Бенкет воронів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Бенкет Стерв'ятників)
Перейти до: навігація, пошук
Назва Бенкет стерв'ятників
A Feast for Crows first cover UK.jpg
Обкладинка першого видання
Автор Джордж Реймонд Ричард Мартін
Назва мовою оригіналу A Feast for Crows
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Серія Пісня Льоду та Полум'я
Жанр епічне фентезі
Публікація 2005
Попереднє видання Буря мечів (2000)
Наступне видання Танець з драконами (2011)

«Бенкет стерв'ятників» (2005, англ. A Feast for Crows) — четвертий роман з циклу «Пісня Льоду та Полум'я» американського письменника Джорджа Мартіна. Жанр — епічне фентезі з елементами хоррора. Вперше роман був опублікований 17 жовтня 2005 року в Сполученому Королівстві[1] з наступним виданням 8 листопада 2005 у США[2].

Спочатку, Мартін планував, що «Бенкет Стерв'ятників» і «Танець з Драконами» будуть складати першу і другу книги четвертого роману. Але внаслідок великої кількості персонажів, сюжетних ліній і обсягу рукопису, в травні 2005 року він оголосив, що вирішив розбити книгу на два окремих романи, в яких дія проходить одночасно з різними героями. Мартін також зазначив, що серія Пісні Льоду та Полум'я тепер, ймовірно буде складатися із семи романів.[3]

«Бенкет Стерв'ятників» увійшов до списку бестселерів The New York Times Best Seller list.[4] У 2006 році роман був номінований на премії Locus, Hugo і Британську премію фентезі (BFS) : Найкращий фантастичний роман.[5]

Сюжет[ред.ред. код]

Війна П'яти Королів підходить до кінця. Роб Старк, Джофрі Баратеон, Ренлі Баратеон і Бейлон Гренджой — мертві. Король Станніс Баратеон прийшов на допомогу «Нічній Варті» в битві проти армії «здичавілих». Джон Сноу був обраний новим, 998-м Лордом-командувачем «Нічної варти». Томен Баратеон, дев'ятирічний брат Джофрі, став Королем на Залізному Троні, будучи під пильним оком своєї матері, королеви-регента Серсеї Ланістер. Батько Серсеї, Тайвін Ланістер був убитий своїм сином Тіріоном Ланістером, який після цього, втік з міста, а потім і із Вестеросу.

Санса Старк[ред.ред. код]

Санса Старк — старша дочка лорда Еддарта Старка і Кейтилін Старк із сімейства Таллі переховується в Орлиному Гнізді, під захистом Пітера Бейлиша, який таємно вбив свою дружину Лізу Арен і назвав себе Лордом Захисником Долини і опікуном хворобливого восьмирічного Лорда Роберта Арена. Для конспірації Санса представлена як Алейна, позашлюбна дочка Пітера. Вона доглядала малого Роберта, управляла домашнім господарством замку. Протягом цього часу, Пітер уміло маніпулював колишніми прапороносцями вбитої ним дружини, щоб залишитися опікуном малого Лорда — спадкоємця Орлиного Гнізда. Врешті-решт він планує оженити Сансу на Роберті. І коли хворобливий хлопчик помре, Санса стане законною спадкоємницею Долини Арен і зможе повернути собі родинні землі Вінтерфелла.

Серсея Ланістер[ред.ред. код]

Після пишних похоронів Лорда Тайвіна Ланістера, його дочка королева-регент Серсея залишилася сам-на-сам з розореною війною країною. Будучи досвідченою в інтригах, необхідних для захоплення влади, вона була не дуже компетентною в кадрових питаннях при призначенні своїх помічників, щоб цю владу вдержати і зміцнити. Її переслідують маніакальні страхи за своє життя і життя свого найменшого сина — Короля Томена, при цьому вона підозрює у зраді всіх: свого брата Тіріона, нову дружину її сина, Маргері Тірел і її родичів. У Серсеї розвивається залежність від алкоголю. Її правління стикається з проблемами величезного державного боргу, який виник внаслідок війни. Цей борг поглиблюють її некомпетентні адміністратори, нездатні вирішити цю проблему, яка призводить до банківської кризи, кризи економіки Вестероса, що в свою чергу викликає голод, смуту і безпорядки в країні. Для виправлення становища, вона погоджується на пропозицію Верховного Септона (Верховного Жерця) по відновленню військових загонів прихильників церкви. В королеви виникає ідея дискредитувати Маргері, інкримінувавши їй подружню зраду і віддати її під суд. Але всі ці дії приводять тільки до більшого розбрату в країні і вкінці до ув'язнення самої Серсеї в церковній в'язниці…

Джейме Ланістер[ред.ред. код]

Брат і колишній коханець Серсеї Джейме прямує під Ріверан, де королівські війська вели його облогу, щоб відновити порядок і контроль в охопленому війною регіоні. Він психологічно віддаляється від своєї сестри і повністю присвячує себе захисту інтересів свого племінника і молодого короля Томена. Він також глибоко стривожений станом справ в королівстві і некомпетентною кадровою політикою своєї сестри, пов'язаною з призначенням негідних лицарів на високі державні пости. Після закінчення облоги Ріверана, Джейме отримує звістку, що Серсея хоче його повернути в Королівську Гавань, щоб він захистив її від суду, але він ігнорує це повідомлення.

На Залізних Островах[ред.ред. код]

На Залізних Островах, після загадкової смерті короля Бейлона Гренджоя, виникла необхідність обрати нового короля. Верховний Жрець і брат покійного Короля — Ейєрон вирішує скликати «Віче Королів» — древній обряд на якому оберуть нового короля на підставі одностайного схвалення всіма капітанами кораблів і власниками островів. Основними претендентами на трон були Віктаріон Гренджой — найменший брат покійного Короля, Еурон Грейджой — молодший брат Короля-Кракена на прізвисько «Вороняче Око» і войовнича діва Аша Гренджой — дочка Бейлона. В кінцевому підсумку Королем обирають Еурона за багаті дари, які він підніс капітанам і внаслідок його обіцянки закликати драконів, які допоможуть островам завоювати весь Вестерос.

Дорн[ред.ред. код]

В Дорні, смілива спроба принцеси Аріани Мартел, за допомогою вірних лицарів і їх воїнів посадити на Залізний Трон Вестероса, замість короля Томена, його сестру принцесу Мірцелу — дочку Серсеї і Роберта Баратеона завершилася невдачею. Арео Хотах — капітан гвардії принца з солдатами, посланий її батьком, принцом Дораном Мартелом, перехопив їх невеличкий загін по дорозі із Дорна і доправив у Сонячний Спис. Під час сутички принцеса Мірцела одержала рану обличчя, що могло викликати непередбачувані наслідки у відносинах сімейства Ланістерів і Залізного Трону з Дорном. Між тим, незаконнонароджена дочка (кузина принцеси Аріани) принца Оберіна Мартела, який загинув у двобої із Сіром Григором Кліганом, — Обара вимагає від Дорана дати їй армію, щоб напасти на Старе Місто Ланістерів, помститися за смерть свого батька і смерть принцеси Елії Таргарієн з її дітьми, вбитими вірним слугою Ланістерів — Сіром Григором. І навіть обіцянка Тайвіна Ланістера, прислати голову Клігана в Дорн, не могли заспокоїти обурення, яке панувало в краї. Хоча сердитися у принцеси Аріани і її кузин на принца не було причини, бо Доран вже давно виношував свій план жорстокої помсти…

Брієна з Тарта[ред.ред. код]

Пошуки Санси Старк вели Брієну по дорогах розореної, війною країни. Сліди руйнувань, злодійство, голодні біженці були повсюди. В дорозі її супутниками стали сір Хайл Хант, лицар з її минулого, і сквайр Тіріона, Подрик Пейн. В ході пошуків вона наткнулася на трьох бандитів із «Кривавих скоморохів», тих хто відрубав Джейме руку. Після короткої сутички, Брієна їх вбиває. Врешті-решт вона була захоплена людьми Берика Дондаріона і засуджена до смерті через помилкову підозру у порушені клятви, яку вона дала Леді Кейтилін. Брієні пообіцяли залишити життя, якщо вона погодиться знайти і вбити Джейме Ланістера. Після відмови, її супутники були повішені і на її шиї затяглася петля:

«Брієна, незважаючи на мотузку, запекло вдихнула повітря. Ніщо в житті не ранило її так сильно. І вона прокричала слово…»
«Бенкет Стерв'ятників»

Семвел Тарлі[ред.ред. код]

Семвел Тарлі, за наполяганням Джона Сноу, Лорда-командувача «Нічної Варти», відправляється в Цитадель Старого Міста для навчання, щоб стати новим мейстером захисників Стіни. З ним їде старий мейстер Ейємон Таргарієн (102 роки), рідний брат Короля Ейєгона V (Егга),[6] брат «Нічної Варти» — Дареон і молода жінка, Джиллі зі своїм грудним сином. По дорозі, в місті Браавосі, здоров'я Ейємона різко погіршується, тому його супутники змушені були затриматися, пропустивши свій корабель. Дареон відмовляється від своєї місії і клятви братам «Нічної Варти» й жениться на місцевій куртизанці. Сем, старий мейстер і Джиллі із сином відновлюють свою подорож в Старе Місто, але в дорозі Ейємон помирає. Перед смертю, він почувши про Дейєнеріс і її драконів, і говорить Сему, що Цитадель повинна направити мейстера, щоб повернути її додому у Вестерос. Нарешті, в Старому Місті, Сем стає послушником у Цитаделі.

Ар'я Старк[ред.ред. код]

Ар'я Старк — молодша дочка лорда Еддарта Старка і Кейтилін Старк із сімейства Таллі, перепливши через Вузьке Море і прибувши до міста Браавоса, потрапляє в Чорно-Білий храм, храм Багатоликого бога смерті. Вона починає навчання, щоб стати адептом таємничої і містичної релігії, не знаючи, до чого це може призвести. Як новачок, Арья спробувала освоїти переконання, що Безликі люди не мають справжньої сутності. За порадою жерця («доброго чоловіка»), вона старалась забути своє минуле видаючи себе за дівчину на ім'я «Кішка з Каналів». Але кожного вечора, перед сном, дівчинка повторювала свою незмінну молитву. Вона починалася з імен самих затятих ворогів її сім'ї:

«Сір Григор, Дансен, Раф Красавчик, сір Ілін, сір Мерін, Королева Серсея». Якщо б знала, вона б шепотіла і імена Фреїв з Близнюків. — «Коли-небудь я їх дізнаюся», — заприсяглася вона собі. — «І тоді я вб'ю їх всіх!». Вона молилася мовчки. Але якщо Багатоликий справжній бог, він її почує…
«Бенкет Стерв'ятників»

Але після того, як Ар'я вбиває брата «Нічної Варти» — Дареона, за порушення клятви і відмову від свого побратима Сема Тарлі, на наступний день після свого повернення до Чорно-Білого храму, вона визнає, що це вона — «Ар'я Старк», скоїла це вбивство, і тому приймає склянку молока, призначену як вона думала, як покарання, але це був тільки черговий етап її випробувань. Випивши молоко, вона прокидається наступного ранку сліпою…

Основні персонажі[ред.ред. код]

 • Леді Кетлін Старк — із сімейства Таллі, вдова лорда Еддарда Старка, мати Санси і Ар'ї. Смертельно поранена на «Кривавому Весіллі», але була повернута до життя Бериком Дондаріоном та Торосом — Червоним жерцем бога Р'глора.
 • Берик Дондаріон — лорд Чорної Гавані. Очолив повстанців проти Ланістерів. Шість разів оголошувався мертвим.
 • Джон Сноу — незаконнонароджений син покійного лорда Еддарда Старка, брат «Нічної Варти» на Стіні. Після смерті лорда Джіора Мормонта, був обраний новим 998-м Лордом-командувачем «Нічної Варти».
 • Мейстер Ейємон (Таргарієн) — цілитель і радник «Нічної Варти», сліпий мейстер, ста двох років від роду.
 • Семвел Тарлі — брат «Нічної Варти», стюард, доглядає за поштовими воронами. Був направлений на навчання у «Цитадель».
 • Принцеса Санса Старк — старша дочка лорда Еддарда і Кейтилін Старк, в Орлиному Гнізді.
 • Принцеса Ар'я Старк — молодша дочка лорда Еддарда і Кейтилін Старк, послушниця в храмі Багатоликого бога у Браавосі.
 • Роберт Арен — лорд Орлиного Гнізда, Захисник Долини, хворобливий хлопчик восьми років. Його іноді називають «Солодкий Робін».
 • Пітер Бейлиш —Лорд Харенхола, Лорд-правитель Тризубця, Лорд Захисник Долини, на прізвисько «Мізинець».
 • Серсея Ланістер — Королева-мати (королева-регент при своєму синові Томені), вдова Короля Роберта Баратеона.
 • Король Томен I Баратеон — хлопчик дев'яти років.
 • Принцеса Мірцела Баратеон — дівчинка дев'яти років, взята принцом Дораном Мартелом на виховання в Дорн.
 • Сір Джейме Ланістер — старший син Тайвіна Ланістера, брат Тіріона Ланістера і Серсеї, відомий як «Царевбивця». Лорд-командувач королівською гвардією.
 • Станіс Баратеон — молодший брат Короля Роберта, лорд Драконового Каменю, Після поразки на Чорноводній прибув з армією на Стіну, в «Нічну Варту».
 • Брієна — дівчина з Тарта, на прізвисько «Брієна Красуня», дівчина-воїн, шукачка пригод. Поклялась Леді Кейтилін, що знайде її дочок Сансу і Ар'ю.
 • Доран Німерос Мартел — лорд Сонячного Списа, принц Дорнійський.
 • Принцеса Аріана — спадкоємиця Сонячного Списа. Дочка принца Дорана.
 • Обара Сенд — на прізвисько «Піщана Змійка». Найстарша позашлюбна дочка принца Оберіна, молодшого брата принца Дорана.
 • Принцеса Аша Грейджой — дочка короля Бейлона Грейджоя із Залізних Островів.
 • Віктаріон Грейджой — брат короля Бейлона. Лорд-капітан Залізного Флоту.
 • Ейєрон Грейджой — на прізвисько «Мокроголовий», жрець Утопленого Бога.
 • Еурон Грейджой — на прізвисько «Вороняче Око», молодший брат Короля Бейлона Гренджоя, після його загадкової смерті обирається новим королем Залізних Островів на «Вічі Королів»

Нагороди та номінації[ред.ред. код]

 • Премія Локус — найкращий роман (номінація) — (2006)[5]
 • Премія Г'юґо — найкращий роман (номінація) — (2006)[5]
 • British Fantasy Award. Британська премія фентезі — найкращий роман (номінація) — (2006)[5]
 • Quill Award — найкращий роман (Science Fiction & Fantasy) (номінація) — (2006)

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]