Бартер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ба́ртер (міна) — прямий безгрошовий обмін товарами або послугами. Здійснюється за єдиним договором, в якому з метою еквівалентності обміну, для визначення розміру страхових сум, оцінки претензій, нарахування санкцій фіксується сума договору. Бáртерна оперáція — це товарообмінна експортно-імпортна операція на збалансованій по вартості (ціні) основі з передачею права власності на товар без платежу грішми (натуральний обмін). Зменшують витрати на податки та інші господарські операції.

Бартерні операції властиві переважно країнам з нестабільною економікою, в яких відчутний дефіцит як власної, так і іноземної валют. В Україні особливого поширення набув у 1990-х роках.

Бáртерна угóда — це безвалютний, але оцінений і збалансований обмін товарами, який оформляється єдиним договором (контрактом). Оцінка товарів проводиться з метою створення умов для еквівалентності обміну, а також для митного обліку, визначення страхових сум, оцінки претензій, нарахування санкцій. Умовою еквівалентності є обмін товарів за світовими або договірними цінами. Розрахунки з взаємних претензій (штрафи і т. д.) при бартерних операціях здійснюються додатковими поставками або зменшенням поставок товарів. Головна причина застосування бартерних угод — валютні проблеми (недостача конвертованої валюти, її нестійкість і т. д.).

Бартерна торгівля[ред.ред. код]

Бартерна торгівля виникла понад 10 тис. років тому. Набувала поширення в період криз, проведення колоніальної політики. Право власності на товар передається без платежу грошима, тобто здійснюється обмін одного чи кількох товарів на еквівалентну кількість іншого товару.

Бартерні операції в Україні зумовлені насамперед інфляцією, нестачею валютних коштів. У 1992-94 їх частка значно зросла. На початку 1995 до 70 % їх здійснювалося на невигідних для України умовах.

Бартерна торгівля підриває стійкість грошової одиниці, зменшує обсяг податків до бюджету тощо, тому вона небажана. Бартерна торгівля за своїм змістом суперечлива, оскільки з одного боку, розширює торговий обмін, а з іншого — обмежує його товарообмінною угодою.

Недоліком бартеру є те що, при обміну, у країну перестають надходити валютні кошти.

Бартерні біржі[ред.ред. код]

Бартерні біржі — площі для організованого пошуку товарів або послуг, для здійснення бартерних угод. Зазвичай реалізується у вигляді спеціалізованого сайту, система якого забезпечує автоматичний пошук варіантів обміну товарами та послугами з урахуванням обумовлених побажань. Основна функція в роботі бартерної біржі — посередництво в пошуку товарів та послуг. Це дає можливість обміняти товари без використання грошей, що особливо актуально в умовах економічної кризи, нестачі обігових коштів і недоступності кредитування.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]