Анкілозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Анкилозавр
Час існування: Крейдяний період, (66,5 - 66 млн років тому)
Ankylosaurus magniventris reconstruction.png
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Завропсиди (Suropsida)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Thyreophora
Інфраряд: Анкилозаври (Ankylosauria)
Родина: Анкилозаврові (Ankylosauridae)
Підродина: Анкилозаврини (Ankylosaurinae)
Рід: Анкилозавр (Ankylosaurus)
Біноміальна назва
Ankylosaurus
Види
  • Ankylosaurus magniventris
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ankylosaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ankylosaurus
EOL logo.svg EOL: 4530828
Fossilworks: 38837

Анкилозавр—рід динозаврів. Популярний рід панцирних динозаврів першим сформував в літературі образ броньованої машини, яка холоднокровно стримує натиск найбільш лютих хижаків пізньокрейдових пейзажів. Латинська назва Ankylosaurus походить від грецьких слів - вигнутий ящір, що пов'язано з надзвичайною будовою скелета. Не тільки захисні пристосування робили його важкою мішенню. Як могутній витязь в щільно прилеглих обладунках, орудував він найнебезпечнішої булавою на кінці хвоста.

Існували анкилозаври в кінці крейдяного періоду близько 66,5 - 66 мільйонів років тому. Були поширені в західній частині Північної Америки.

Види і історія виявлення[ред.ред. код]

На поточний момент загальновизнаний один вид, відповідно є типовим: Ankylosaurus magniventris. Описав його знаменитий американський палеонтолог Барнум Браун в 1908 по залишкам AMNH 5895, здобутим в формації Хелл Крик (Монтана) в 1906 році. Назва виду перекладається з латині як "велике черево", назва хотіла підкреслити вражаючу ширину анкилозавра.

Насправді ж перші скам'янілості (AMNH 5866) були знайдені в 1900 році їм же в формації Ленс (Вайомінг) разом з залишками тиранозавра. Лише через багато років їх ідентифікували і відокремили від першого.

Наступне важливе відкриття було зроблено Брауном в 1910 під час експедиції в канадську Альберту. У формації Сколлард був знайдений екземпляр AMNH 5214, що містить добре збережений череп, перший залишок хвоста-дрючка, кінцівки, ребра і пластини.

Будова тіла[ред.ред. код]

Порівняння: синій ящер—заурофаґанакс, зелений—еуплоцефал, червоний—анкилозавр і людина.

Довжина тіла анкилозавра досягала 9 метрів. Висота ж до 3 м. Важив він до 6 тонн.

На даний момент це найбільший панцирний динозавр, що дав, до того ж, назва підряду і сімейству. На жаль, повний скелет поки не виявлено, тому ряд оцінок вченого співтовариства заснований на зіставленні з найближчими родичами.

Анкилозавру властиве приосадкувате тіло, яке міцно стояло на коротких кінцівках. Тіло анкилозавра покривали кісткові пластини, що розташовувалися симетричними рядами. Деякі з них з дитинства могли зростатися повністю, утворюючи подобу поясів. Таким чином, кожну тварину можна було легко відрізнити за унікальними спинними узорами, як людину по лініях рук або рисами обличчя. Куди вже там сучасним черепахам або броненосця до цього велета. Навіть для зубів тираннозавра цей горішок був міцний надзвичайно.

Череп анкилозавра був дуже товстим, з чотирма загостреними виростами біля основи, що можна побачити на ілюстраціях.

Особливу увагу слід приділити грізному хвосту-набалдашнику, який складався зі зрослих в процесі еволюції кісток. Напевно, анкилозаври спритно ним керували, піднімаючи в повітря і методично розмахуючи в різні боки.


Харчування і спосіб життя[ред.ред. код]

Апетит у них був відмінний, про що свідчить обсяг травних органів. Приосадкувате статура дозволяло з зручністю обскубувати низькорослу рослинність. Потужний птахоподібний дзьоб анкилозавра допомагав відкушувати навіть тверді гілки дерев.

У тому світі групи тварини розмірено пересувалися по кам'янистих рівнинах в пошуках зелених оазисів, які обіцяли заповітний відпочинок і водопій. Незважаючи на повільність, в моменти небезпеки анкилозаври діяли рішуче, чітко дотримуючись вироблених природою інстинктів. Це допомагало захиститися навіть від великих тероподів, наприклад тиранозаврів.

У культурі[ред.ред. код]

Серйозний сплеск популярності до цього ящера спостерігався на початку ери космічних технологій, після представлення його штучної моделі в повному розмірі на Всесвітній виставці 1964 року в Нью-Йорку.

Також популярним є Anguirus, вигаданий рід ящерів, анкилозавр-мутант із фільмів про Ґодзіллу.

Джерела[ред.ред. код]

http://dinosaurs.afly.ru/ankylosauria/76-ankylosaurus

Див. також[ред.ред. код]