Анкілозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анкілозавр
Час існування: Крейдяний період, (66,5 - 66 млн років тому)
Ankylosaurus magniventris reconstruction.png
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Завропсиди (Suropsida)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Thyreophora
Інфраряд: Анкілозаври (Ankylosauria)
Родина: Анкілозаврові (Ankylosauridae)
Підродина: Анкілозаврини (Ankylosaurinae)
Рід: Анкілозавр (Ankylosaurus)
Види
  • Ankylosaurus magniventris
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ankylosaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ankylosaurus
EOL logo.svg EOL: 4530828
Fossilworks: 38837

Анкілозавр (Ankylosaurus) — рід динозаврів. Популярний рід панцирних динозаврів першим сформував у літературі образ броньованої машини, яка холоднокровно стримує натиск найбільш лютих хижаків пізньокрейдових пейзажів. Латинська назва Ankylosaurus походить від грецьких слів — «вигнутий ящір», що пов'язано з надзвичайною будовою скелета. Не тільки захисні пристосування робили його важкою мішенню. Як могутній витязь в щільно прилеглих обладунках, орудував він найнебезпечнішої булавою на кінці хвоста.

Існували анкілозаври в кінці крейдяного періоду близько 68 — 66 мільйонів років тому. Були поширені в західній частині Північної Америки.

Види і історія виявлення[ред. | ред. код]

На поточний момент загальновизнаний один вид, відповідно є типовим: Ankylosaurus magniventris. Описав його знаменитий американський палеонтолог Барнум Браун в 1908 по залишкам AMNH 5895, здобутим в формації Хелл Крик (Монтана) в 1906 році. Назва виду перекладається з латині як «велике черево», назва хотіла підкреслити вражаючу ширину анкілозавра.

Насправді ж перші скам'янілості (AMNH 5866) були знайдені в 1900 році їм же в формації Ленс (Вайомінг) разом з залишками тиранозавра. Лише через багато років їх ідентифікували і відокремили від першого.

Наступне важливе відкриття було зроблено Брауном в 1910 під час експедиції в канадську Альберту. У формації Сколлард був знайдений екземпляр AMNH 5214, що містить добре збережений череп, перший залишок хвоста-дрючка, кінцівки, ребра і пластини.

Будова тіла[ред. | ред. код]

Порівняння: синій ящер—заурофаґанакс, зелений—еуплоцефал, червоний—анкілозавр і людина.

Довжина тіла анкілозавра досягала 9 метрів. Висота ж до 3 м. Важив він до 6 тонн.

На даний момент це найбільший панцирний динозавр, що дав, до того ж, назва підряду і родині. На жаль, повний скелет поки не виявлено, тому ряд оцінок вченого співтовариства заснований на зіставленні з найближчими родичами.

Анкілозавру властиве приосадкувате тіло, яке міцно стояло на коротких кінцівках. Тіло анкилозавра покривали кісткові пластини, що розташовувалися симетричними рядами. Деякі з них з дитинства могли зростатися повністю, утворюючи подобу поясів. Таким чином, кожну тварину можна було легко відрізнити за унікальними спинними узорами, як людину по лініях рук або рисами обличчя. Куди вже там сучасним черепахам або броненосця до цього велета. Навіть для зубів тираннозавра цей горішок був міцний надзвичайно.

Череп анкілозавра був дуже товстим, з чотирма загостреними виростами біля основи, що можна побачити на ілюстраціях.

Особливу увагу слід приділити грізному хвосту-набалдашнику, який складався зі зрослих в процесі еволюції кісток. Напевно, анкілозаври спритно ним керували, піднімаючи в повітря і методично розмахуючи в різні боки.

Живлення і спосіб життя[ред. | ред. код]

Апетит у них був відмінний, про що свідчить обсяг органів травлення. Приосадкувата статура дозволяла зі зручністю обскубувати низькорослу рослинність. Потужний птахоподібний дзьоб анкілозавра допомагав відкушувати навіть тверді гілки дерев.

У тому світі групи тварини розмірено пересувалися по кам'янистих рівнинах в пошуках зелених оазисів, які обіцяли заповітний відпочинок і водопій. Незважаючи на повільність, в моменти небезпеки анкілозаври діяли рішуче, чітко дотримуючись вироблених природою інстинктів. Це допомагало захиститися навіть від великих тероподів, наприклад тиранозаврів.

У культурі[ред. | ред. код]

Серйозний сплеск популярності до цього ящера спостерігався на початку ери космічних технологій, після представлення його штучної моделі в повному розмірі на Всесвітній виставці 1964 року в Нью-Йорку.

Також популярним є Anguirus, вигаданий рід ящерів, анкілозавр-мутант із фільмів про Ґодзіллу.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Анкілозавр
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2