Серцеві хвороби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Серцеві захворювання
Humhrt2.jpg
Серце людини, яка померла від серцевої хвороби.
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 I00-I52
MeSH D006331

Серцеві хвороби  — це цілий ряд різних захворювань, які вражають серце та серцево-судинну систему. Вивченням хвороб серця, їх профілактикою та лікуванням займається кардіологія.

Поширеність[ред.ред. код]

У 2007 році, це — провідна причина смерті в Сполучених Штатах, Англії, Канаді і Уельсі. Лише тільки у Сполучених Штатах вони вбивають одну особу кожні 34 секунди.[1][1]

Щорічно вперше виявляється близько 2 млн хворих з цією патологією, з них кожний другий — працездатного віку. Смертність від хвороб серця та системи кровообігу в Україні займає перше місце і у 2-4 рази вища, ніж у країнах ЄС та світу, причому в нашій країні вмирають від цих захворювань не тільки частіше, але й раніше.[2] [2]

Захворювання серця належать до найбільш складних і життєвозагрозливих в Україні. У 2004 році зареєстровано понад 10 млн хворих на гіпертонічну хворобу, 7,6 млн хворих — на ішемічну хворобу серця і майже 3 млн осіб — з цереброваскулярними захворюваннями.

Чинники ризику виникнення хвороб серця[ред.ред. код]

Виникнення і перебіг хвороб серця, серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов'язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є:

Різновиди хвороб серця[ред.ред. код]

Серцево-судинні захворювання[ред.ред. код]

Серцевий м'яз уражений інфарктом
  • Ішемічна хвороба серця (ІХС)— захворювання, яке характеризується порушенням кровопостачання міокарду внаслідок пошкодження коронарних артерій. Ішемічна хвороба серця, переважно зумовлюється атеросклерозом. Внаслідок появи атеросклеротичної бляшки просвіт судини звужується. Порушення кровоплину в коронарних судинах, призводить до недостатнього кровопостачання серцевого м'яза. Внаслідок припинення кровопостачання серцевого м'яза в зоні ураженої артерії гинуть (некротизуються) його окремі ділянки.
  • Гостра емболія легеневої артерії
  • Артеріальна гіпертензія.
  • Дисліпідемії
  • Кардіоміопатія буквально означає «хвороба серцевого м'яза». Це погіршення моторної функції міокарду (тобто, серцевого м'яза) з будь-якої причини. Люди з кардіоміопатіями, звичайно піддаються небезпеці аритмії та раптовій серцевій смерті.

Міокардит[ред.ред. код]

Ендокардит[ред.ред. код]

Порушення ритму і провідності серця[ред.ред. код]

Нейроциркуляторна дистонія[ред.ред. код]

Це поліетіологічне захворювання, що характеризується розладами нейроендокринної регуляції з різноманітними клінічними симптомами, виникаючими на фоні стресових впливів та які відрізняються доброякісністю перебігу та сприятливим прогнозом.

Профілактика хвороб серця[ред.ред. код]

Вести здоровий спосіб життя, активно займатись спортом, раціонально харчуватись, не мати шкідливих звичок (вживання алкоголю, тютюнопаління, наркотики), не переїдати, не знаходитись довго у сидячому положенні, регулярно проходити медичні обстеження.

Під час тренування потрібно контролювати частоту пульсу. Він не повинен перевищувати 150 ударів за хвилину. Фізичні вправи потрібно робити на свіжому повітрі або у добре провітрюваному приміщені.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Серцеві хвороби вбивають в США кожних 34 секунди»(Foxnews. Heart Disease Kills Every 34 Seconds in U.S.).
  2. Міністерство охорони здоров'я розробляє Національну програму «Попередження смертності та інвалідності населення внаслідок серцево-судинних захворювань»

Посилання[ред.ред. код]

  1. Український кардіологічний портал www.ukrcardio.org.