Ківі (птах): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
м r2.6.5) (робот додав: kk:Кивилер
Baturdem (обговорення | внесок)
Рядок 78: Рядок 78:


== Люди та ківі ==
== Люди та ківі ==
Ківі&nbsp;— національний птах<ref>Див. [http://www.camacdonald.com/birding/CountryIndex.htm#N перелік] національних птахів на сайті [http://www.camacdonald.com/ C. A. MacDonald.]</ref> та неофіційна [[емблема]] Нової Зеландії. Є улюбленим символом новозеландської культури, який зображується на [[монета]]х<ref>{{cite web|url=http://dema-na.narod.ru/Countries_Krause/New_Zealand.html|title=Монети Нової Зеландії|work=Колекція монет Деми Юрія|publisher=Дема Юрій Володимирович|description=Монети країн світу: Нова Зеландія|lang=uk|accessdate=2010-10-02}}</ref>, [[Поштова марка|поштових марках]] тощо. [[Ківі (національне прізвисько)|«Ківі»]] ({{lang-en|kiwis}})&nbsp;— жартівливе прізвисько самих новозеландців<ref name="la times"/>.
Ківі&nbsp;— національний птах<ref>Див. [http://www.camacdonald.com/birding/CountryIndex.htm#N перелік] національних птахів на сайті [http://www.camacdonald.com/ C. A. MacDonald.]</ref> та неофіційна [[емблема]] Нової Зеландії. Є улюбленим символом новозеландської культури, який зображується на [[монета]]х<ref>{{cite web|url=http://dema.com.ua/Countries_Krause/New_Zealand.html|title=Монети Нової Зеландії|work=Колекція монет Деми Юрія|publisher=Дема Юрій Володимирович|description=Монети країн світу: Нова Зеландія|lang=uk|accessdate=2010-10-02}}</ref>, [[Поштова марка|поштових марках]] тощо. [[Ківі (національне прізвисько)|«Ківі»]] ({{lang-en|kiwis}})&nbsp;— жартівливе прізвисько самих новозеландців<ref name="la times"/>.


<center><gallery caption="Ківі на поштових марках та монетах Нової Зеландії">
<center><gallery caption="Ківі на поштових марках та монетах Нової Зеландії">

Версія за 10:50, 19 листопада 2011

Ківі

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Страусоподібні (Struthioniformes)
Родина: Ківі (Apterygidae)
(Gray, 1840)
Рід: Ківі (Apteryx)
(Shaw, 1813)

Apteryx haastii
Apteryx owenii
Apteryx rowi
Apteryx australis
Apteryx mantelli

Посилання
Вікісховище: Apterygidae
Віківиди: Apteryx
ITIS: 174393
NCBI: 8821
Fossilworks: 39304

Ківі (Apteryx) — єдиний рід безкілевих птахів у однойменній родині та ряді Ківіподібних (Apterygiformes Haeckel, 1866) (інколи родину відносять до ряду Страусоподібних (Struthioniformes)). Дорослі ківі завбільшки такі, як кури. Включає п'ять видів, ендемічних для Нової Зеландії.

Усі види ківі мають сильні чотирьохпалі ноги та довгий вузький дзьоб з ніздрями на самому кінчику. Крила не розвинені, хвіст відсутній. Пір'я ківі більше нагадують густу шерсть. У ківі добре розвинений нюх.

Походження, філогенетичні зв'язки

Тривалий час вважали, що найближчим родичем ківі є інший новозеландський нелітаючий птах — вимерлий моа. Однак нещодавні дослідження, проведені на початку 2000-х рр. на основі порівняння повних послідовностей мітохондріальної ДНК ківі та їх нелітаючих родичів дозволили з'ясувати, що ці птахи генетично більш близькі до ему та казуарів, ніж до страусів, нанду і моа.

Передбачається, що предки сучасних ківі потрапили у Нову Зеландію з Австралазії пізніше, ніж моа, — близько 30 млн років тому. За молекулярними даними [1], це могло відбутися ще раніше — близько 62 млн років тому, але вже після від'єднання Нової Зеландії від Гондвани (не пізніше 75 млн років тому) та дивергентної еволюції гілки моа (близько 78 млн років тому), що може свідчити про первісне заселення Нової Зеландії моа та вторинному — ківі.

Поширення

Морфологія та анатомія

Череп за типом будови нагадує череп казуарів, але відрізняється рядом особливостей: леміш зростається з піднебінними та крилоподібними кістками, не з'єднуючись з піднебінними відростками верхніх щелеп; добре розвинені базіптеригоіїдні відростки. Дзьоб довгий та тонкий (нагадує дзьоб деяких куликів), а при основі оточений довгими щетинками. Ніздрі відкриваються на кінці дзьоба (різка відмінність від усіх інших птахів). Грудина без кіля. Скелет крила сильно редукований: кисть та передпліччя разом удвічі коротші за плече. Передпліччя нерухомо з'єднане з плечем. Вилички немає, лопатка та коракоїд зростаються між собою. Таз вузький та довгий. Лобкові кістки не зростаються. Пігостиль з 2—3 хребців, але стернові пера відсутні. Задні кінцівки потужні; добре розвинені спрямовані вперед 3 пальці, які закінчуються міцними нігтями. Задній палець рудиментарний, але добре помітний. Скелет не пневматичний.

Очі піддалися редукції (їхній діаметр лише 8 мм; це єдиний випадок сильного зменшення очей у класів птахів). Основний орган рецепції, ймовірно, нюх: дуже сильно розвинені також нюхові порожнини в основі дзьоба та нюхові долі головного мозку. Язик короткий, незважаючи на довгий дзьоб. М'язевий шлунок відносно слабкий. Кишечник досить довгий з довгими вузькими сліпими кишками. У стінці клоаки знаходиться непарний копулятивний орган.

Оперення буруватого кольору (забарвлення самців і самок однакове). Пір'я розсічені, без додаткових стрижнів, рівномірно вкривають все тіло. Можна розрізнити 13 слабко диференційованих махових пер. На відміну від страусоподібних є куприкова залоза.

Статевий диморфізм проявляється у розмірах: самки більші за самців (2,5—3 кг проти 1,5—2 кг).

Спосіб життя та живлення

Ківі мешкають переважно у сирих вічнозелених лісах; довгі пальці на ногах дозволяють їм не провалюватися у вологому ґрунті. У місцях найщільнішого мешкання на 1 км2 припадає 4—5 птахів. Ведуть виключно присмерковий та нічний спосіб життя.

Протягом дня ківі ховаються у виритій норі, дуплі або під коріннями дерев. У ківі Apteryx haastii нори являють собою справжній лабіринт з декількома виходами; у інших видів нори побудовані простіше, з одним виходом. На територіальній ділянці може бути до 50 сховищ, які птах змінює кожного дня. Нору ківі займає тільки через декілька тижнів після того, як її вириває, — за цей час трава та мох встигають підрости, маскуючи вхід. Іноді ківі спеціально маскує гніздо, прикриваючи вхід листям та гілками. Вдень вони залишають свої сховища тільки у випадку небезпеки.

У ківі високо розвинена територіальність та пара птахів, особливо самець, активно захищає від конкурентів гніздову ділянку, яка може займати від 2 до 100 га (у ківі Apteryx rowi). Межі своєї гніздової ділянки птахи маркують за допомогою криків, які вночі чутно за декілька кілометрів. Інколи між самцями можуть траплятися сутички за гніздову територію. Думка, що ківі незграбні і малорухливі є помилковою — у природі вони рухливі та за одну ніч обходять всю гніздову ділянку.

На пошук здобичі ківі виходять приблизно через 30 хвилин після заходу сонця. Їх корм складають комахи, молюски та ґрунтові черви, а також опалі ягоди та плоди. Здобич ківі відшукують за допомогою нюху та дотику розгрібаючи землю ногами та глибоко занурюючи у нього дзьоб. Інколи ківі споживають дрібних амфібій та ракоподібних.

Розмноження

Ківі з яйцем. Kauri Museum (Нова Зеландія)

Ківі — моногамні птахи, пари у них утворюються не раніше ніж через 3—5 шлюбних сезони, іноді на все життя. Основний шлюбний сезон триває з червня до березня. Через три тижня після запліднення самка відкладає у норі або під корінням одне яйце (рідше — два). Ківі є рекордсменами серед птахів за відносними розмірами яєць: у ківі Apteryx australis воно важить до 450 г, що складає близько ¼ маси самого птаха. Яйце біле або зеленувате, розміром 120×80 мм та містить найбільший процент жовтка серед пташиних яєць — 65% (у більшості птахів — 35—40%).

Перед відкладанням яйця самка їсть у три рази більше, ніж зазвичай; за 2—3 дні до відкладання яйця вона перестає їсти, оскільки яйце займає занадто багато місця всередині її тіла. Відкладене яйце насиджує самець, який залишає його тільки на час годування, на 2—3 години; іноді його замінює самка. У ківі острова Стюарт, які живуть не парами, а невеликими стабільними групами, насиджування яйця займаються не тільки самець і самка, але й інші птахи з групи. Іноді через 25 днів самка відкладає друге яйце.

Інкубаційний період займає 75—85 днів; пташеня потребує 2—3 дні для процесу вилуплення. Пташенята народжуються оперені не пухом, а пір'ям та нагадують мініатюрні копії дорослих. Батьки зазвичай не турбуються про потомство та залишають його відразу після вилуплення. Перші три дні пташеня не може стояти на ногах та не їсть — у цей час він існує за рахунок підшкірних запасів жовтка. На п'ятий день він починає виходити з гнізда, а на 10—14 — самостійно шукати їжу.

Перші шість тижнів пташеня ківі може годуватися і у денні години, згодом переходить на нічний спосіб життя. Молоді ківі майже беззахисні — до 90% птахів гинуть в перші шість місяців життя, з них 70% стають жертвою хижаків.

Ростуть молоді ківі повільно: лише в 4—5 років вони досягають розміру дорослих. Статева зрілість настає у самців в 18 місяців, а у самок — в 2—3 роки. Але відкладати яйця самки починають лише у 3—5 років. Тривалість життя ківі велика — до 50—60 років.

На відміну від більшості птахів, у самок ківі функціонують обидва яєчника, а не тільки лівий. За своє життя самка відкладає до 100 яєць.

Систематика та поширення

Традиційно виділяють 3 види ківі: Apteryx australis, A. haastii та A. owenii. Однак відповідно до останніх досліджень, виділяють п'ять:

Люди та ківі

Ківі — національний птах[2] та неофіційна емблема Нової Зеландії. Є улюбленим символом новозеландської культури, який зображується на монетах[3], поштових марках тощо. «Ківі» (англ. kiwis) — жартівливе прізвисько самих новозеландців[4].

Фруктова рослина ківі названа на честь птаха

Фруктова рослина ківі отримало свою назву за подібність форми його опушеного з тілом однойменного птаха[4].

Примітки

  1. Haddrath O., Baker A. J. Complete mitochondrial DNA genome sequences of extinct birds: ratite phylogenetics and the vicariance biogeography hypothesis // Proc. R. Sci. Lond. B. — 2001. — Vol. 268. — No. 1470. — P. 939—945.(англ.)
  2. Див. перелік національних птахів на сайті C. A. MacDonald.
  3. Монети Нової Зеландії. Колекція монет Деми Юрія (укр.). Дема Юрій Володимирович. Процитовано 2 жовтня 2010. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |description= (довідка)
  4. а б Emily Green. (May 08, 2002). Kiwi, Act II. Los Angeles Times. Процитовано 20 грудня 2009.

Посилання

  • Карташев Н. Н. Систематика птиц. — М.: Высш. школа, 1974. — 367 с.

Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA Шаблон:Link GA