Баранець звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Баранець звичайний
Huperzia selago.jpg
Охоронний статус
Status TNC G5.svg
В безпеці (TNC)
Біологічна класифікація
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Плауноподібні (Lycopodiophyta)
Клас: Плауновидні (Lycopodiopsida)
Порядок: Плауни (Lycopodiale)
Родина: Баранцеві (Huperziaceae)
Рід: Баранець (Huperzia)
Вид: Баранець звичайний
Біноміальна назва
Huperzia selago L.
(L.) Bernh. ex Schrank & Mart., 1829
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Huperzia selago
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Huperzia selago
EOL logo.svg EOL: 587346
IPNI: 1140250-2
ITIS logo.svg ITIS: 202452
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 70001
Huperzia selago

Плаун баранець, Баранець звичайний (Lycopodium selago L. Huperzia selago (L.) Bernh. ех Schrank et Mart.]) — багаторічна трав'яниста вічнозелена спорова рослина родини Баранцеві (Huperziaceae). Вид занесено до Червоної книги України.

Опис[ред.ред. код]

Невисока (5-25 см), з піднятими стеблами і гострими відстовбурченими листками. Тіньовитривала рослина. Баранець звичайний — багаторічна трав'яниста жовтувато- або світло-зеленого кольору рослина. Стебло заввишки 5-25 см, дихотомічне розгалужене, густо вкрите ланцетними або лінійно-ланцетними твердими листками. Спороносить у липні — жовтні.

Поширення[ред.ред. код]

Поширена в Європі, Західному i Східному Сибіру, на Далекому Сході, у Середній Азії, Північній Америці. В Україні поширений в Українських Карпатах, на Поліссі, Розточчі, північній частині лісостепової зони.

Зростає у затінених вологих лісах, на окраїнах боліт, на щебенистих схилах, на вологих ґрунтах, на полонинах та скелях - у субальпійському та альпійському поясах (до 1900 метрів); кальцефоб; мезофіт.

Чисельність[ред.ред. код]

Популяції нечисленні, трапляються рідко. Головні причини зміни чисельності — збирання рослини як лікарської сировини, вирубування лісів, рекреаційне навантаження.

Охорона[ред.ред. код]

Охоронний статус — I категорія. Охороняється у заповідниках — Карпатському (біосферний) та Розточчя (природний) і заказниках, зокрема у Бущанському загальнодержавного значення (Острозький район Рівненської області).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Флора УРСР. Том I / Під ред. О. В. Фоміна. — К.: Вид-во АН УРСР, 1936. — 200 c.
  • Андрієнко Т. Л., Антонова Г. М. Флористичні знахідки на Ровенщині // Український ботанічний журнал. — 1986. — 43, № 4. — С. 97-101.
  • Вавриш П. Е., Лихобабина Е. П. Нові місцезнаходження Huperzia selago (L.) Bernh. на території Українського Полісся // Український ботанічний журнал. — 1975. — 32, № 3. — С. 342–343.
  • Мшанецька Н. Баранець звичайний //
Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6.


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.