Єрмак Тимофійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єрмак Тимофійович
Yermak Timofeyevich.jpg
Єрмак
Народився невідомо
Велике князівство Московське
Помер 6 серпня 1585
гирло річки Вагай, Сибірське ханство (нині — Вагайський район Тюменської області)
Громадянство Росія
Підданство Московське царство
Діяльність козачий отаман

Єрма́к (Герман)[1] Тимофі́йович (рік народження 1532(1534 або 1542) —помер 6 (16) серпня 1585) — отаман донських козаків, розбійник, ватажок походу на Сибірське ханство, «упокорювач Сибіру» в російській (царській, радянській і новій російській) історіографії, що поклав початок завоюванню ісконо тюркських сибірських земель Московським царством.

До 1917 року походження імені ( а ймовірно прозвиська) Єрмак вважалося тюркським. За тюркським "єрмек" або "ермек" - це вільний від родини чоловік, одинак, людина сама по собі.

Влітку 1577 року нападає на російськє посольство, яке з дарами московського князя Івана IV Грозного для персидського шаху, прямує до Персії. Вбивши російського посла Карамишева та московських стрільців, що його супроводжували ,привласнює шахські дари та тікає. Іван 4 приговорює Єрмака та його розбійний загін до страти. Для спасіння власного життя та життя своіх людей за гроші родини купців Строганових нападає на тюркського хана Кучума, володаря Сибірського ханства. У російських джерелах пишуть , що Строганови залучили Єрмака, щоб захищати своі володіння, а на справді, щоб нападати на Сибірське ханство та відвойовувати собі їх землі.

У загін Єрмака входили представники багатьох соціальних станів, також він був етнічно сторокатим (у нього, крім іншого, входили комі-зиряни та ін. фіно-угри та представники решти покорених народів, часто як провідники). У ті часи таких розбійних угрупуваннь на Волжскому торговому шляху було багато. Вони жили з пограбувань та розбою російських купцівських караванів , торгівців з астраханских татар, казахів, тощо. Підтвердженням цього є челобітні царю від "старих" казаків, наприклад один з товаришів Єрмака казак Гаврила Ільін писав, що він 20 років "полевал" з Єрмаков у Дикому полі.

Після кількох перемог над військом хана загін Єрмака 26 жовтня (6 грудня) 1582 року зайняв столицю Сибірського ханства — Кашлик.

Уночі проти 6 (16) серпня 1585 року Кучум хан несподівано напав на загін Єрмака і знищив його; поранений Єрмак потонув у річці Вагай (притока Іртиша).

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

«Єрмак — упокорювач Сибіру»,
російська народна лубкова картинка XIX ст.

Образ у мистецтві[ред.ред. код]

Єрмак увійшов до російського уральського і в цілому козацького фольклору — про нього складено народні пісні, перекази і легенди. Іконічний образ Єрмака-упокорювача Сибіру зміцнено в російському художньому та історичному письменстві, мистецтві, в тому числі і народному лубковому, кіно, зокрема, радянському.

Література:

Скульптура:

Фільми:

Примітки[ред.ред. код]

  1. Суперанская, А.В. Словарь русских личных имён. — М. : Эксмо. — (Библиотека словарей). — ISBN 5-699-10971-4.

Джерела[ред.ред. код]