«Меморіал» імені Василя Стуса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство «Меморіал» імені Василя Стуса
Дата заснування 4 березня 1989
Голова Кубів Степан Іванович
Офіційний сайт memorial.kiev.ua

Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство «Меморіал» імені Василя Стуса — утворена в 1989 громадська організація. Займається збереженням пам'яті стосовно політичних репресій у УРСР у XX сторіччі та правозахисною діяльністю.

Деякі осередки «Меморіалу» ім. Василя Стуса (обласні і районні) входять у «Міжнародний Меморіал».

Історія[ред.ред. код]

Організація утворилася на хвилі перебудови навесні 1988 (установчі збори відбулися в березні 1989).

Тоді в Товариство вступило близько 360 тис. осіб із числа репресованих, їхніх нащадків та членів їхніх родин. У квітні 1991 «Меморіал» прибрав ім'я Василя СТУСА.

Засновники — творчі спілки, редакції журналів, Інститут літератури АН України, митці, науковці, студентська молодь, активісти демократичного руху.

Основні завдання:

 • громадське розслідування масових репресій, сприяння розслідуванню фактів порушення законності;
 • увічнення пам'яті жертв репресій, моральне оздоровлення суспільства.

Попри переслідування, залякування і моральний тиск через офіційну пресу, «Меморіал» організовував мітинги, демонстрації, вів агітацію за демократичних кандидатів на перших демократичних виборах. Завдяки наполегливості членів «Меморіалу» та проведених ним депутатів 17 квітня 1991 Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».

Статут Українського добровільного культурно-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» імені Василя Стуса зареєстрований 25 грудня 1992 Міністерством юстиції України.

«Меморіал» виступив 1992 року ініціатором створення Антикомуністичного Антиімперського Фронту, провів разом з іншими організаціями слухання на тему «Комунізм — глухий кут цивілізації»; створив Український Національний Комітет з організації Міжнародного суду над КПРС-КПУ («Нюрнберг-2»); за його ініціативою було утворене депутатське об'єднання «Нюрнберг-2», організований міжнародний симпозіум «Голодомор-1933», проводилися конференції з прав людини, акції психіатричного захисту населення.

«Меморіал» влаштовував:

За сприянням «Меморіалу» знято фільми й телевізійні передачі:

 • «Голод-33» (реж. О.Янчук),
 • «33-й, свідчення очевидців» (реж. М.Локтіонов-Стезенко),
 • «Ой, горе, горе…» та «Я єсть народ…» П.Фаринюка,
 • «Крик» О .Криварчука,
 • «Доля поета» про Івана Світличного,
 • «Батальйони НКВС» та «Любіть» (фільм про Биківню) Л.Букіна,
 • цикл фільмів про Соловки,
 • «Зона» реж. М.Мащенка,
 • фільм Р. і Б. Корогодських про українських дисидентів,
 • цикл з 12 телефільмів реж. Інни Страшко про репресованих письменників, про УПА,
 • фільм про В.СТУСА «Просвітлої дороги свічка чорна» реж. С.Чернилевського та ін.

З травня 1989 «Меморіал» проводить у Биківнянському лісі під Києвом ушанування похованих тут сотень тисяч жертв НКВД. Київське відділення «Меморіалу» (голова Роман Круцик) розробило експозицію «Забуттю не підлягає. Хроніка комуністичної інквізиції в Україні. 1917—1991», у тому числі електронний варіант, кількома мовами. З 2005 р. «Меморіал» бере участь у створенні Українського Інституту національної пам'яті.

«Меморіал» створює програми для молоді «Меморіал — освіті», відеоархів та фотоархів у мережі інтернету, організовує таборівки для української молоді «Шляхами героїв» по місцях ОУН-УПА, експедиції на Дні пам'яті жертв репресій в урочище Сандармох та на Соловки.

Конференція київського «Меморіалу» 26 травня 2007 року ухвалила рішення про створення «Музею совєтської окупації».

Голови[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Товариство «Меморіал» імені Василя Стуса та Група політичних досліджень «Політономія» оголошують конкурс есе на тему: «Війни Московії проти Русі»
 2. Група політичних досліджень «Політономія» проводить конкурс есе на тему: «Сепаратизм і перспектива створення національних держав на території Російської Федерації» // Музей совєтської окупації — Меморіал ім. В. Стуса


Україна Це незавершена стаття про Україну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.