Іртиш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іртиш
E7536-Irtysh-at-cherlak.jpg
Ob watershed ru.png
Басейн ОбКарське мореПівнічний Льодовитий океан
Країни басейну Росія Росія
Казахстан Казахстан
Flag of the People's Republic of China.svg КНР
Довжина 4248
Площа басейну 1643 тис. км²
Категорія у Вікісховищі Іртиш

Ірти́ш — ріка в Азії, головна притока ріки Об. Протікає територією Китаю (525 км), Казахстану (1835 км) і Росії (2010 км).

  • Довжина 4248 км.
  • Сточище 1643 тис. км².

Загальні відомості[ред.ред. код]

Річка Іртиш найбільша притока р. Обі: за площею басейну, рівною 1643000 км, вона займає п'яте місце серед річок Росії, а за довжиною (4248 км) поступається лише р. Лені. Сточище річки Іртиш і притоки розташовані переважно на одній з величезних рівнин миру — Західно-Сибірськой низовині, яка є сильно заболоченою місцевістю, слабо нахиленою на північ.

Сточище р. Іртиша характеризується великою різноманітністю фізико-географічних умов. Верхня частина сточища розташована в гірській країні Алтай, з виразно вираженою вертикальною зональністю. Велика частина сточища розташована в степовій і лісостеповій зонах, і лише порівняно невелика нижня частина сточища лежить в лісовій зоні. Верхня частина сточища р. Іртиш розташована в Китаї (КНР), середня частина сточища площею близько 200 тис. км. (з довжиною по Іртишу 1637 км) знаходиться на території Казахстану, і нижня частина сточища площею 1340 тис. км. 12084 км нижньої течії розташовується на території Росії.

Витоки Іртишу знаходяться в горах Китайського Алтаю. З Китаю під назвою Чорний Іртиш він потрапляє до Казахстану в Зайсанську улоговину, де впадає в озеро Зайсан. У гирлі Чорного Іртиша знаходиться велика дельта. У Зайсан впадає ,багато річок з Рудного Алтаю, хребтів Тарбагатай і Саур. Посилений цими водами Іртиш витікає з озера Зайсан на північний захід через Бухтармінську ГЕС і слідом за нею розташовану Усть-Каменогорську ГЕС. Тут розташований крупний промисловий центр — місто Усть-Каменогорськ. Нижче за течією знаходяться Шульбінська ГЕС і місто Семипалатинськ.

Річка Іртиш протікає по Східно-Казахстанській, Семипалатинській і Павлодарській областях Казахстану, а також по Омській і Тюменській областях. Адміністративні центри вказаних вище областей розташовані на берегах Іртиша, окрім міста Тюмені, розташованого на річці Турі. У нізовьях р. Іртиша розташований центр величезного національного округу Ханти-Мансійська Тюменської області — м. Ханти-Мансійськ. На річках сточища розташовуються такі обласні міста Казахстану, як Целіноград і Петропавловськ (на р. Ішим), Кустанай (на р. Тобол), і такі обласні міста Росії, як Курган (на р. Тобол), Челябінськ (на р. Міас) і Єкатеринбург (на р. Ісеть).

На більшій частині своєї течії від Семипалатинську до гирла (близько 2900 км) р. Іртиш протікає Західно-Сибірською низовиною.

В межах верхньої третини річки, протягом близько 1500 км. (до міста Семипалатинську) є досить густа мережа гірських приток, що стікають з острогів Алтаю, зокрема такі річки, як Кучум, Бухтарма і Уба. Після впадання справа р. Тульбінки (2990 км) і зліва р. Шаган (2801 км) р. Іртиш не приймає жодної скільки-небудь значної притоки до гирла р. Омі (1871 км). На цьому протязі з обох боків до річки прилягають величезні області внутрішнього стоку, що становлять 521 000 км або 31,7 водозбору сточища р. Іртиш.

Маючи середнє падіння 25 см/км. Висота берегів тут зазвичай рівна 2-4 м. До берегів місцями підступають барханні піски, сильно засмічують річище, висота берегів при цьому може зростати до 7-8 м. На деяких ділянках до берегів підходять глинисті ували, створюючі берегові урвища заввишки до 25 м. Ложе річки піщане, а нижче за гирло р. Кальджір (3716 км) — кам'янисте, досить часто тут зустрічаються перекати.

Навігація з квітня по листопад.

Притоки — Кальджир, Курчум, Нарим, Бухтарма, Ульба, Уба, Кизилсу, Чар, Тобол, Омь, Тара, Туй, Уй, Шиш, Ішим, Оша, Дем'янка.

Міста — Усть-Каменогорськ, Семипалатинськ, Павлодар, Омськ, Тара, Тобольськ, Ханти-Мансійськ.

Водосховища[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

р. Іртиш (рос.)

Ліві притоки Обі
→ → Великий Салим Іртиш Північна Сосьва → →