Серцеві хвороби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серцеві захворювання
Серце людини, яка померла від серцевої хвороби
Серце людини, яка померла від серцевої хвороби
Спеціальність кардіологія
Симптоми стенокардія, набряк, біль за грудиною, непритомність, balance disorderd, асцит, тахікардія, аритмії серця, артеріальна гіпертензія і задишка
Препарати Валсартан[1], нітрогліцерин (лікарський засіб)[1], evolocumabd[1], atenolol/chlorthalidoned[1], тикагрелор[1], Аторвастатин[1], клопідогрель[1], палівізумаб[1], Силденафіл[1], Hydrochlorothiazide / Lisinoprild[1], фуросемід[1], dabigatran etexilated[1], аміодарон[1], розувастатин[1], bisoprolol / hydrochlorothiazided[1], amlodipine / atorvastatind[1], Ривароксабан[1], дофетилід[1], карведилол[1], Апіксабан[1], метопролол[1], ацетилсаліцилова кислота[1], Sacubitril/valsartand[1], Варфарин[1], Добутамін[2] і aprindined[3]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 I00-I52
МКХ-9

390

-429
MeSH D006331
CMNS: Diseases and disorders of the heart у Вікісховищі

Серцеві хвороби  — цілий ряд різних захворювань, які уражають серце та серцево-судинну систему. Вивченням хвороб серця, їхньою профілактикою та лікуванням займається кардіологія.

До захворювань серця відносяться, наприклад, хвороби кровоносних судин, такі, як захворювання коронарної артерії, аритмія, інфекційні захворювання серця, вроджені вади серця. Багато різновидів серцевих захворювань можна запобігти за допомогою здорового способу життя.

Поширеність[ред. | ред. код]

У 2007 році, це — провідна причина смерті в Сполучених Штатах, Англії, Канаді і Уельсі. Лише у самих Сполучених Штатах, вони вбивають одну особу кожні 34 секунди.[4][1]

Щорічно вперше виявляється близько 2 млн хворих з цією патологією, з них кожний другий — працездатного віку. Смертність від хвороб серця та системи кровообігу в Україні посідає перше місце, і у 2-4 рази вища, ніж у країнах ЄС та світу, причому в нашій країні вмирають від цих захворювань не тільки частіше, але й раніше.[5] [2]

Захворювання серця належать до найскладніших і найзагрозливіших для життя в Україні. У 2004 році зареєстровано понад 10 млн хворих на гіпертонічну хворобу, 7,6 млн хворих — на ішемічну хворобу серця і майже 3 млн осіб — з цереброваскулярними захворюваннями.

Чинники ризику виникнення хвороб серця[ред. | ред. код]

Виникнення і перебіг хвороб серця, серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов'язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є:

Розподілений за віком коефіцієнт життя з поправкою на інвалідність (DALY) від числа запальних захворювань серця за країнами (на 100 000 мешканців), 2004 рік. Примітка з даних ВООЗ: «В тому числі: міокардит, перикардит, ендокардит і кардіоміопатію». Жовте — менше 70, червоне — більше 770


Різновиди хвороб серця[ред. | ред. код]

Серцево-судинні захворювання[ред. | ред. код]

Серцевий м'яз уражений інфарктом
 • Ішемічна хвороба серця (ІХС) — захворювання, яке характеризується порушенням кровопостачання міокарда внаслідок пошкодження коронарних артерій. Ішемічна хвороба серця, переважно зумовлюється атеросклерозом. Внаслідок появи атеросклеротичної бляшки просвіт судини звужується. Порушення кровотоку в коронарних судинах, призводить до недостатнього кровопостачання серцевого м'яза. Внаслідок припинення кровопостачання серцевого м'яза в зоні ураженої артерії гинуть (некротизуються) його окремі ділянки.
 • Гостра емболія легеневої артерії
 • Артеріальна гіпертензія.
 • Дисліпідемії
 • Кардіоміопатія буквально означає «хвороба серцевого м'яза». Це погіршення моторної функції міокарда (тобто, серцевого м'яза) з будь-якої причини. Люди з кардіоміопатіями, звичайно піддаються небезпеці аритмії та раптовій серцевій смерті.

Міокардит[ред. | ред. код]

Докладніше: Міокардит

Міокардит — запальне захворювання серцевого м'яза інфекційної, інфекційно-алергічної або інфекційно-токсичної природи, здебільшого пов'язане з імунними зсувами.

Ендокардит[ред. | ред. код]

Докладніше: Ендокардит

Ендокарди́т — запалення внутрішньої оболонки серця — ендокарда.

Здебільшого ендокардит не є самостійним захворюванням, а є синдромом під час інших захворювань. Самостійне значення має підгострий бактеріальний ендокардит, який зазвичай спричинюють стрептококи.

Зміст[ред. | ред. код]

Порушення ритму і провідності серця[ред. | ред. код]

Нейроциркуляторна дистонія[ред. | ред. код]

Це полі-етіологічне захворювання, що визначається розладами нейроендокринної регуляції з різноманітними клінічними симптомами, котрі виникають на тлі стресових впливів та які відрізняються доброякісністю перебігу та сприятливим прогнозом.

Профілактика хвороб серця[ред. | ред. код]

Вести здоровий спосіб життя, робити фізичні вправи, раціонально харчуватись, не мати шкідливих звичок (вживання алкоголю, тютюнопаління, наркотики, недотримання режиму дня), не переїдати, не знаходитись довго у сидячому положенні, час від часу проходити медичні обстеження.

Фізичні вправи потрібно виконувати на свіжому повітрі або у добре провітрюваному приміщені. Під час тренування треба стежити за частотою пульсу. Він не повинен перевищувати 150 ударів на хвилину.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я Drug Indications Extracted from FAERSdoi:10.5281/ZENODO.1435999
 2. Inxight: Drugs Database
 3. Inxight: Drugs Database
 4. «Серцеві хвороби вбивають в США кожних 34 секунди»(Foxnews. Heart Disease Kills Every 34 Seconds in U.S.).
 5. Міністерство охорони здоров'я розробляє Національну програму «Попередження смертності та інвалідності населення внаслідок серцево-судинних захворювань»

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Склеродегенеративна кальцинуюча хвороба клапанів серця / Федоров Ю. В. — Львів: Апріорі, 2012. — 180 с.