Боткін Сергій Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сергій Петрович Боткін
Сергей Петрович Боткин
S P Botkin.jpg
Народився 5 (17) вересня 1832(1832-09-17)
Москва
Помер 12 (24) грудня 1889(1889-12-24) (57 років)
Мантон
Alma mater Московський університет
Галузь наукових інтересів медицина
Заклад Петербурзька медико-хірургічної академія
Вчене звання професор
Відомий завдяки: Створив фізіологічний напрям в клінічній медицині

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Сергі́й Петро́вич Бо́ткін (* 5 (17) вересня 1832(18320917), Москва — † 12 (24) грудня 1889, Мантон) — російський лікар-терапевт, громадський діяч.

Народився в Москві в купецькій родині. Закінчив медичний факультет Московського університету (1855). З 1861 — професор Медико-хірургічної академії в Петербурзі. Боткін створив новий, фізіологічний напрям в клінічній медицині. За цим напрямом, названим І. П. Павловим нервізмом, організм являє собою єдине ціле, а нервова система відіграє провідну роль в життєдіяльності, в забезпеченні зв'язку організму з навколишнім середовищем. Боткін підкреслював, що при лікуванні треба впливати не тільки на хворобу, а й на організм хворого в цілому. Праці Боткіна присвячені багатьом питанням (на той час майже не вивченим), зокрема захворюванням серцево-судинної системи, печінки, нирок, вивченню дії лікарських речовин, інфекційним хворобам, воєнно-польовій терапії тощо.

Громадська діяльність Боткіна була спрямована на поліпшення охорони здоров'я народу. Велику роль в поширенні ідей Боткіна в Україні відіграли його учень В. Т. Покровський, що працював у Києві, та видатні українські терапевти В. П. Образцов, М. Д. Стражеско, Т. Г. Яновський і їхні численні учні (В. М. Іванов, М. М. Губергріц та ін.).

Праці[ред.ред. код]

  • Курс клиники внутренних болезней и клинические лекции, т. 1—2. М., 1950.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]