Єзиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єзиди
Yezidis of Jabal.jpg
Єзиди на горі Синджар, іраксько-сирійській кордон, 1920-і.
Загальна кількість 1,5-2 млн.
Найбільші розселення Ірак, Німеччина, Вірменія, Грузія, Росія, Сирія
Близькі етнічні групи курди
Мова курдський діалект курманджи
Релігія єзидизм

Єзи́ди (іноді язиди; самоназва — Êzidî, Êzîdî, Езіді, Аздані) — одна з національностей, які живуть на території кількох країн Близького Сходу та Кавказу. Сповідують єзидизм. Приблизна кількість єзидів у світі становить від 1,5 до 2 мільйонів осіб,[1] основна маса яких проживає у північному Іраку, в Сирії, Вірменії, Грузії, Росії, Україні. Розмовляють діалектом курдської мови курманджи.

Лалеш — Святиня Єзидів

Країни розселення[ред.ред. код]

Живуть на півночі Іраку. Близько 100 тис. чол. проживають також в Туреччині, Сирії, Ірані, Вірменії, Грузії, Росії, Німеччині та інших. Загальна чисельність — понад 500 тис. чоловік. За оцінками єзидських організацій, загальна чисельність може досягати 2-3 млн осіб.

Україна[ред.ред. код]

Проживають також у південній частині України в Херсонській області (понад 5 тис. чоловік). Мігрували в Україну в кінці 1980-х на початаку 1990-х з Вірменії. Велика кількість єзидів проживає в селі Солонці Херсонської області.

Ірак[ред.ред. код]

Основна територія компактного проживання єзидів — райони Айн-Сіфні, Синджар і Дохук в губернаторстві Мосул. У районі Дохука знаходиться і головна святиня єзидів — ЛалешXII ст. Шех Аді без кровопролиття повернув храм споконвічним господарям, до цього його захопили ассирійські ченці, якими опікувалися мусульманські правителі). Оцінки числа єзидів в Іраку коливаються від 30 тис. до 500 тис., швидше за все, їх там близько 300–400 тис.

Вірменія[ред.ред. код]

З 1990-х рр.. у Вірменії для цієї народності створюється писемність на основі кирилічної графіки, ведеться викладання в початковій школі, видається газета «Данг Ездя» («Голос єзидів»).

Єзиди мігрували до Вірменії у зв'язку з Першою світовою війною, тому що вони підтримували Російську імперію. Визначні єзидські діячі того часу Усьв Бег і Джангір-ага внесли великий внесок.

Абсолютна більшість єзидів Вірменії проживають у марзі (області) Арагацотн.

Туреччина[ред.ред. код]

У Туреччині єзидські села представлені на південному сході країни, в мулах Мардін, Сирт, Шанлиурфа і Діярбакир.

Росія[ред.ред. код]

У Росії громади єзидів офіційно зареєстровані в Єкатеринбурзі, Іркутську, Нижньому Новгороді, Самарській області, Сургуті, Тулі, Ульянівській області і Ярославлі. З 1996 діє Ярославська обласна громадська організація «Єзиди». За переписом населення 2002 року в Росії проживає 31,3 тис. єзидів.

Див. також[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.