Таким чином, Шівалінга представляє самого Бога. У лінгама знаходить вираз безформний і всеформенний Господь.

У «Лінга-пурані» і в «Шива-пурані» лінгам названий проявленим чином Вічного Непроявленого Шиви, перебувають поза часом, простору, якостей, форми.

Згідно Пуранам, Брахма і Вішну, змагалися в майстерності один з одним. Перелякані інтенсивністю битви, інші боги попросили Шиву втрутитися. Щоб змусити зрозуміти марність їхньої боротьби, Господь Шива прийняв форму палаючого Лінгама між Брахмою і Вішну і кинув виклик їм обом, просячи, щоб вони виміряли гігантський Лінгам. Сповнені побожного страху перед величиною цього Лінгама, Брахма і Вішну вирішили кожен першим знайти один з кінців Лінгама, щоб довести свою перевагу. Бог Брахма прийняв форму лебедя і злетів вгору, в той час як Бог Вішну прийняв форму Варахі, кабана, і увійшов в землю. Обидва шукали тисячі миль, але жоден з них не міг знайти кінець. Коли вони повернулися, центральна частина колони розкололася, і Шива показав себе у повній славі. Господь Шива також пояснив Брахмі і Вішну, що вони обидва народилися з нього і що вони троє були тоді виділені в три різних аспекти Божественного.

У Бхагавад гіті сказано: "Upadrastanumanta ca bharta bhokta Maheswara" - «Махешвара є Споглядальник, Благодійник і Годувальник всіх істот». Для захисту всіх жителів у містах і селищах різний спосіб встановлюється Лінгам - богами, провидцями і звичайними людьми (Карана-агама). Якщо шанування Шиви припиняється, біди звалюються на правителя, випадає мало дощів, земля повниться злодійством і грабежами (Тірумантірам). Лінгам наповнений усіма богами, святі місця і знаходить заслуги розчиняються в Його підставі, в ньому перебуває по своїй милості Господь Шива. Тому слід почитати Лінгам.

«Той, хто завжди шанує Лінгам, Владику трьох світів, той сам стане Царем Визволення, шанованим усіма. Усі світи наповнюють Лінгам. У Ньому перебуває все. Тому людина повинна почитати Лінгам, якщо бажає визволення »(Чандраджняна-агама).

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Степан Наливайко, Індоарійські таємниці України, Київ Видавничий центр «Просвіта» 2004, ISBN 966-7551-97-0