Єрмак Тимофійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єрмак Тимофійович
Yermak Timofeyevich.jpg
Єрмак
Народився невідомо
Велике князівство Московське
Помер 6 серпня 1585
гирло річки Вагай, Сибірське ханство (нині — Вагайський район Тюменської області)
Підданство Московське царство
Громадянство Росія
Діяльність козачий отаман

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Єрма́к (Герман)[1] Тимофі́йовича (рік народження 1532 (1534 або 1542) — помер 6 (16) серпня 1585) — отаман донських козаків, розбійник, ватажок походу на Сибірське ханство, «підкорювач Сибіру» в російській (царській, радянській і новій російській) історіографії, що поклав початок завоюванню споконвічно тюркських сибірських земель Московським царством.

До 1917 року походження імені (а ймовірно прізвиська) Єрмак вважалося тюркським. За тюркським "єрмек" або "ермек" — це вільний від родини чоловік, одинак, людина сама по собі.

Влітку 1577 року нападає на московський посольство, яке з дарами князя Івана IV Грозного для шаха, прямує до Персії. Вбивши московського посла Карамишева та стрільців, що його супроводжували, привласнює шахські дари та тікає. Іван IV засуджує Єрмака та його розбійний загін до страти. Для спасіння власного життя та життя своїх людей за гроші родини купців Строганових нападає на тюркського хана Кучума, володаря Сибірського ханства. У російських джерелах пишуть , що Строганови залучили Єрмака, щоб захищати свої володіння, а насправді, щоб нападати на Сибірське ханство та відвойовувати собі їх землі.

У загін Єрмака входили представники багатьох соціальних станів, також він був етнічно строкатим (у нього, крім іншого, входили комі-зиряни та ін. фіно-угри та представники решти покорених народів, часто як провідники). У ті часи таких розбійних угрупувань на Волзькому торговому шляху було багато. Вони жили з пограбувань та розбою московських купецьких караванів, торговців з астраханських татар, казахів, тощо. Підтвердженням цього є чолобитні царю від "старих" казаків, наприклад один з товаришів Єрмака казак Гаврила Ільїн писав, що він 20 років "полевал" з Єрмаков у Дикому полі.

Після кількох перемог над військом хана загін Єрмака 26 жовтня (6 грудня) 1582 року зайняв столицю Сибірського ханства — Кашлик.

Уночі проти 6 (16) серпня 1585 року Кучум хан несподівано напав на загін Єрмака і знищив його; поранений Єрмак потонув у річці Вагай (притока Іртиша).

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

«Єрмак — упокорювач Сибіру»,
російська народна лубкова картинка XIX ст.

Образ у мистецтві[ред.ред. код]

Єрмак увійшов до російського уральськоготому числі і народному лубковому, кіно, зокрема, радянському.

Література:

Скульптура:

Фільми:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Суперанская, А.В. Словарь русских личных имён. — М. : Эксмо. — (Библиотека словарей). — ISBN 5-699-10971-4.

Джерела[ред.ред. код]