Єзиди у Вірменії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єзиди у Вірменії Flag of Armenia.svg
Кількість 40,620[1]
Ареал Арагацотн
Близькі до: курди
Мова курдська мова,
вірменська мова
Релігія єзидизм

Єзиди у Вірменії є найбільшою етнічною меншиною в країні. Єзиди, в основному є етнічними курдами, які живуть в західній частині Вірменії. Відносини між єзидами та вірменами різноманітні, але як правило позитивні, у зв'язку з забезпеченням свободи віросповідання і невтручанням в їх культурні традиції.

Історія[ред. | ред. код]

Початок ХХ століття[ред. | ред. код]

Багато єзидів переїхало до Вірменії та Грузії протягом дев'ятнадцятого і початку двадцятого століття, рятуючись від релігійних переслідувань, оскільки вони піддавалися переслідуванням з боку Османської імперії і сунітських курдів, які намагалися звернути їх в іслам. Єзидів вбивали разом з вірменами під час Геноциду вірмен, у результаті чого багато єзидів перебралося до російської частни Вірменії.[2] Перша єзидська школа була відкрита у Вірменії у 1920 році.[3]

Карабаська війна[ред. | ред. код]

У зв'язку з етнічною напруженістю, що виникла в результаті війни з Азербайджаном, громади єзидів відмовився від своїх зв'язків з мусульманськими курдамии, які втекли з країни, і позиціонують себе як окрему етнічну групу. Єзиди показали вірменський патріотизм під час Карабаської війни, коли багато хто з них загинув в процесі бойових дій.[3]

Традиції[ред. | ред. код]

Єзидська громада Вірменії відзначає Новий рік не 31 грудня, а в першу середу, наступну після 13 квітня і називають його «чаршшама сарі салі». Вони називають його не новим роком, а початком року. У цей день езиди ходять на кладовище, оскільки вважають, що померлім разом з ними святкують. Після цього продовжують веселитися.

Новий рік езидські громади зв'язують з днем народження Малака Таоса, посланцем Господа. У єзидів часто Новий рік і Різдво відзначається в один і той же день. У Різдво езидська громада фарбує також яйця, в основному в червоний, білий, жовтий і зелений кольори. Червоний та білий символізують прапор єзидів, жовтий — сонце, а зелений — символ павича.

У єзидів забороняється ставити на новорічний стіл капусту і свинину, оскільки їх вживання вважається гріхом. У билинах, коли глава езидського племені тікав від ворогів, його виявили і вбили через свиней. Не використання свинини в їжу, проте, має і наукове обґрунтування. Був час, коли була поширена хвороба свиней, через яку померло багато єзидів.

За законом, і за езидською релігією забороняється ставити на стіл і коноплю.

Під час свята Малак Таос (новий рік єзидів) прийнято дарувати один одному подарунки.[4]

Сучасність[ред. | ред. код]

За даними офіційного перепису 2001 року, у Вірменії нараховується близько 40,620 єзидів, тим самим єзиди складають найбільшу етнічну меншину Вірменії.[1] Найбільше єзидів проживає у марзі (області) Арагацотн. За даними 2007 р. у доповіді про права людини Державного департаменту США зазначалося[5]:

«як і в попередні роки, лідери єзидів не скаржаться, що поліція, чи місцева влада піддають їх спільноту до дискримінації»

Відомі вірменські єзиди[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]